Arama

FT: NATO, Rusya yüzünden ‘güney stratejisini’ değiştiriyor

8 yıl önce


FT: NATO, Rusya yüzünden ‘güney stratejisini’ değiştiriyor
ad image
ad image

FT’nin haberine göre, Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa’ya odaklanan NATO, Rusya’nın Suriye’de hava operasyonu başlatmasını takiben Akdeniz bölgesini ihmal etmiş olmaktan endişe duyuyor. Bu nedenle ‘güney stratejisini’ yenilemeye hazırlanan ittifakın, Akdeniz bölgesinde askeri varlığını artıracak bir dizi önleme başvuracağı belirtiliyor.

DAHA FAZLA ASKER VE TATBİKAT

Yeni güney stratejisi çerçevesinde, NATO’nun Akdeniz’deki gözlem ve keşif faaliyetlerinin artırılacağı, kriz pençesindeki Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine danışmanlık hizmeti vermek üzere NATO birliği yerleştirileceği ve ayrıca bölgedeki kalıcı NATO güçlerine takviye yapılacağı ifade ediliyor. Ayrıca NATO’nun Doğu Avrupa’ya yönelik stratejisine benzer şekilde, Akdeniz bölgesinde de düzenli ve geniş kapsamlı tatbikatlar düzenleyebileceği belirtiliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün İspanya’da yaptığı açıklamada, ittifakın yeni güney stratejisinin 1-2 Aralık’ta yapılacak dışişleri bakanları toplantısında tartışılacağını açıkladı.

‘CAYDIRICILIĞIMIZI YENİLEMELİYİZ’

Bu arada NATO Müttefik Harekat Komutan Yardımcısı Orgeneral Adrian Bradshaw da, “Rusya’nın bölgedeki artan etkisini gözlemlediğimiz için caydırıcılığımızı yenilememiz daha fazla önem arz ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image