Arama

Türkiye, Libya'da diyaloğun geliştirilmesinde kilit rol oynuyor

3 yıl önce

ABD'nin Libya büyükelçisi 8 Ekim'de Türkiye'yi, Libyalı temsilciler arasında BM öncülüğünde yürütülen siyasi müzakerelerin gelişmesine yardımcı olduğu için övdü ve sonuçlarının önümüzdeki haftalarda belirleneceğini belirtti.

Türkiye, Libya'da diyaloğun geliştirilmesinde kilit rol oynuyor
ad image
ad image

 

Ülkede çok sayıda ateşkes ihlaline rağmen, Libya, ülkenin meşru otoritesi ile dönek komutan Khalifa Hafter'e sadık milisler arasında Nisan 2019'dan bu yana devam eden çatışmanın ortasında yeni bir siyasi uzlaşmanın eşiğindedir.

Richard Norland, Anadolu Ajansı ile özel bir röportajda, "Rus hükümeti için vekil bir kuruluş olan Wagner grubu, geçen Ekim ayından bu yana Libya'daki istikrarsızlığın temel itici güçlerinden biri ve mevcut ateşkes için bir tehdit olarak görülüyor" dedi.

Türkiye'yi ziyaret etme ve Libya konusundaki diplomatik çabalar konusunda "üst düzey Türk yetkililere danışmaya" istekli olduğunu ifade eden Norland, ABD'nin "çatışmanın tüm taraflarını Başbakan'ın 21 Ağustos ateşkes çağrılarını" uygulamaya çağırdığını hatırlattı. Bakan Fayez al-Sarraj ve doğu merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Aguila Saleh.

Geçtiğimiz günlerde Mısır'ın Hurghada kentinde güvenlik konulu görüşmeler yapıldığını ve bunları "bu yönde olumlu bir gelişme" olarak nitelendirdiğini söyledi.

Norland, "Kahire ile Ankara arasında bu konularda yapılan istişarelerin durumu hafifletmede çok faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Sorumlu Libyalı partiler kalıcı bir ateşkesi sonuçlandırmak için bir araya geldiklerinden devam eden BM arabuluculuğunu şiddetle destekliyoruz."

Yenilenen çatışma tehdidinin hala var olduğunu kaydeden ABD büyükelçisi, "ABD aynı zamanda tüm yabancı ve Libyalı figürleri Libya'nın istikrarını ve egemenliğini desteklemeye" ve "mevcut fiili ateşkesi baltalayacak adımlar atmamaya" çağırdığını söyledi.

'Sirte'de ilerleme önemli bir ilk adım olabilir'

Stratejik kıyı kenti Sirte'nin askerden arındırılmasıyla ilgili bir soruya yanıt olarak Norland, "Sirte'de ilerlemenin Libya'da kalıcı barış için önemli bir ilk adım" olabileceğini kaydetti.

"Libyalıların çatışmayı sona erdirmek ve seçimlere ve yeni bir hükümete doğru ilerlemek için yabancı güçlerin müdahalesi olmadan diyaloğa girebilmeleri gerekiyor." Dedi.

Takviye güçleri ve askeri nakliye uçaklarının gelişine ilişkin raporlar gördüklerine işaret ederek, ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından daha önce bildirilen ihlalleri hatırlattı ve "bu tür takviyelerin yanlış yönde atılan adımları temsil ettiğini" vurguladı.

ABD büyükelçisi, "paralı askerler," yabancı savaşçılar "ve özel askeri müteahhitler de dahil olmak üzere, yabancı askeri müdahaleyi azaltmaya başlama zamanı, çünkü bu sadece çatışmayı derinleştirmek ve uzatmak için hizmet ediyor" dedi.

Yabancı muharip güçlerin varlığının Libya egemenliğine zarar verdiğini vurgulayan Norland, çatışmada her iki tarafın da Suriyeli savaşçıların yanı sıra Afrika'dan paralı askerlerin kullanımına dikkat çekti ve bunun "son derece istikrarsızlaştırıcı" olduğunu söyledi.

