Arama

Türk ve Yunan Savunma Bakanlığı heyetleri bir araya geldi

2 yıl önce

Türk ve Yunan heyetleri arasında güven artırıcı önlemler konulu dördüncü tur toplantılar 27 Mayıs'ta sona erdi.

Türk ve Yunan Savunma Bakanlığı heyetleri bir araya geldi
ad image
ad image

 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 26-27 Mayıs'ta düzenlenen sanal toplantıda her iki tarafın da güven artırıcı önlemler konusunda müzakerelere devam etme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Açıklamada, bir sonraki toplantının Türkiye'nin başkenti Ankara'da yapılmasının planlandığı belirtildi.

Türkiye, Doğu Akdeniz bölgesinde iki ülke arasındaki gerilimin kaynağı olan hidrokarbon sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarına dayandığını söylüyor.

Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı sondajına sürekli olarak itiraz etti ve Kıbrıslı Türklerin de bölgedeki kaynaklar üzerinde hakları olduğunu söyledi.

1974'te Kıbrıs'ın Yunanistan tarafından ilhakına yönelik bir darbenin ardından Ankara garantör olarak müdahale etti. 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kuruldu.

O zamandan beri onlarca yıl, anlaşmazlığı çözmek için hepsi başarısızlıkla sonuçlanan birkaç girişim gördü. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla gerçekleştirilen son etkinlik 2017 yılında İsviçre'de sona erdi.

Ayrı bir gelişmede, iki ülkeden uzmanlar Türkiye'nin kuzeybatısındaki Edirne ilinde bir araya gelerek Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sınırıyla ilgili konuları tartıştılar.

Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Türk heyetine Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sınır Daire Başkanı Hakan Özdemir, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Havacılık Dairesi Başkanı Athanasios Leousis başkanlık ediyordu. Bakanlık.

25 Mayıs'ta başlayan üç günlük görüşmelerde her iki heyet de ilgili konularda karşılıklı görüş alışverişinin faydasını ifade ederken, ikili ilişkileri ve işbirliğini daha da geliştirme iradesini vurguladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image