Arama

Türkiye Erdoğan-Biden görüşmesini 'olumlu gündem' ile bekliyor

3 yıl önce

Türkiye dışişleri bakanı 9 Haziran'da yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye ile sadece Libya ve Suriye'de değil, Akdeniz, Karadeniz ve Kafkas bölgeleri de dahil olmak üzere diğer birçok alanda işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Türkiye Erdoğan-Biden görüşmesini 'olumlu gündem' ile bekliyor
ad image
ad image

 

Mevlüt Çavuşoğlu devlet televizyonu TRT Haber'e verdiği demeçte, Ankara'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD'li mevkidaşı Joe Biden arasında yapılacak bir toplantıya olumlu bir gündemle yaklaştığını ve ülkesinin Washington'dan benzer sinyaller aldığını söyledi.

İki lider arasında 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak NATO zirvesinin oturum aralarında yüz yüze bir görüşme yapılması planlanıyor .

Çavuşoğlu, Türkiye'nin hava savunma sistemleri alımına da değinerek, "ABD Patriot'u garanti etmezse diğer müttefiklerimizden hava savunma sistemleri alabiliriz" dedi.

Türkiye'nin Fransa ile ilişkileri konusunda Fransız ticaret bakanının Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde birlikte önemli ekonomik adımlar atacak, ikili ilişkilerimizi güçlendireceğiz” dedi.

Önümüzdeki hafta yapılacak NATO zirvesinin örgütün 2030 vizyonuna ilişkin belgesinin tartışılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına, Washington'un Türkiye'nin Suriye sınırında faaliyet gösteren terör örgütü YPG'ye sağladığı desteğe ve ABD'nin 2016'da Türkiye'de gerçekleştirilen darbe girişiminin sorumlusu olan FETÖ'ye yönelik tutumuna dikkat çekti. Washington ve Ankara, Türkiye'nin Rusya'nın S-400 hava savunma sistemini satın alması konusunda.

ABD'nin Türkiye ile birçok stratejik alanda çalışmaya istekli olduğunu görüyoruz. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Biden dahil tüm temaslarımızla bunu gözlemliyoruz” dedi.

"Bu sorunları nasıl çözeceğiz? Geleceğe yönelik ilişkileri onarırken işbirliğini güçlendirebilecek miyiz?”

Çavuşoğlu, FETÖ terör örgütü konusunda Türkiye'nin belirli beklentileri olduğunu ancak ABD tarafından karşılanacağına dair bir sinyal almadığını söyledi.

Bağlantılarının ve ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) kendisine FETÖ'nün “karanlık yüzünü” gördüklerini söylediğini de sözlerine ekledi.

“Teknolojiyi ve insanları iyi kullanıyorlar. Çavuşoğlu , ABD'de vize kaçakçılığından kara para aklamaya kadar pek çok alanda yasa dışı faaliyetlerde bulunduklarını gördük " dedi.

FETÖ ve ABD merkezli lideri Fetullah Gülen, 15 Temmuz 2016'da 251 kişinin öldüğü ve 2.734 kişinin yaralandığı yenilgiye uğratılan darbeyi organize etti.

Ankara ayrıca FETÖ'yü, başta ordu, polis ve yargı olmak üzere Türk kurumlarının sızması yoluyla devleti devirmeye yönelik uzun süredir devam eden bir kampanyanın arkasında olmakla suçluyor.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma sistemi ile ilgili olarak, NATO Genel Sekreteri'nin daha önce müttefiklerin istediği herhangi bir ülkeden istediği savunma sanayi ürününü satın alabileceğini söylediğini de hatırlattı.

ABD'nin S-400 sistemini NATO sistemlerine karşı olduğu için onaylamadığını kaydederek şöyle devam etti: “Teknik heyet için teklifte bulunduk ama kabul etmediler. Çünkü onlar da iddialarının doğru olmadığını biliyorlar.”

Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önümüzdeki hafta yapılacak zirve kapsamında Türk mevkidaşı Erdoğan ile görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.

"Ayrıca planlanıyor. Diğer liderlerin yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile görüşmeler yapılacak."

Türkiye ile Fransa arasında görüş ayrılıklarına rağmen müzakerelerin başladığını belirten Erdoğan, “Fransa artık Afrika konusunda da görüşmeler yapmak istiyor ki bu iyi bir şey. Biz kimseyi rakip olarak görmüyoruz. Afrika'da rekabet etmiyoruz.”

Çavuşoğlu, temasların ve diyaloğun daha az ihtilaflı meseleye yol açtığını söyledi.

İsrail'in Filistin'e yönelik süregelen şiddet içeren tutumuna da değinen Çavuşoğlu, "Türkiye-İsrail ilişkilerinin normal bir şekilde devam etmesi için İsrail'in saldırgan politikalardan vazgeçmesi gerekiyor" dedi.

İsrail'de yeni hükümetin oluşumuna ilişkin yorum yapmaktan kaçınarak, bir ülkenin içişlerine ilişkin yorum yapmanın doğru bir davranış olmayacağını belirterek, önemli olanın yeni hükümetin Türkiye'nin ve uluslararası toplumun beklentilerini nasıl karşılayacağı olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, İsrail'in iki devletli çözüme zarar verecek adımlardan kaçınması gerektiğini belirterek, "Kalıcı barış ancak iki devletli çözümle mümkündür" dedi.

Yeni yönetimin, yeni hükümetin kurulacaksa, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu döneminde bugüne kadar kabul edilen uluslararası hukuka aykırı insanlık dışı yollara başvurmayacağını, ancak kalıcı barışı tercih edeceğini umuyorum.”

İsrail'in ancak bu şartlar altında Türkiye'nin yardım ve desteğini alabileceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image