Arama

Zimbabve Sri Lanka karşısında birinci sırada

6 yıl önce

Sri Lanka ile Zimbabwe arasındaki Test maçında aynı gündeme sahip olan dördüncü gün,

Zimbabve Sri Lanka karşısında birinci sırada
ad image
ad image

 

15 Nisan Cumartesi günü Xisco Gràcia rutin bir dalış için Mallorca'daki suya kaydı. Jeoloji öğretmeni, hafta sonlarını adanın karmaşık su altındaki mağara sistemini keşfederek haritalamak için harcadı.

"Mallorca yeraltında olduğundan çok daha güzel bir yeraltı" diyor.

Xisco Gracias dört tank hava da dahil olmak üzere dalış donanımını giyiyordu.Xisco Gràcia, her biri bir saat boyunca süren dört hava tankı taşıyan resimde

O ve dalış arkadaşı Guillem Mascaró, Labirent'in girişinden 1 km. Uzaktaki çok sayıda odaya sahip bir mağara olan Sa Piqueta'yı keşfetmek istiyorlardı. Oraya bir saat sualtı yüzerek geldiler.

Gràcia kaya örnekleri toplamak için vakit geçirirken Mascaró, yakınlardaki bir odayı çizmek için yüzdü.

Bir kerede bir şeylerin yanlış gittiğini eve doğru yola çıktıklarında. Gràcia, tesadüfen bir kavşakta Mascaró ile bir araya geldi ve yeryüzündeki alüvyonu kıpırdanarak görmek zorlaştı.

Xisco Gracia bir mağarada yüzüyor.  Meşalesi bir kılavuz aydınlatıyorMağara dalgıçları daima yüzey için sürekli bir kılavuz oluşturmalıdır

Daha sonra, kılavuzlarına - girişe geri dönen dar bir naylon tel - ya kırılmış ya da kaymış olduğunu fark ettiler.

"Tel mağaraya girdikten sonra geride kalıyor ve daha sonra tekrar takip edebiliyoruz" diye Gràcia, 54 diyor.

"Yalnızca bazı kayaların düştüğünü tahmin edebiliriz, dokunarak bulmaya çalışırken değerli bir saat geçirdik, ancak başarı elde etmedik."

Bu noktada çifte büyük tehlike vardı. Onları getirmek için getirdiği havayı ve acil durum havasının çoğunu tüketmişlerdi.

Xisco Gracia, su altındaki bir mağarada gizlice atıyorMallorca'nın su altı mağaralarındaki tortuları kolayca başlatmak kolaydır.

Neyse ki Gràcia, diğer dalgıçların yakınlardaki bir odadaki bir hava cebinden bahsettiklerini hatırladı. Mascaró'yu ona çekti ve oradaki seçenekleriyle konuştular.

Her ikisi de, onlardan biri için bunu yapmak için yeterli havanın olduğunu biliyordu.

Grícia, "Kalmaya karar verdim ve Guillem'den yardım istedi, benden daha deriydi ve nefes almak için daha az havaya ihtiyaç duydum" dedi. Gràcia, daha yüksek karbondioksit seviyesine sahip mağara havasını solumakta daha tecrübeli olduğunu söyledi.

Bir harita üzerinde alternatif uzun bir rota planlıyorlardı. Mascaró bir kısmı rehber olmadan bir kısmını gezmek zorunda kalacak ve potansiyel olarak kaybolabilecek durumda.

Gràcia, "Sisli bir gecede bir araba kullanmaya çalışmak gibi olurdu" dedi.

"Guillem beni yalnız bırakmak konusunda isteksizdi, ancak bunun tek şansımız olduğunu biliyorduk."

Mallorca'nın su altındaki mağaralarda dalıcıDeniz seviyeleri 60.000 yıl önce yükseldiğinde mağaralar sular altında kaldı.

Mascaró ayrıldıktan sonra Gràcia ekipmanlarının çoğunu çıkardı ve odayı inceledi. Yaklaşık 80m (260ft) uzunluğunda ve 20m genişliğindeydi, su ile tavan arasında 12m boşluk vardı.

Gölün yüzeyindeki suyun içilebilir olduğunu fark etti. Ayrıca büyük bir düz kaya keşfetti ve suyun dışında dinlenmek için çekti.

Gràcia hafif olmadan yönetmek zorunda kalacağına karar verdi. Üç meşalesinin ikisi artık çalışmadı ve üçüncü meşale azdı.

"Sadece işemek için gittiğimde ya da tatlı su almak için tırmanmaya başladım" diyor.

 

Medya başlıklarıDinle: Xisco Gràcia, Outlook'ta, BBC Dünya Hizmetinde sorunların nasıl başladığını anlatıyor

Şimdi yapabileceği çok az şey vardı, ancak tam karanlıkta beklemek ve kurtarılacağı umudundur.

Gràcia, "Kendime bu kadar uzun yıllar dalış yaptıktan sonra neden şimdi olduğunu sordum" dedi.

"Ancak ilk yedi sekiz saat boyunca umutluyum, Guillem bunu başaracağını düşündüm, ancak zaman geçtikçe umudumu kaybettim," Guillem kayboldu ve öldü ve kim olduğumu bilmiyor. Aşağıda. "

Gràcia, sevdikleri yerden düşünmeye başladı.

"İki çocuğum var, 15 yaşındaki bir oğlu ve dokuz yaşında bir kızı var, babasını kaybetmek için ne kadar genç olduklarını ve onlara ne olacağını düşündüm" diyor.

