Arama

Türkiye, Atatürk'ün 82. ölüm yıl dönümünü kutluyor

3 yıl önce

Türkiye, 10 Kasım'da modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümünü kutladı ve Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülke çapında özel etkinlikler düzenlenecek.

Türkiye, Atatürk'ün 82. ölüm yıl dönümünü kutluyor
ad image
ad image

 

Atatürk, 10 Kasım 1938'de İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda 57 yaşında vefat ettiğinde saat 9.05'te hayat bir kez daha duracak. Ölümünden 82 yıl sonra, Atatürk mirası değerlenen saygıdeğer bir figür olmaya devam ediyor. her geçen gün yeni Türk kuşaklarının gözünde.

Her zamanki gibi anma törenlerinin merkezi, 1953'ten beri huzur içinde kaldığı Atatürk'ün mozolesi Anıtkabir olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli liderliğindeki Türk liderler, Anıtkabir'de Atatürk'e saygılarını sundular. sabahın erken saatlerinde.

Erdoğan, "Ölümünün 82. yıldönümünde Kurtuluş savaşımızın başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyoruz" diye yazdı.

Atatürk ve savaşçı arkadaşları zafer kazandılar ve bağımsız ve özgür bir ülke yarattılar.

Cumhurbaşkanı, gelecek nesillere daha müreffeh, daha güçlü ve prestijli bir Türkiye bırakmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye, Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümünü kutluyor

Onlara diğer siyasi partilerin liderleri, kabine bakanları ve üst düzey sivil ve askeri bürokratlar eşlik etti.

Türkiye, Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümünü kutluyor

Geleneğin ardından hayat ve günlük trafik sabah 9: 05'te duracak ve ülke genelinde sirenler çalacak. Resmi törenin tamamlanmasının ardından Anıtkabir, vatandaşı ebedi liderlerini anmak ve saygılarını sunmak üzere ağırlayacak.

Türkiye, Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümünü kutluyor

İstanbul'daki anma törenleri, Atatürk'ün son nefesini aldığı Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Binlerce kişinin haraç ödemek ve yatağını çiçeklerle süslemek için saraya akın etmesi bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Sanat Galerisi'nde 31 Mayıs 2021 tarihine kadar Atatürk'ün fotoğraflarının sergileneceği bir sergi açtı. Belediye başkanı, ayrıca bir milyon metrekarelik alana yayılan Atatürk Kent Ormanı'nın açılışını da yaptı.

Kadıköy ilçesinin Fenerbahçe ve Bostancı mahalleleri arasında en az 2 metre mesafeyi sıkı bir şekilde koruyarak ve el ele tutuşmadan koronavirüs önlemlerinin ardından insanlar 6,5 kilometre uzunluğunda bir zincir oluşturacak.

Bazı dalgıçlar Kadıköy açıklarında Marmara Denizi'nin altına Türk bayrakları açacak.

Antalya'nın güneyindeki Muratpaşa Belediyesi ana meydanda büyük ekranda Atatürk'le ilgili bir belgesel yayınlayacak.

İstanbul'un Silivri ilçesinde “Anıtkabir'e gidiyoruz” adlı çocuk oyunu, belediyenin sosyal medya kanallarında online olarak yayınlanacak. Oyunun sloganı “Kasım. 10 bir yas günü değil, bir vaat günüdür. "

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image