Arama

Yorgun Gazze, İsrail saldırılarının ortasında Ramazan Bayramı'nı kutladı

3 yıl önce

13 Mayıs'ta yorgun Filistinliler, Kudüs'te haftalarca süren protestolar ve şiddetin ardından Gazze'nin daha fazla İsrail hava saldırılarına ve toplumsal şiddete hazırlandığı için, Müslümanların kutsal Ramazan ayının sonunu kutlayan kasvetli bir ziyafete hazırlandı.

Yorgun Gazze, İsrail saldırılarının ortasında Ramazan Bayramı'nı kutladı
ad image
ad image

 

Filistin Sağlık Bakanlığı 13 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şehrine yaptığı son saldırılarda üç Filistinli'nin daha öldürüldüğünü söyledi.

Yeni ölümlerle birlikte, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarının ölü sayısı, 17'si çocuk ve 6'sı kadın olmak üzere 83'e yükseldi.

En az 487 kişi yaralandı.

Çok katlı binaların tesviye edilmesi de dahil olmak üzere Gazze'nin yerleşim bölgelerinde de ağır hasar kaydedildi.

Bugüne kadar, son şiddet olaylarında altı İsrailli öldürüldü - bunlardan beşi roket saldırılarında ve ayrıca bir anti-tank güdümlü füzenin cipine isabet ettiği sırada bir asker öldürüldü.

İsrail ordusu, 10 Mayıs'tan bu yana 1.600'den fazla roketin ateşlendiğini, 400'ün başarısız olduğunu ve Gazze'ye indiğini söyledi. İsrail'in füze savunması roketlerin yüzde 90'ını durdurdu. Ordu, İsrail hava saldırılarının Gazze içinde yaklaşık 600 hedefi vurduğunu söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, İsrail'in çeşitli şehirlerinde yüzlerce İsrailli aşırılık yanlısı Arap vatandaşlarına saldırılar düzenledi. 

İsrail'in devlete ait haber kanalı KAN'ın bildirdiğine göre, Tel Aviv yakınlarındaki Bat Yam'da düzinelerce İsrailli Araplara saldırdı ve biri ciddi şekilde yaralandı.

Tanıklara göre, şehir merkezindeki Lod kentinde İsrail işgal güçleri ile Filistinliler arasında çatışmalar meydana geldi. Lod'da yüzlerce aşırılık yanlısı Arap İsraillilere ait evlere saldırdı. 

İsrail, Arap-İsrailli Filistinliler ile Kudüs ve Gazze'deki gerilimlerle ilgili çatışmaların ardından Çarşamba günü Arapların çoğunlukta olduğu Lod kentinde sokağa çıkma yasağı koydu.

Şehirde Salı günü bir İsrailli yerleşimci tarafından öldürülen Arap-İsrailli bir sakinin cenazesi sırasında yas tutanlarla polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Başbakan Benjamin Netanyahu daha sonra şehirde olağanüstü hal ilan etti. KAN'a göre Acre, Tiberias ve Jaffa, polis ve Filistinliler arasında şiddetli çatışmalara da tanık oldu.

Kanala göre, Acre'deki çatışmalarda çok sayıda İsrailli ağır yaralandı.

Abbas: Kudüs özgürlüğü olmadan barış olmaz, istikrar olmaz

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 12 Mayıs'ta "Kudüs'ün kırmızı bir çizgi olduğunu" ve tüm şehrin İsrail işgalinden kurtarılmaması halinde "barış, güvenlik ve istikrar olmayacağını" vurguladı.  

Abbas, Filistin yönetiminin Ramallah'taki bir toplantısından önce televizyonda yaptığı konuşmada Filistinlilerin "saldırganlığın olmadığı ve [İsrail] yerleşimlerinin olmadığı bir gelecek" aradıklarını söyledi. 

"Kudüs, Gazze ve Batı Şeria'daki halkımıza yönelik barbarca saldırganlığı durdurmak için harekete geçmeye ve çalışmaya devam ediyoruz" dedi. 

Filistin yönetiminin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına son verme konusunda ABD yönetimi ile temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi. 

Abbas'ın İsrail'e de bir mesajı vardı: "Ülkemizi terk etmeyeceğiz. Ülkemizdeki işgalinizi yarın değil bugün bitirin." 

