Arama

64. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı

8 yıl önce


64. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı
ad image
ad image

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, elektronik cihazla yapılan açık oylamaya 509 milletvekili katıldı.  Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 64. Hükümet, 194 ret oyuna karşılık 315 oyla güvenoyu aldı.

Oylama sonrasında teşekkür konuşması yapan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

"Milletimiz, ülkemiz ve insanlık için hayırlara vesile olsun. Allah utandırmasın. En büyük teşekkürümüz aziz milletimizedir. Dün Türkiye-AB zirvesini gerçekleştirirken, yüzde 49,5'luk bir halk desteğiyle bulunan bir başbakan olmanın gururunu yaşadım. Şu andan itibaren bütün milletimizin başbakanı ve hükümetiyiz. Diğer partilere oy vermiş olan kesimin de hükümetiyiz, sesleri kulağımızda ve yüreğimizde olacak. Hiçbir yerden gelen olumlu öneriye kulaklarımızı tıkamayacağız. Sürekli olarak hem meclisteki istişareleri sürdüreceğiz hem de sivil toplum örgütleriyle temasımızı sürdüreceğiz. Her fikre açığız.

'ELEŞTİRMEDEN ÖNCE DÜŞÜNÜN'

Buradan genel başkanlara ve muhalefete hem bir çağrı hem de ortak bir kaderi paylaşmanın hassasiyetiyle çağrıda bulunmak istiyorum. Muhalefetin olmadığı meclisler otoriter ülkelerin meclisleridir. Muhalefetimizin bu mecliste temsil ve eleştiri anlamındaki katkılarına saygı göstereceğiz. Eleştiri en doğal hakkınızdır. Hep beraber ve en doğru zeminde yansıtmak için dinleyeceğiz. Nezaket dışı sözler ve şiddet dışında her şeye tahammül edelim. Üslup ve muhteva açısından seviye ve nezaketi en üst seviyede tutalım. İkinci ricam da empati yapmak. Önce biz yapacağız, muhalefet olsa ne düşünürdü deyip revizyon yapacağız. Biz muhalefette olsak ne düşünürdük diye tavır alacağız. Sizden ricam da benzerini bize yapmanız, iktidarda olsaydık ne düşünürdük demeniz. Eleştirmeden önce bir an karar makamında olduğunuzu düşünün."

'MUHALEFET LİDERLERİYLE GÖRÜŞME TALEP EDECEĞİM'

Davutoğlu, gelecek dönemde muhalefet liderleriyle görüşme talebinde bulunacağını söyleyerek, "Buradan doğrudan da ifade edeceğim; inşallah ilk fırsatta da sayın genel başkanlarla önümüzdeki 4 yılın temel konularını da görüşecek şekilde önü açık, hiçbir zaman limiti olmayan bir görüşme talebinde bulunacağım. Tabi takdir kendilerine ait. Bu görüşme gerçekleşirse, Türkiye'nin önündeki en temel sorunlarda dahil olmak üzere reformlarla ilgili kendilerine bilgi aktaracağım ve destek isteyeceğim" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image