Arama

Yoğun iş temposu beli vuruyor

8 yıl önce


Yoğun iş temposu beli vuruyor
ad image
ad image

İnsanların yüzde 70'inin hayatlarının bir döneminde bel ve sırt ağrıları ile karşılaştığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şahap Demirboğan, bu ağrıların hastaların yüzde 90'ında bir hafta içinde geçtiğini, yüzde 10'unda ise kronik hale geldiğini söyledi.

Sırt ve bel ağrılarının kişide isteksizlik, mutsuzluk, iş veriminde azalma, stresli bir yaşam ve sabah yorgunluğu gibi sorunlara yol açtığını belirten Dr. Demirboğan, kas-iskelet sistemi denildiğinde çok geniş bir hastalık grubunun akla geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bunlar iltihabi olanlar ve mekanik olanlar olarak ikiye ayrılır. İltihabi olan rahatsızlıklar da mikroplu ve romatizmal olarak ayrılır. Genel kanı; bel ağrıları tüm tedavilere karşın 6 hafta gibi bir süreden fazla sürüyor ve geçmiyorsa kronikleştiğidir.”

BEL VE SIRT AĞRILARINA YOL AÇAN HASTALIKLAR

Uzm. Dr. Şahap Demirboğan, belde ve sırtta ağrıya neden olan sorunlar hakkında şu bilgileri verdi:

• Duruş (Postür) Bozuklukları: İş yerinde ya da çalışma masasında devamlı ve düzgün olmayan bir duruş şekli, zamanla birçok kas spazmına ve bel ağrısına neden olur.
• Fibrosit Sendromu: Kas spazmı olarak da bilinir. Ağrı en sık olarak sırt ve boyun bölgesinde, devamında da kol ve omuzlarda görülebilir. Yaygın bir ağrı şekli vardır. Hatalı duruş pozisyonları, zorlama, soğuk ve nemli bir ortamda kalmak bu rahatsızlığa sebep olur.
• Omurga Eğrilikleri (Skolyoz): Skolyoz, omurganın sırt ve bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru ve ekseni etrafında dönen üç boyutlu eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa, sola ve hem sağa hem sola S şeklinde eğrilme gösterirken, aynı zamanda kendi eksenleri etrafında da döner. Bu eğilmeler omurganın bir bölgesinde olabileceği gibi birden çok bölgesinde ve farklı yönlerde de olabilir.
• Yansıyan Ağrılar: Herhangi bir organın verdiği ağrı, yansıyarak belde ağrılara sebep olabilir.
• Fibromiyalji: Fibromiyalji, romatizmal bir hastalıktır ve kadınlarda çok sık görülür. Hastanın tüm tetkikleri normal çıktığından etrafına hasta olduğuna inandıramaz. Genellikle psikosomatik kökenli olduğu bilinir. Uyku bozukluğu, kas ağrıları, çabuk yorulma gibi belirtileri vardır. Bu rahatsızlıkta, fizik tedavi yöntemini uygulamak oldukça fayda sağlar.
• Bel Fıtığı: Genellikle bel omurları arasındaki yastıkçığın yapısının bozulması ve dış tarafını kaplayan kıkırdağı yırtarak, iç yarı akışkan, nüvenin dışarı çıkıp çevredeki sinir, bağ ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan ağrılardır.
• Osteoporoz: Osteoporoz yani kemik erimesi, belli bir yaştan sonra kemiklerin yaşlanmasına bağlı oluşan bir hastalıktır. Eriyen kemikteki küçük kırıklar ve çökmeler bel ve sırtta ağrılara yol açar.
• Romatizmal Ağrılar: Omur Eklemlerinde, kemiklerinde ya da omur çevresi kaslarda oluşabilmesi mümkün olan, romatizmal durumlar sonucu oluşan hastalıklara bağlı ağrılardır.
• Bursit-Tendinit: Vücudun omur çevresindeki bazı tendon veya kasların kemiğe yapışma yerinde zorlanması yırtılması sonucu oluşabilen şişlikler su toplamalarına bağlı ağrılı durumlardır.

OFİS ÇALIŞANLARI RİSK GRUBUNDA

Ofis işlerinde çalışan, bilgisayar başında ve sabit pozisyonda oturan kişilerde yüksek oranda kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının görüldüğünü vurgulayan Demirboğan, “Oturulan koltuk, koltuk ve bilgisayar arasındaki mesafe, çalışma şartları, ortamın klimalı olup olmaması, sıcak-soğuk farkı gibi nedenler kas spazmlarını ve boyun ağrılarını artıran etkenlerdir” diye konuştu.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image