Arama

Türkiye, çelik, alüminyum tarifeleri konusunda ABD'ye cevap verecek

6 yıl önce

Türkiye'nin empoze etmek yönündeki kararından ötürü ABD'ye karşı önlemleri alacaktır tarifeleri Türk tarihinde çelik ve alüminyum ithalatı, Ekonomi Bakanlığı kaynakları söyledi.

Türkiye, çelik, alüminyum tarifeleri konusunda ABD'ye cevap verecek
ad image
ad image

 

Ankara, ABD kömür, kâğıt, ceviz / badem, tütün, işlenmemiş pirinç, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizatı ve petrokimya ürünleri ithalatında 266,5 milyon dolar değerinde tarife ile Washington'a karşı önlemler alacak, anonimlik, 18 Mayıs'ta devlet kuruluşu Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte.

Bu ithalatın değeri yaklaşık 1,8 milyar dolar oldu.

Mart ayında, ABD Başkanı Donald Trump, ithal demir ve çelik için yüzde 25'lik bir gümrük vergisi ve yüzde 10'luk bir alüminyum için tarife uyguladı.

Kaynaklar, Türkiye'nin hamlesinin tarife muafiyetini sona erdirme girişiminin "Washington'un şu anki duruşu nedeniyle yetersiz kaldığını" kaydettiğini söyledi.

Türkiye'nin önlemleri, Türkiye'nin ABD'ye yönelik demir ve çelik ihracatına engellerin neden olduğu kayıplarla aynı doğrultudadır.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci daha önce tarifeleri Türkiye için “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

ABD kararı sonrasında Zeybekci de dışlamak için Ticaret Bakanı Wilbur Ross istedi Türkiye'yi dan tarifeler.

Nisan ayı sonlarında Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de konuyla ilgili olarak Washington'da ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile bir araya geldi.

30 Nisan'da Trump, ABD'nin AB, Kanada ve Meksika'dan gelen alüminyum ve çelik ithalatlarına yönelik tarifeleri erteleyeceğini açıkladı.

Beyaz Saray da, Güney Kore ile çelik ithalatında bir anlaşmaya vardığını söyledi. Arjantin, Avustralya ve Brezilya ile diğer anlaşmalara varılmış ve anlaşmalar kesinleştikten sonra detaylara ulaşılmıştır.

Halihazırda, ABD imalatında kullanılan alüminyumun yaklaşık yüzde 90'ı ve tüm çeliğin üçte biri ithal edilmektedir. Tarifeler duyurulduktan sonra, sanayi grupları tüketiciler, biradan arabalara kadar olan ürünlere yönelik fiyatların artması ve fiyatların, metallerle inşa edilen veya paketlenen binlerce başka ürüne kadar, tarifelerin karşılığını alacağını belirtti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image