Arama

Yunanistan'da Çevrimiçi kumardaki gelirler 2017'de yaklaşık 5.3 milyar oldu

5 yıl önce


Yunanistan'da Çevrimiçi kumardaki gelirler 2017'de yaklaşık 5.3 milyar oldu
ad image
ad image

 

Dünya genelinde en varlıklı Arap ülkelerinin başını çeken Katar, güney batı Asya’da yer almaktadır. Yarım ada biçiminde bir coğrafi yapı özelliğine sahip olan devlet, Basra Körfezi boyunca uzanmaya devam eder. Yaz mevsimlerinde aşırı derecede kurak geçer Haziran-Temmuz-Ağustos sıcaklık istatistiklerinin ortalaması 47 derecedir.

Katar 1971 senesinde özgürlüğünü kazandığında devlet çorak bir arazi haricinde hiçbir şeye sahip durumda bulunmuyordu. Gözünüzün gördüğünce uzun, boş, bir tek bitki bile barındırmayan bu ülkenin topraklarının altında bulunan petrol yatakları devletin kaderini etkileyen en önemli unsur oldu. Petrol öncesi Katar’da genel olarak geçim kaynağı inci dalıcılığı ve balıkçılık olarak bilinmekteydi.

Katar’ın birey başına düşen milli geliri 90.000 Euro ortalamasını yakalamıştır ve buda Katar’ı dünyanın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkesi olarak belirlemektedir. Bir dönem Osmanlı toprağı olan Katar daha sonra İngiliz mandası altına alınmıştır. Katar’ın en büyük ve en gelişmiş şehri Doha’dır. Bu şehir ayrıca devletin başkentidir de. Katarın nüfusu ortalama olarak 2.2 milyon dolaylarındadır ve bu nüfusun %50’sinden fazlası da göçmen kesim oluşturur.
Katarlılar özel vatandaş konumundadırlar ve ortalama her 5 katar vatandaşından 4’ünün ya petrol yatağı ya da petrol yatağının bir kısmının hissedarı olduğunu söyleyebiliriz. Devlette üretim hemen hemen hiç olmamaktadır.

Devlette petrol haricinde inşaat ve hizmet sektörlerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Hizmet sektöründe görev yapanların çoğunluğunu Asyalı göçmenler teşkil etmektedir. Asyalı göçmenler gayet düşük maaşlarla hizmet vermektedir ve buna rağmen işçi olarak çalışmak isteyen sayısı her gün yükselmektedir.

Katar vatandaşları vergiden, elektrik, su, gaz gibi ücretlerden tamamen muaftırlar ancak yabancı uyruklu kişiler ise bu konuda herhangi bir ayrıcalığa sahip değildirler. Katar vatandaşlığı, Katar’da yaşayanlar için büyük ayrıcalıktır ancak Katar vatandaşlığı sadece soy bağı ile iktisap edilebildiğinden göçmenlerin bir Katar vatandaşıyla evlenmeden vatandaşlığı kazanmaları mümkün değildir.

Dünyanın bir çok zengin yatırımcısı Katar’a yatırım yapma fikrine sıcak bakmaktadır. Fakat bunun için bu yatırımcıların en azından bir Katarlı ortak bulmaları Katar kanunları gereğince zorunlu hale getirilmiştir.

Katar ayrıca 2022 Dünya Kupası’nı organize edecek olan ülkedir. Fakat bu organizasyonun yazın yapılıp yapılmayacağı halen açıklanmamış ve netlik kazanmamıştır. Katarlı idareciler organizasyonun kendilerine verilmesi halinde statlara devasa klimalar monte edeceklerini ve saha içi sıcaklığının yaklaşık 25-27 derece ortalamasında olacağını beyan etmişlerdir. Statların yapımına başlanmış fakat klimaların hiçbir projede yer almaması dikkati çeken bir konu olmuştur. Bu vaat halen yerine getirilebilmiş değildir. Bu yüzden turnuvanın Kasım-Aralık aylarında düzenlenmesi gündeme gelmiştir. Ancak Avrupa kulüpleri buna karşı bir duruş sergilemişlerdir.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image