İsrail'in kendini savunma hakkı var, diyor  Biden

ABD Başkanı Joe Biden, 12 Mayıs'ta İsrail'in şiddet arttıkça "bölgenize uçan binlerce roket olduğunda kendini savunma hakkına sahip olduğunu" söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştükten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Biden, devam eden çatışmanın "en kısa sürede kapanacağını" umduğunu da sözlerine ekledi.

ABD başkanı, Netanyahu ile yaptığı görüşmede, "ABD'nin sürdürülebilir bir sükuneti yeniden tesis etme yolunda cesaretini verdi" ve "İsrail'in güvenliğine ve İsrail'in sivilleri korurken kendisini ve halkını savunma meşru hakkına sarsılmaz desteğini iletti. Beyaz Saray yaptığı açıklamada, "dedi.

"Hamas ve Kudüs ve Tel Aviv dahil olmak üzere diğer terörist grupların roket saldırılarını kınadı" dedi. "Dünyanın dört bir yanından gelen inançlı insanlar için böylesine önemli bir şehir olan Kudüs'ün bir barış yeri olması gerektiğine olan inancını paylaştı."

Arap devletleri İsrail saldırılarını kınadı

Bu arada, ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani, işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut durumu ele aldı. 

Katar devlet haber ajansı tarafından yapılan telefon görüşmesinin açıklaması, daha fazla ayrıntı vermedi.

Hamas grubunun lideri İsmail Haniyeh, Katar dışişleri bakanından Gazze ve İsrail'deki Filistinli direniş grupları arasındaki gerilimle ilgili bir çağrı aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry 12 Mayıs'ta İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile Filistin'deki son gelişmeler hakkında telefonda görüştü . 

Açıklamada, Shoukry'nin İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırılarına son verilmesini talep ettiği belirtildi.

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz 13 Mayıs'ta İsrail'in El Aksa Camii'ndeki şiddet eylemlerini ve Kudüs'te alınan önlemleri şiddetle kınadı. 

Suudi resmi haber ajansı SPA, Kral Salman ve Pakistan Başbakanı İmran Han'ın İsrail'in Kudüs'teki saldırılarını telefonla görüştüğünü söyledi.

Kral Salman, krallığın meşru haklarını geri alana kadar Filistin halkının yanında olduğunu vurguladı.

BM başkanı gerilimi azaltma çağrısı yapıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres , Çarşamba günü Kudüs ve Gazze Şeridi'ndeki gerginliği azaltmak için destek ifadesinde bulundu . 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuştu ve "bu kesinlikle kabul edilemez koşullarda ölmekte olan" sivillerin hayatlarını korumak için şiddetin azaltılması gerektiğini söyledi.

Guterres, BM'nin Orta Doğu formatındaki Dörtlüsü (BM, ABD, AB ve Rusya) kullanmak da dahil olmak üzere, Filistin ve İsrail'in çelişkileri barışçıl bir şekilde çözmek için müzakere masasına gelmelerine yardımcı olmaya hazır olduğunu yineledi.

"Dörtlü'nün çalışmalarını sürdürmeye ve süreçteki diğer katılımcıların yanı sıra taraflar arasındaki diyaloğu kolaylaştırmaya tamamen hazırız. Uzun süredir hareketsiz olan barış sürecini sürdürmek için tüm gerilimi azaltma adımlarını destekliyoruz." dedim.

Guterres, barış sürecinin "durumu çözmenin tek yolu" olduğunu vurguladı ve Filistin sorununun iki devletli çözümüne bağlı kalmaya çağırdı.

"İki devletli çözüme bağlı kalmamız gerektiğini düşünüyorum. Çatışmanın iki tarafı arasında uyum ve barışa yol açacak ve bölge ülkelerinin tam katılımıyla bölgedeki ilişkilerin normalleşmesine izin verecek. barış sürecinin ilerlemesi için şartlar yaratıyor. "dedi.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin durumu ele almadaki rolüne de işaret etti ve kararların ve kararların uluslararası mevzuata dayanması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, Orta Doğu Dörtlüsü'nün dışişleri bakanları düzeyinde acil bir toplantıya çağırmak için Guterres ile görüştüğünü söyledi.

Lavrov'a göre Guterres girişimi destekledi ve formatın koordinatörü olarak kısa vadede düzenleyebileceğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image