Arama

Türkiye ve Yunanistan keşif görüşmelerinin yeni turuna başlıyor

3 yıl önce

Beş yıllık bir aradan sonra, 25 Ocak'ta İstanbul'da Türkiye ve Yunanistan , Ege ve Doğu Akdeniz ile ilgili konuları ele almak için yeni bir keşif görüşmeleri turuna başlayacak.

Türkiye ve Yunanistan keşif görüşmelerinin yeni turuna başlıyor
ad image
ad image

 

11 Ocak'ta Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin diyaloğu, işbirliğini ve çözümü nasıl desteklediğini göstermek için Greeceb'i müzakerelere devam etmeye davet etti.

20 Ocak'ta Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin müzakerelere "iyimserlik ve güvenle" katılacağını söyledi.

Diyaloğun da Türkiye'nin AB ile ilişkilerine olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, 22 Ocak'ta Brüksel'de Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamaya göre gelişmeyi memnuniyetle karşıladı.

AB Konseyi üyelerinin Mart ayında Türkiye ile ilişkileri tekrar görüşeceklerini söyleyen bir AB yetkilisi , bölünmüş adaya atıfta bulunarak bloğun "Türkiye ile Yunanistan arasındaki keşif müzakerelerinin devamının yanı sıra Kıbrıs çözüm sürecinin ilerlemesini dört gözle beklediğini" söyledi .

Türkiye ile Yunanistan arasında, Ege'deki sorunlara adil ve hakkaniyetli çözüm bulma amaçlı keşif görüşmeleri 2002 yılında başladı.

Mart 2016'daki 60. tur müzakerelerin ardından Atina toplantıları askıya aldı.

İkili görüşmeler siyasi istişareler şeklinde devam etti, ancak keşif çerçevesine geri dönmedi. ??????

Görüşmelerde, deniz sınırları ve bölgedeki sondaj hakları da dahil olmak üzere ikili anlaşmazlıklar üzerinde durulması bekleniyor.

Doğu Akdeniz'in en uzun kıta kıyı şeridine sahip olan Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin deniz sınırı iddialarını reddederek, bu aşırı iddiaların Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin egemenlik haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

Geçen yıl Ankara, Doğu Akdeniz'de enerji aramaları için çok sayıda sondaj gemisi gönderdi ve bölgedeki haklarını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) haklarını iddia etti.

Türk liderler, Ankara'nın bölgedeki çözülmemiş sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog ve müzakereler yoluyla çözülmesinden yana olduğunu defalarca vurguladılar.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image