Arama

Türkiye'den AB'ye düzensiz girişler yüzde 94 azaldı

3 yıl önce

Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine düzensiz varışlar, Ankara ve Brüksel'in dört yıl önce imzaladığı önemli bir göçmen anlaşması öncekinden yüzde 94 daha düşüktü ve toplam yaklaşık 27.000 Suriyeli mülteci Türkiye'den Avrupa ülkelerine yerleştirildi, Avrupa İltica Desteği'nden yeni veriler Ofis (EASO) gösterildi.

Türkiye'den AB'ye düzensiz girişler yüzde 94 azaldı
ad image
ad image

 

Ajans, yıllık raporlarında , Doğu Akdeniz rotasına yönelik AB yaklaşımının kilit bir boyutunun 2016 yılında ulaşılan AB-Türkiye Bildirimi yoluyla Türkiye ile ortaklık olduğunu söyledi.

“Anlaşma sonucunda, Türkiye'den ülkemize düzensiz varışlar AB, uygulanmasından önce yüzde 94 daha düşüktü. ”

EASO'ya göre, Ege Denizi'ndeki ölüm sayısı, ifadenin uygulanmasından önceki 20 ay içinde 1.175'ten 439'a düştü.

Doğu Akdeniz rotasındaki göç baskısını ele almak için AB ve Türkiye, Mart 2016'da AB-Türkiye Bildirisini, Türkiye'den AB'ye düzensiz göç akışlarını sona erdirmek, Türkiye'deki mültecilerin kabul koşullarını iyileştirmek ve Suriyeli mülteciler için güvenli ve yasal yollar sunmak üzere sonuçlandırdılar. Türkiye'den AB'ye.

Anlaşmanın hükümlerinden biri, tüm yeni düzensiz göçmenlerinTürkiye'den Yunan adalarına geçiş Türkiye'ye geri dönecekti. Ayrıca, bir yeniden yerleşim planı, Yunan adalarından Türkiye'ye geri dönen her Suriyeli için Türkiye'den AB'ye başka bir Suriyeli yerleştirileceğini öngörmektedir.

Türkiye'deki mültecilere ve ev sahibi topluluklara yardım etmek için, insani yardım, eğitim, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik desteğe odaklanarak 2016-2025 dönemi için Mülteciler için Mali Yardım Aracı aracılığıyla toplam 6 milyar avro tahsis edilmiştir.

Küresel düzeyde, Suriye'den gelen 6,6 milyon mülteci küresel mülteci nüfusunun yaklaşık üçte birini oluştururken, bunu sırasıyla 2,7 milyon ve 2,2 milyon ile Afganistan ve Güney Sudan izledi.

Veriler, bir krizin merkez üssüne komşu olan ülkelerin genellikle yerinden edilmiş kişileri barındıran ilk ülke olduğunu göstermektedir. 2019 yılında mutlak anlamda Türkiye, 2019 yılında geçici koruma altındaki 3,6 milyon kayıtlı Suriyeli mültecinin ardından Pakistan, Uganda, Almanya ve Sudan'ın en fazla mülteciye ev sahipliği yaptı.

Ajans ayrıca, Avrupa'da sığınma başvurularının 2015 yılında ilk yıllık artış olan 2019'da yüzde 11 oranında artarak 738.425'e yükseldiğini bildirdi

. COVID-19 acil durumunun son aylarda başvurularda yüzde 87'lik bir düşüşe yol açması bekleniyor. seyahat ve güvenlik kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması nedeniyle bu yıl devam edeceğini söyledi.

Raporda ayrıca, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, Malta ve İspanya gibi bazı Avrupa ülkelerinin 2019 yılında 2015 göç krizinden daha fazla sığınma başvurusu aldığını vurguladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image