Sakin olmasına rağmen, yüksek karbon dioksit seviyelerinde solunumun etkilerini yaşamaya başladı. Havadan havalandırdığımız hava% 0,04 karbon dioksit iken mağarada seviye% 5 gibi yüksek bir seviyedeydi.

"Bir baş ağrısı yaşadım ve oksijen eksikliği yüzünden yorgun düşmesine rağmen uyku imkansızdı, beynim titriyordu" diyor.

Xisco, Mallorca'nın batık mağaralarda dalış yapıyorMallorca'nın batık mağaralarda yönünü kaybetmesi kolay

Zihni ona hile yapmaya başladı.

"Gölde ışıklar olduğunu hissettim ve bir dalganın kabarcıklarının ortaya çıktıklarını duydum.

"Ama kafamı çevirince hiçbir şey görmedim, bu bir halüsinasyondur."

Gràcia zaman kaybetti ama günler gibi hissettikten sonra onun üstünde gürültülü bir ses duydu. Mascaró'nun bunu gerçekleştirmiş olması gerektiğini fark etti.

"İlk önce kurtarma ekibi için tanklarla dolu havanın seslerini duyabildiğimi düşündüm, daha sonra kayanın üstesinden gelmeye çalıştıklarını fark ettim.

"Beni aradığını fark ettiğim için gerçekten mutluydum."

Fakat sesler durdu ve Gràcia en karanlık anıyla karşı karşıya kaldı.

Xisco, Mallorca'nın batık mağaralarda dalış yapıyorÖnceki bir dalışta resmedilen Gràcia, saat geçtikçe halüsinasyona başladı

"Dalgıçların en çok korktukları şekilde nasıl yiyecek ve hava olmadan öldüğümü düşündüm" diyor.

"Işık neredeyse harcandı ve karanlıkta su almak için aşağıya inemeyeceğimi biliyordum.

"Vitesimi bıraktığım yere yüzüp bir bıçak almaya karar verdim, çabucak veya yavaş yavaş ölmemi istemek için son çare olarak almak istedim" dedi.

Gràcia kısa süre sonra kabarcıkların sesini duyduğunu düşündü.

"Baktım ve dalaverinin ışığı daha parlak ve daha parlak görünüyordu" diyor.

"Bunun bir başka halüsinasyon olduğuna inanıyorum, ancak bunun gerçek olduğunu fark ettim ve ortaya çıkan bir kask gördüm."

Eski bir arkadaş olan Bernat Clamour'du.

"Suya atladım ve onu kucakladım, nasıl olduğumu ve bana öldüğünden korktuğunu söylüyordu."

Xisco (sağda) daha önce bir dalış gezisinde arkadaşı Bernat Clamour ile resimdeXisco Gràcia (sağda) daha önce bir dalış gezisinde arkadaşı ve kurtarıcı Bernat Clamour ile resimde

Gràcia, Mascaró'nun alarmı yükseltmeyi başardığını öğrendi ancak bu kurtarma çabaları, görüşlerin kötü olması nedeniyle engellenmişti.

Kurtarıcılar daha sonra kayalara yiyecek ve su temini için bir delik açmak istediler - duyduğu sesleri açıkladı - ama bu girişim de başarısız olmuştu. Sonunda, Clamour ve diğer dalgıç John Freddy, güvertenin yerleşmesi için bir gün bekledikten sonra geçti.

Gràcia'nın sıkıntısı hala bitmedi. Clamour kurtarma ekibiyle iletişime geçmek için onu terk etmek zorunda kaldı, ancak enerji düzeylerini yükseltmek için ona biraz glikoz torbası verdi.

Gràcia, "Beni o mağaradan çıkarma sekiz saat daha alacaktı, ancak sekiz saat mutluydu" dedi.

Gràcia'ya nefes alabilmek için oksijenle zenginleştirilmiş hava verildi ve yavaş yavaş girişe yönlendirildi. 17 Nisan'da içeri girdikten 60 saat sonra geç geldi. Guillem Mascaró onunla görüşmek için oradaydı.

"Kucakladık, ancak bir ambulansa götürdükleri için konuşacak vaktimiz yoktu.

"Su terk edince bana fiziksel olarak vurdu, sıcaklığım 32 C idi, bu yüzden hipotermi riskindeydim, bir gece boyunca nefes almak için saf oksijen verildi" dedi.

Xisco Gràcia iki kurtarıcı tarafından mağaradan yardım altına alındıXisco Gràcia, çelimmesinden sonra ortaya çıktığı gibi resimde.

Gràcia, tecrübesiyle duygularını kontrol altında tutmuştu.

"Dalışla duygularınızı kontrol edebiliyor olmalısınız ... Fakat ertesi gün TV'deki büyük kurtarma operasyonunu izledim ve ağladım, çok minnettarım" dedi.

Gràcia, kaçışına rağmen dalışa sırt çevirmedi. Olaydan bir ay sonra Sa Piqueta'ya döndü. O, bu kadar uzun zamandır sıkıştığı odayı bile ziyaret etmiştir.

"Bu mağaraya karşı hiç kinim yok - mağaranın suçu değil gibi" dedi.

Gràcia, Mallorca'nın sualtı mirasını haritalamaya devam edeceğini söyledi.

"Çocuklarım fazla sevmiyor ama bana yapmamam gerektiğini söylemiyorlar" diyor.

"Yer altı araştırmalarını 24 yıl geçirdim, kanımın içinde."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image