Arama

Bakan, Türkiye'nin Med'deki Fransız iddialarına karşı radar görüntüleri sunduğunu söyledi

3 yıl önce

Türkiye'nin kendi gemileri hiçbir yasa dışı faaliyette değil ki video görüntüleri ve radar görüntüleri ile kanıtlanmıştır. Akdeniz Denizi, Savunma Bakanı Hulusi Akar da lacivert bir Fransız savaş gemisi taciz ettiğini iddiaları üzerine 25 Haziran söyledi.

Bakan, Türkiye'nin Med'deki Fransız iddialarına karşı radar görüntüleri sunduğunu söyledi
ad image
ad image

 

Kayseri'de düzenlenen bir törende konuşan Akar, Türkiye'nin tüm kanıtları NATO askeri ve sivil makamlarıyla paylaştığını söyledi.

Fransız bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk donanmasının Fransa'nın Akdeniz'deki bir NATO misyonuna katılan savaş gemilerinden birini taciz ettiğini iddia etti .

Türkiye'nin terörizmle mücadelesine dönüşen Akar, operasyonların hem yurtiçinde hem de yurtdışında hızlandığını söyledi. 

“Claw-Tiger Operasyonu'nda Türk askerleri zorlu koşullara rağmen azami gayret gösteriyorlar. Yapmaları gerekeni yaptılar ve yapmaya devam ettiler. Terörizme ve teröristlere karşı savaşmak ve sınırlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak tek amacımız ”dedi. 

Türkiye'nin ortak Claw-Tiger ve Claw-Eagle operasyonları, PKK ve sınır ötesi saldırıları planlamak için sıklıkla Kuzey Irak'ı kullanan diğer terörist grupların tehdidine karşı bu ay başlatıldı. 

 

Libya 

Ülkesinin Libya'daki varlığı üzerine Akar, Türkiye'nin BM tarafından tanınan ve meşru Libya hükümeti başkanı Fayez al-Sarraj'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a davetinde olduğunu söyledi. 

“Libya hükümetinin sahada operasyon yürüten silahlı kuvvetlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Libya'daki varlığımız tamamen meşru. ” ekledi. 

Akar, ülkedeki insanlığa karşı suç işleyen Doğu Libya merkezli savaş ağası Halife Haftar'ı destekleyen bazı ülkelerin sessizliğinin dikkat çektiğini belirtti. 

Bazı ülkelerin, kendi isteklerinin uygulanamaz olduğunu fark ettikten sonra Türkiye'ye karşı yanlış beyanlarda bulunduğunu söyledi. 

Libya, 2011 yılında geç hükümdar Muammar Kaddafi'nin devirinden bu yana iç savaşla parçalandı. Ülkenin yeni hükümeti 2015 yılında BM liderliğindeki bir anlaşma ile kuruldu, ancak Haftar'ın askeri saldırısı nedeniyle uzun vadeli bir siyasi çözüm çabaları başarısız oldu kuvvetler.

BM, Fayez al-Sarraj başkanlığındaki Libya hükümetini Trablus Haftar'ın milisleriyle savaşırken ülkenin meşru otoritesi olarak kabul ediyor.

Hükümet, Haftar'ın başkent Trablus'a yönelik saldırılarına karşı Mart ayında Barış Fırtınası Operasyonunu başlattı ve yakın zamanda Haftar'ın batı Libya'daki son kalesi olan Tarhuna da dahil olmak üzere stratejik yerler kurtardı.  

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz 

Akar, Ulusal Silahlı Kuvvetlerin Türkiye'nin Ege Denizi, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki hak ve menfaatlerini korumak için gece gündüz faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. 

“Kıbrıs bizim ulusal nedenimiz. Türkiye'nin hataya eşlik etmesine izin vermeyeceği akılda tutulmalıdır ”dedi. 

Akar, Türkiye'yi içermeyen önerilen çözümlerin hiçbirinin işe yaramayacağını ve gerçekleştirilemeyeceğini yineledi. 

Türkiye, anlaşmalara saygı duyduğunu ve iyi komşuluk ilişkilerine ve uluslararası hukuka önem verdiğini defalarca vurgulasa da, bazı ülkelerin bu açıklamaları bozduğunu söyledi. 

“Gerçekleşmeleri imkansız olan hedefleri takip etmeye devam ediyorlar” diye ekledi. 

Kıbrıs sorunu, Birleşmiş Milletler'in bir dizi çabasına rağmen, onlarca yıldır çözümsüz kalırken, Doğu Akdeniz'deki son gerilimler sorunu daha da karmaşıklaştırdı. 

Ada, Kıbrıs'ın Yunanistan tarafından ilhak edilmesini amaçlayan 1974 askeri darbesinden bu yana kuzeyde bir Kıbrıs Türk hükümetine ve güneyde Kıbrıs Rum yönetimine bölünmüştür. 

Türkiye'nin 1974'te garantör güç olarak askeri müdahalesi, aşırı milliyetçi Kıbrıslı Rumlar tarafından Kıbrıslı Türklere yıllarca süren zulmü ve şiddeti durdurmuştu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image