Arama

MİGREN HASTALIĞI OLANLAR BU UYARILARA DİKKAT!

8 yıl önce


MİGREN HASTALIĞI OLANLAR BU UYARILARA DİKKAT!
ad image
ad image

Sibel Meral/AjansHaber

Migren ağrısı hastaların günlük yaşantısını aksatacak kadar sık ve şiddetli olabiliyor.

Dr. Emel Gökmen migreni tetikleyen faktörlerin kişiye özel olduğunu, kişinin kendi tetikleyicilerinin bilinci olmasını ve  bu tetikleyicilere karşı önlem alması gerektiğini belirtti.

Gökmen, migrenin kronikleşmesinde aşırı ilaç kullanımının rolünün büyük olduğuna dikkat çekerken, migren belirtilerinin yapısal olarak sinir sistemi hipersensitif (duyarlı, hassas) kişilerde daha çok görüldüğünü söyledi.

Gökmen, nedenlerinin bulunduğu takdirde tüm ağrıların çözülebildiğini, çözümsüz migren, baş ağrısı ve hastalığın olmadığını belirtti.

Gökmen migren ağrısı ve tedavisi hakkında AjansHaber’e şu değerlendirmelerde bulundu:

“MİGREN BİR HASTALIK TABLOSUDUR”

Migren baş ağrısı olarak bilinse de bir hastalık tablosudur. Migrende beyinde sorun yoktur. Bedeni yöneten otonom sinir sisteminden kaynaklanır. Damarlar başta olmak üzere bağırsak hareketleri ve tüm bedende değişiklikler olur. Damar ve bağırsak kontrolü, bedenimizi yöneten otonom sinir sisteminin en temel işlevlerindendir. Bu işlevlerin aksaması migrende en sık görülen baş ağrısı ve bulantıya yol açar.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Migren belirtileri içinde ağrı ön plandadır. Migrendeki baş ağrısının temel özelliği zonklayıcı karakteri ve günlük hayattan alıkoyacak düzeyde şiddetli olmasıdır. Genellikle yarım baş ağrısıdır. Alın, ense ya da tüm başı etkileyebilir. Migren atağında yavaş başlayıp, şiddetlenir. 8-12 saat kadar şiddetli devam edebilir, 3 güne kadar sürebilir.

Migren belirtileri içinde sistemik olanlar; bulantı, kusma, ishal, kabızlık, terleme, halsizlik, yorgunluk, kan basıncı ve nabızda değişikliklerdir.

MİGREN ATAĞI GEÇİRENLERİN YÜZDE YİRMİSİ…

Nörolojik problemler migren atağı geçirenlerin %20 kadarında görülür. Gözün önündeki ışıklı çakmalar, noktalardan yarım görememeye kadar görsel şikâyetler, uyuşma, güçsüzlük hatta geçici felçler, konuşma güçlüğü, baş dönmesi olabilir.

TETİKLEYEN FAKTÖRLER KİŞİSELDİR

Migreni tetikleyen faktörler kişiye özeldir. Örneğin kahve bazı kişilerde migreni tetikler bazılarında ise migren atağının başında içilirse durdurabilir. Kişi kendi tetikleyicilerine dikkat etmelidir.

En belirgin migren tetikleyicilerden bahsedecek olursak; Çok üzüntü, sıkıntı, yoğun dönemler ya da dönem bitişindeki rahatlama. Bazen de mutluluk ve heyecan. Aşırı egzersiz. Eski peynir, katkılı şarküteri ürünleri, narenciye, kuruyemişler, şarap – bira gibi mayalı alkollü içecekler. Öğün atlama, öğünün gecikmesi, az yeme.

DÜZENLİ UYKU ŞART…

Uyku düzeni migren ağrılarını tetikleyen faktörleri dengelemede önemli. Az yada fazla uyku, uyku düzeninin ve saatinin değişmesi migren ağrılarının şiddetini arttırabilir. Adet dönemleri, doğum kontrol hapı, menopoz ilaçları, geciktirici, ertesi gün hapı vb. hormonal ilaçlar migren ağrılarında etkindir. Lodos, bulutlu kasvetli havalar, parlak ışık, ağır kokular, seyahat de migren ağrılarınızı tetikleyen unsurlar arasında yer alır.

