Arama

Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?

2 yıl önce


Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?
ad image
ad image

 

Gündelik hayatımızda çok sık karşılaşılan ve otomatik kapıların veya da araba kapı kilitlerinin açılma veya kapanma hareketlerini yapan aktüatörler birçok farklı endüstriyel alanda ve otomasyon sistemlerinde kullanılmaktadır.

Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktüatör diğer adı ile eyleyici bir mekanizmayı ya da bir sistemi kontrol eden aynı zamanda hareket de ettiren bir tür motor olmaktadır. Genel olarak çalışma özellikleri açısından; kontrol sinyaline veya bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nokta da kumanda sinyalini aldığı vakit, mekanik bir hareket ortaya çıkarmak için kaynaktan gelen enerjiyi kullanmaktadır. Kumanda sistemine bakacak olursak, sabit duran bir mekanik, bir insan, elektronik sistem veya bir yazılım da olabilmektedir.

Aktüatörler günlük hayatımızda oldukça fazla işlev görmektedirler. Bunu her ne kadar fark etmesek de hayatımızı büyük oranda kolaylaştırmaktadırlar.

Aktüatör Kullanım Alanları

Günlük hayatımızın her alanında kullanılan aktüatör her alanda insanlığa hizmet etmektedirler. Bu anlamda hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan aktüatörler;

 • Otomobilimizdeki elektrikli kapı kilitlerinde
 • Uçaktaki kanatçıklarda
 • Endüstriyel sektörde arıtma tesisi ve santrallerde
 • Çimento fabrikalarında
 • Bükme, çekme, haddeleme gibi şekil verme işlemlerinde
 • Otomasyon sistemlerinde
 • Elektronik sanayii de
 • Robot teknolojilerinde
 • Malzeme taşımacılığında
 • Takım tezgahlarında
 • Boya ve sprey işlemlerinde
 • Tekstil sanayii de

Kullanılmaktadır. Aktüatör bu anlamda günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Üretim, arıtım, tekstil, otomasyon ve daha çok farklı sektördeki işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Aktüatör Çeşitleri

1) Elektrikli Aktüatörler: Elektrik motoru aracılığı ile çalışan aktüatör çeşitleridir. Vanayı açmak için ya da kapamak için elektrik motoruna ihtiyaç duymaktadırlar. Son derece sessiz bir o kadar da verimli bir şekilde çalışmaktadırlar.

2)Pnomatik Aktüatörler: Basınçlı hava ile çalışma sağlayan aktüatörler pnomatik aktüatör olarak çeşitlenmektedir. Basınçlı havayı mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Kontrol sistemine bağımlı olarak vanaların uzaktan kontrolünü sağlamaktadırlar.

3) Hidrolik Aktüatörler: Vanayı açıp kapatmak amacı ile basınçlı sıvının çalıştırmış olduğu hidrolik sistemleri kullanmaktadır. Linear veya rotary gibi vanalarda kullanılmaktadır.

Aktüatörler genel olarak bu üç çeşidin ortak yanları vanaların manuel kullanımdan daha hızlı çalışmasına olanak sağlamaktır. Tüm aktüatörler her zaman elektrik enerjisiyle harekete geçerler.

 

Aktüatör çeşitlerini incelemek için https://smstork.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image