Arama

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı

2 yıl önce

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki ortak askeri tatbikatlar, üç ülke arasındaki ilk tatbikat olan 12 Eylül'de Bakü'de başladı.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
ad image
ad image

 

"Üç Kardeş - 2021" tatbikatları ciddi bir açılış töreniyle başladı. Katılımcı ülkelerin milli marşları çalınıp bayrakları çekilirken, "şehitleri" anmak için bir dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

Törende konuşan Azerbaycan Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Hikmat Mirzayev, Türk ve Pakistan özel kuvvetlerinin temsilcilerini ülkesinde görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

"Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan yakın dost ve kardeş olarak insanlık tarihine girdiler. Bu ilişkilerin temelinde halklarımız arasındaki yakın bağlar yatmaktadır. Bunun kanıtı, Türkiye ve Pakistan'ın Azerbaycan'dan Azerbaycan'a dayanışması ve desteğinde görülmektedir. Azerbaycan'ın 27 Eylül 2020'de Ermeni silahlı kuvvetlerine karşı başlattığı 44 günlük karşı taarruz operasyonlarının ilk günü" dedi.

Geçen Eylül ayında başlayan ve Kasım ayında Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan ateşkesin ardından altı hafta sonra sona eren ikinci Karabağ savaşından bahsediyordu.

Azerbaycan, yaklaşık otuz yıllık bir işgalden sonra birkaç şehri ve yaklaşık 300 yerleşim yeri ve köyü kurtardı.

Mirzayev, "Bugün ülkelerimiz arasında her alanda işbirliği en üst düzeydedir. Bölgenin ve halkların güvenliğini sağlamak için ilişkilerimizi daha da güçlendirmek ve geliştirmek için önemli tedbirler alınmaktadır." dedi.

20 Eylül'e kadar yapılacak tatbikatların, üç ülkenin askerleri arasında kapsamlı bir deneyim ve görüş alışverişi sağlayacağını ve mesleki eğitimin daha da iyileştirilmesine "büyük katkıda bulunacağını" umdu.

Türk ve Pakistan delegasyonlarının başkanları Yarbay Kürşat Konuk ve Yarbay Aamir Shahzad, milletler ve ordular arasındaki mevcut dostluk bağının hızla değişen küresel ortamda "zamana dayanacağını" söyledi.

"Üç kardeş, uluslararası siyasi değişikliklere rağmen güvenilir bölgesel ortaklar ve işbirlikçiler olarak daha da yakınlaşacak" dediler.

Açıklamada, ortak askeri tatbikatların ordular arasındaki "mevcut bağları daha da güçlendirmeye" hizmet edeceği ve terörle mücadelede yeni yollar keşfetme fırsatı sunacağı belirtildi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image