Arama

ŞİDDETİ KANIKSIYOR MUYUZ?

8 yıl önce


ŞİDDETİ KANIKSIYOR MUYUZ?
ad image
ad image

Kayseri’de üvey annenin küçük çocuğuna işkence ederken çekilen görüntüleri yayınlanınca büyük tepki çekmiş ve üvey anne tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu olayın bir benzeri de Konya’da yaşandı. Bu kez öz annenin çocuğunu döverken görüntüleri ortaya çıktı. Çocuklara uygulanan şiddet, toplum tarafından büyük tepki gördü. Annelerin çocuklarına karşı şiddet uygulaması, ‘toplum şiddeti kanıksıyor mu?’ sorusunu akıllara getirdi.

Toplumda artan şiddet olaylarını AjansHaber’e değerlendiren Psikolog Doğan Demirkan Özdemir, medyanın toplum üzerindeki etkisini vurgularken, “Şiddetin sürekli medyada yer alması çok olumsuz etkileyen bir etken. Kültürel yapıyı körüklüyor, kişilerin içerisinde bulunan saldırganlık dürtüsünü besliyor.” dedi.

İşte Psikolog Doğan Demirkan Özdemir’in AjansHaber’e yaptığı değerlendirme;

“ŞİDDETİ KANIKSAMAYA BAŞLADIK”

Toplumumuzda şiddet artık son derece doğalmış gibi karşılanmaya başladı. Bu tip olaylar medyaya çıktığı zaman tepki gösteriyoruz ama bunun dışında şiddeti kanıksamaya başladık. Kadınlara karşı uygulanan şiddet, çocuklara karşı uygulanan şiddet, aile içi şiddet, dışarıda şiddet… Korkuyla yaşıyoruz ve çaresizliğimizi şiddetle gideriyoruz.

“ŞİDDET OLAYLARINI BOL MİKTARDA LANSE EDİYORUZ”

Canlı bombalar yakalanıyor, bir yerde bombalar patlatılıyor, birileri öldürülüyor ve bunu bol miktarda da lanse ediyoruz. Eğitim düzeyimiz, çevresel koşullarımız, kültürel yapımız şiddeti biraz da destekliyor galiba. Çünkü, ‘kızını dövmeyen dizini döver’ gibi bir atasözüne sahibiz. Böyle bir atasözü var mıdır bilmiyorum. ‘Dayak cennetten çıkmadır’ diye bir sözden bahsediyoruz. İyi olsaydı cennetten çıkar mıydı, çok da merak ediyorum. Bununla birlikte biz eğitim sistemini yanlış kaldırıyoruz. Eğitimde, cezayla eğitime, korkuyla eğitime yönlenmeye çalışıyoruz. Diğeri daha zor gibi geliyor yani iyi olan olayları görüp, kötü olanları görmemezlikten gelmek, iyi olanları pekiştirmek, ödüllendirmek daha zor. En kolayına kaçıp, şiddet uygulanıyor.

“ŞİDDETİN DİZİLERDE YER ALMASI SALDIRGANLIK DÜRTÜSÜNÜ BESLİYOR”

Bugün dizilerimize bakın, filmlerimize bakın, medyaya bakın, hepsi şiddet üzerine. Bir yerde bu kanıksanıyor. İyiliği için şiddet uyguladığı söyleniyor. ‘Kızımın iyiliği için dövdüm’, ‘oğlumun iyiliği için dövdüm’ Yok böyle bir şey yani iyilik için dayak olur mu? Bu şiddetin sürekli medyada yer alması çok olumsuz etkileyen bir etken. Kültürel yapıyı körüklüyor, kişilerin içerisinde bulunan saldırganlık dürtüsünü besliyor. O dürtüyü ortaya çıkarıyor. Bunu da bazı medya kurumları iyi olarak gösteriyor.

“ŞİDDETİN ÇÖZÜMÜ İÇİN MEDYAYA BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞÜYOR”

Şiddetin önüne geçilmesi için medyaya çok büyük bir görev düşüyor. Eğitime çok büyük bir görev düşüyor. Siz bozulan bir televizyonun üzerine yumruk atarak çalıştırıyorsanız, ters giden bir olayın üzerine de yumruk atmanız gerekir. Yok artık böyle bir şey.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image