Arama

Türkiye, Mart ayından itibaren COVID-19 kısıtlamalarını kademeli olarak hafifletecek

3 yıl önce

Türkiye giderek COVID-19 hafifletilmesi başlayacak kısıtlamaları Mart başlayan sokağa çıkma yasağı ve hafta sonu lockdowns dahil, Başkan Recep Tayyip Erdoğan restoran ve kafe için bir yol haritası da önümüzdeki günlerde açıklanacak sözlerine ekledi etti.

Türkiye, Mart ayından itibaren COVID-19 kısıtlamalarını kademeli olarak hafifletecek
ad image
ad image

 

Hükümet, virüs vakalarındaki ani yükselişin ardından Aralık 2020'de hafta sonları sokağa çıkma yasakları ve tam kilitlemelerin yanı sıra diğer sınırlamalar getirdi.

Erdoğan, 18 Şubat'ta Ankara'daki kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterler doğrultusunda illerimizi dört kategoriye ayırarak Mart ayı başında kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

İllerin enfeksiyon ve aşılama oranlarına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak kategorize edileceğini söyledi.

“İllerde enfeksiyon, aşı ve diğer kriterlere dayalı olarak hafta sonu kilitlenmelerden başlayarak sokağa çıkma yasaklarını kademeli olarak kaldırıyoruz” diyen Erdoğan, enfeksiyon vakalarına ve aşılara bağlı olarak yüz yüze eğitime devam etme kararı alınacağını sözlerine ekledi. iller.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin "ilk etapta ihtiyacımız olacak" aşıların [daha fazla edinilmesi] için gerekli temasları sağladığını kaydetti.

Erdoğan, Mart ayının Türkiye'nin aşı konusunda büyük atılımlar yaptığı bir ay olacağına inandığını belirterek, halkı virüs önlemlerine bağlı kalmaya devam etmeye çağırdı.

“Önemli olan nokta, tüm illerde vaka sayısının azalmaya devam etmesini sağlamak. Türkiye bu küresel krizi çok başarılı bir şekilde ele alıyor. ”

Salgın nedeniyle kapanmak zorunda kalan restoran ve kafelerin rahatlaması için atılması gereken adımları hükümetin önümüzdeki günlerde açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'ndan Afşin Emre Kayıpmaz, bir ildeki durumun risk oluşturması halinde kısıtlamaların sıkılabileceğini belirterek, Erdoğan'ın normalleşme sürecini açıkladı.

Yerleşimlerin “temiz” tutulması için bir il veya ilçeye gidiş gelişlerin kısıtlanabileceğini ve il bazında değerlendirme için bir önlem alınacağını sözlerine ekledi.

Kayıpmaz, restoranların normalleşme aşamasında eskiden olduğu gibi hizmet veremeyebileceğini vurguladı.

Kayıpmaz'a göre restoranlar, COVID-19 virüsünün kasılmasını izleyen bir uygulama aracılığıyla sağlanan geçerli bir HES kodu ile müşterileri kabul edecek.

Restoran ve kafelerin yüzde 25 kapasite ile çalışacağını ve müşterilerin bu mekanlarda sınırlı bir süre kalmasına izin verileceğini belirten Erdoğan, bu işletmelerdeki kısıtlamaların Mart ayı başında hafifletilebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image