Arama

Uydu Devlet Nedir?

5 yıl önce


Uydu Devlet Nedir?
ad image
ad image

 

DSG şanzıman, otomatik vitesli araçların daha kolay kullanılmasını sağlayan otomatik şanzımana verilen isimdir. Bu şanzıman türü, genel olarak bilinen "otomatik şanzımanlı" araçların aksine, bir anlamda manuel şanzımandan esinlenerek tasarlanmıştır.

DSG şanzıman ilk defa Almanya'nın başta olmak üzere dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen tarafından kullanılmaya başlanmıştır. DSG şanzımanın patenti de yine Volkswagen'e aittir. Bununla birlikte DSG şanzıman ilk defa Volkswagen tarafından geliştirilip kullanılmasının ardından şuanda Mitsibushi, Nissan ve BMW gibi diğer önemli otomobil üreticileri tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

DSG şanzıman için, sıralı manuel şanzımanların geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır diyebiliriz. İlk defa Formula 1’de arabaların debriyaj kullanımı olmadan vites geçişinin gerçekleştirilebilmesi için sıralı manuel şanzıman teknolojisi, ilerleyen zamanlarda bu sistemin otomatik rahatlığı elde edilebilmesi adına DSG şanzıman olarak karşımıza çıktı.

DSG şanzıman, diğer şanzıman türlerinin aksine vites geçişi esnasında ortaya çıkan güç kaybını ortadan kaldırmaktadır.

DSG Şanzıman Çalışma Prensibi

  • DSG şanzımanlarda iki adet debriyaj ve çift mil kullanılmaktadır.
  • Milllerden birisi 1 – 3 – 5, diğer ise 2 – 4 – 6 ve R dişlilerini barındırmaktadır.
  • Araç 1. vitesteyken ve hareket halindeyken, diğer milde 2. vites dişlisi hazır bir vaziyette beklemektedir.
  • Araca 2.vitese geçme emrinin verilmesi sonrasında ise diğer debriyaj aktif hale gelir ve 1. vites dişlisi pasif duruma geçer.
  • Bu geçiş esnasında 2.vites zaten hazır olduğu için ortaya herhangi bir güç kaybı çıkmaz.

DSG Şanzımanlı Araçların Avantajları Nelerdir?

DGS şanzımanın tercih edilmesinin nedeni aracın hareket halinde bulunduğu esnada hız kaybı yaşamamasıdır. Hızlı bir vites geçişi yapılabildiğinden ve bunun sonucunda da güç kaybının yaşanmaması nedeniyle hem manüel vites araçlara göre çok daha üst düzey bir konfor sağlamakta, hem de oldukça düşük yakıt tüketimini beraberinde getirmektedir.

Bununla birlikte manüel vitesin sürüş yorgunluğunu istemeyen, fakat otomatik vitesli araçlarda bulunan performans sorununu kendisi için sorun olarak görenler için DSG şanzıman araçlar, oldukça iyi bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Tabi, her sistemde olduğu gibi DGS şanzımanlı araçların da bazı problemli yönleri mevcut.

DGS Şanzıman Araçların Dezavanajları Nelerdir?

Yeni geliştirilmiş bir sistem olan DSG şanzıman için yeterli düzeyde üretimin olmaması hemde bu sistem için yeteri kadar deneyimli elemanın yetişmemiş olmasından dolayı yaşanabilecek herhangi bir arıza durumunda yüksek oranlı masraflar çıkartabilmektedir.

Bu durum bazı sorunlarda daha da büyük hale dönüşebilmektedir. Öyle ki aracın normal fiyatının %30'una denk masraf açabileceği durumlar yaşanabilmektedir. Sorunların bu kadar pahalı olmasının en büyük nedeni hem fazla sayıda üretim olmaması hemde bu sorunları çözebilecek elemanların olmaması gelmemektedir. Bunun sonucu olarak sorunun çözüme kavuşturulma süresi de aynı zamanda uzamaktadır.

DSG şanzımanın konfor ve performansı bir araya getirdiğini ifade edebiliriz fakat, sistemin mevcut şartlarda farklı sorunlarında ortaya çıkabileceği ihtimal dahilindedir. Bundan dolayı DSG şanzımanlı bir araç almak istiyorsanız bu durumları göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekmektedir.

Özellikleri

DSG şanzımana sahip olan arabalarda Park (P), Boşta (Neutral-N), Sürüş (Drive-D) adlı modlar bulunmaktadır. Aracın hareket etmeye başlamasının ardından şanzıman sürücünün yerinize vites geçişlerini gerçekleştirir ve kontrolünü sağlar.

Bununla birlikte aracı Spor (S) moduna getirerek aynı viteste daha üst devirlere kadar kalmasını sağlar ve daha iyi bir ivmelenme ile hareket edebilirsiniz.

Manuel (M) modu ile de vitesleri yine debriyaj kullanımı yapmadan vites kolu yada eğer aracınızda varsa direksiyon arkası kulakçıklarla sürücünün vites değiştirmesine imkan sağlamaktadır.

Kaynak:

https://www.volkswagen-vans.co.uk/en/about-us/technology/DSG.html
https://www.carwow.co.uk/guides/glossary/dsg-gearbox-explained
http://www.bilgiyagmuru.com/dsg-sanziman-nedir-nasil-calisir-avantajlari-ve-dezavantajlari-nelerdir-2331.html

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image