"Rus hükümeti için vekil bir kuruluş olan Wagner grubu, geçen Ekim ayından bu yana Libya'daki istikrarsızlığın temel itici güçlerinden biri olmuştur ve mevcut ateşkese yönelik bir tehdit olarak görülüyor. Rusya, ABD'nin bu konudaki net tutumunun gayet farkında." dedi.

Anadolu Ajansı'nın Suriye'deki güvenilir kaynaklarına göre, Rusya'nın Libya'daki Hafter'in Suriye'deki Beşar Esad rejimi tarafından kontrol edilen bölgelerden gönderdiği paralı asker sayısı 5.000'i aştı.

'ABD, Libya'daki tüm askeri tırmanışa karşı çıkıyor'

Hafter'in Libya'nın başkentine yönelik saldırılarına pasif kaldığı için ABD'ye yönelik eleştirilere ilişkin yorum yapan Norland, "ABD'nin politikası net ve net: tüm askeri tırmanışa karşı çıkıyoruz ve Libya halkını kendi geleceğini belirlemede destekliyoruz" dedi.

ABD'nin barışçıl bir çözüme yönelik Libya içi diyaloğu ve "Libya egemenliğinin dış askeri müdahale olmaksızın yeniden kurulmasını" desteklediğini belirtti.

Washington'un Türkiye'nin kritik öneme sahip rolünü sadece NATO müttefiki olduğu için değil, tanıdığını kaydeden Norland, "Türkiye, Libyalı temsilciler arasında BM tarafından kolaylaştırılan siyasi müzakerelerin zeminini oluşturmaya zaten katkıda bulundu Şimdi kritik bir zaman. Bu müzakerelerin başarılı olup olmayacağına haftalar karar verecek. "

"Üst düzey Türk yetkililerle yaptığım görüşmelerin, Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun yeni seçimlere hazırlanabileceği bir güvenlik bağlamını sağlamlaştırmak için Türkiye'nin diğer ilgili bölgesel ortaklarla ve Libyalı liderlerle nasıl çalışmayı planladığına ışık tutacağına inanıyorum. yenilenen çatışma korkusu olmadan istikrarlı, müreffeh Libya, "dedi.

ABD büyükelçisi, Libya'nın geleceğinde Hafter için olası bir yerle ilgili olarak, "Libyalıların bu soruya barışçıl ve demokratik bir süreçle cevap vermelerine izin verilmelidir. Tüm liderlerle iletişim kurarak, onları BM çerçevesinde siyasi bir çözümü benimsemeye çağırıyoruz. Libyalıların seçimler yoluyla söz sahibi olmalarını sağlayan güdümlü süreç. "

"Libyalıların kendi önderliklerinden kendi görüşleri, zorlukları ve beklentileri var. Birçoğunun elektrikte ciddi kesintiler, suya erişim eksikliği ve banka hesaplarında paraya erişimde sorunlar yaşadığını biliyoruz - hepsi de COVID-19'un ortasında. salgın ve yolsuzluk, "dedi.

Büyükelçi Norland, "Libyalıların bu sorunları çözecek liderleri seçme fırsatını hak ettiklerini" vurguladı.

Libya, 2011'de son hükümdar Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana iç savaşla parçalandı. Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA), BM önderliğindeki bir anlaşma kapsamında 2015 yılında kuruldu, ancak uzun vadeli siyasi çözüm çabaları, Hafter'e sadık güçler tarafından askeri saldırı.

Trablus, Nisan 2019'dan bu yana binlerce cana mal olan bir çatışmada Hafter'in milisleriyle savaştığı için BM, Başbakan Fayez al-Sarraj'ın başkanlığındaki hükümeti ülkenin meşru otoritesi olarak kabul ediyor.

Libya Ordusu'nun Hafter milislerine karşı kazandığı zaferlerin ardından Libya ihtilafına çözüm bulmak için son haftalarda diplomatik çabalar sürüyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image