SİNİR SİSTEMİ HASSAS OLAN KİŞİLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR

Ağrı nahoş bir duygu olsa da bedenin yardım çağrısıdır. Bu prensip unutulmadan, migren belirtileri dikkate alınarak hastanın bozucu alanları araştırılırsa migrenin sebebi bulunabilir. Migren bir bozucu alan hastalığıdır. Olumsuz bir etki (mikrop, darbe, kesilme vb.) hücrenin elektriksel potansiyelini düşürür. Geçici olan bu durum hücre bioelektriksel olarak kendini toparlayamazsa kalıcı olur ve bozucu alanı oluşturur. Çocukluğumuzda geçirdiğimiz bademcik iltihabı, kaza, ameliyat kesi izleri, dişimizdeki çürük bozucu alanları oluşturabilir. Bozucu alanlardan çıkan uyarımların zaman zaman tüm sistemi etkilemesi migren atağını oluşturur. Benzer bozucu alanlar birçok kişide vardır. Migren belirtileri yapısal olarak sinir sistemi hipersensitif (duyarlı, hassas) kişilerde gerçekleşir.

AĞRI 15 GÜNDEN FAZLA SÜRÜYORSA…

Migren çeşitleri içinde en sık aurasız migren görülür. Basit migren de denilir. Ağrı gelmeden önce hafif tatlı isteği, ağrı sırasında bulantı kusma olabilir. Migren türleri içinde auralı migrenin özel bir yeri vardır. Auralı migrende nörolojik şikâyetler vardır. Görme ile ilgili bulgular ön plandadır. Sintilasyon olarak adlandırılan bu bulguları takiben baş ağrısı başlar. Baş ağrısı olmadan sadece görsel bulgular, bazen de eşlik eden nörolojik bulgular yaşanabilir. Migren türleri içinde sessiz migren olarak adlandırılır ama adı gibi sessiz değildir. Hasta çok sıkıntı yaşar. Ayda on beş günden fazla süren migren “kronik migren” olarak adlandırılır.

AŞIRI İLAÇ KULLANIMI KRONİK MİGREN YAPIYOR

Toplumun yüzde ikisi, migrenli hastaların ise yüzde onunda görülen kronik migren, genellikle orta yaşlarda gelişir. Bazen bu durum çocuklarda veya gençlerde de görülebilir. Migrenin kronikleşmesinde aşırı ilaç kullanımının rolü büyüktür. Bundan dolayı ilaç etkisiyle baş ağrısı (rebound baş ağrısı) veya ağrı kesicilerin aşırı kullanımına bağlı (analgesic overuse) baş ağrısı adlarını da alır.

MİGRENDE BOTOKS TEDAVİSİ YÖNTEMİ

İlaçların kısmi ve geçici etkileri vardır. Botoks uygulamaları ve botoksun cevap verdiği hastalar uygulanan migren ameliyatı son zamanlarda karşımıza çıkan seçeneklerdir. Hacamat, kaynatıp içilen bitkiler gibi geleneksel yöntemler yanı sıra hipnoz, akupunktur, bio-rezonans, nöral terapi gibi integratif tıp yöntemleri alternatif tıp içinden denenenlerdir. Migren bioelektriksel bir hastalık olduğu için bu yöntemler çoğunlukla yetersiz kalmaktadır.

“ÇÖZÜMSÜZ MİGREN, BAŞ AĞRISI VE HASTALIK YOKTUR”

“Migrenin tedavisi yoktur, onunla yaşamayı öğrenmek gerekir.” düşüncesi bir mit gibi sosyal bilince yerleşmiştir. Tüm denenen tedavilere rağmen hastalar migrenlerinden kurtulamadıkları için yaşamdaki pratik karşılığı da bu durumu desteklemektedir. Migren tedavisinde Gökmen Yaklaşımı integratif tıp yöntemleri ile klasik tıp diş hekimliği uygulamalarını birleştirerek etkili sonuçlar elde edebilmektedir. “Her ağrının nedeni vardır” düşüncesi üzerinden geliştirilmiştir. Hasta ağrı özelliği ve öyküsü ile ağrının nedenleri bulunur. Bedendeki otonom sinir sistemindeki bozuklukların düzeltilmesi ile migren atakları tedavi edilir.

"Nedenlerini bulursanız tüm ağrılar çözülebilir. Çözümsüz migren, baş ağrısı ve hastalık yoktur!”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image