Arama

Ankara ABD'nin Ayasofya konusundaki endişelerine yanıt veriyor

3 yıl önce

Türkiye, Türk hükümetini Ayasofya'nın müze statüsünü korumaya çağıran ve 18 dünya mirası alanının korunmasına aktif katkıda bulunduğunu vurgulayan ABD'nin dini özgürlük elçisine Sam Brownback'e yanıt verdi.

Ankara ABD'nin Ayasofya konusundaki endişelerine yanıt veriyor
ad image
ad image

 

“Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in vakfıdır. Kullanımı ile ilgili herhangi bir karar bizim iç işimizdir. Türkiye, 18 dünya mirası alanımızın korunmasına aktif olarak katkıda bulunuyor ”dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Brownback'in daha önceki Twitter mesajına cevaben 26 Haziran'da Twitter'da söyledi.

“Merak etmeyin @IRFAmbassador Türkiye kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek” dedi.

Danıştay şu anda Ayasofya'yı camiden müzeye dönüştüren 1934 tarihli bir kabine kararının iptali talebini inceliyor. Mahkemenin Ayasofya'nın statüsü hakkındaki kararını Temmuz ayı başlarında sitenin camiye dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği konusunda açıklaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetinin mahkemenin Ayasofya hakkındaki kararını takip edeceğini söylemişti.

“Ayasofya, dünyanın dört bir yanındaki farklı inançlara sahip milyarlarca inanan için muazzam manevi ve kültürel öneme sahiptir. #Türkiye Hükümeti'ni bir @UNESCO Dünya Mirası sitesi olarak sürdürmeye ve müze olarak mevcut statüsünde bulunan herkese erişilebilirliği sürdürmeye çağırıyoruz. ”ABD'nin 25 Haziran'da din özgürlüğü elçisi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image