Arama

Asrın projesi bitti mi?

8 yıl önce


Asrın projesi bitti mi?
ad image
ad image

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen ‘Asrın Suyu’ iki aydır yönetim krizi çözülemediği için denize boşaltılıyor. KKTC tarafı, mevcut belediyelerin ve belediyelerin kurduğu şirketin, su faturalarını tahsil etmesini istiyor. Türkiye tarafı ise, suyun KKTC’ye bedava verildiğini, Ada içindeki su dağıtımının maliyetinin ise, KKTC tarafından karşılanmasını istiyor. İki ülke arasındaki su krizi nasıl çözülecek?

KKTC genelinde büyük bir su sıkıntısı yaşandığını belirten Reşat Akar, Türkiye’den gelen suyun gelmemesi halinde Kıbrıs’ı ciddi bir su sorunun beklediğini söyledi. Akar, barajların doluluk oranlarının düşük olduğu için ve su kuyularının denizden tuzlu su pompalamak zorunda kaldığını ve bu durumun insan sağlığı açısından tehlike arz ettiğini belirtti.

Su krizi konusunda her iki tarafın da adım atması gerektiğini savunan Reşat Akar, “Türkiye, bu kadar borçlu ve başarısız olan belediyelere biz suyu nasıl teslim edebiliriz diyor. Sayın Akıncı ise, Kıbrıs’taki belediyelerin bu işi yapabileceğini düşünüyor” dedi.

Kuzey Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar,  Türkiye ile KKTC arasındaki ‘su’ krizini AjansHaber’e değerlendirdi:

Türkiye’den gelen suyun Kıbrıs için önemli olduğunu vurgulayan Reşat Akar, “KKTC’nin büyük bir bölümünün su ihtiyacı Güzelyurt bölgesinden başlayarak, Magosa’ya kadar kuyulardan çıkan sularla karşılanıyordu. Bu kuyular artık önemini yitirdi. Kuyudaki motorlar artık denizden gelen tuzlu suyu çekiyor. Denizden alınan bu su kullanım açısından sakıncalı olmasına rağmen insanlar bu suyu kullanıyor” dedi. Akar KKTC’deki barajların da kullanılamaz halde olduğunu belirterek, “Denizden pompalanarak alınan bu su yine her gün değil belirli aralıklarla veriliyor.  Ada’da bu sene yağışın az olması nedeniyle barajlarda dolmadı. Zaten baraj sayısı da çok az, olanların bir kısmı da bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz halde” dedi.

“TÜRKİYE BORÇLU BELEDİYELERE GÜVENMİYOR”

Anamur’dan gelen su Geçitköy barajına akıyor sonrada bu su denize akıtılıyor. Türkiye bu suyu kendi yönetmek istiyor.  Kıbrıslılar da “bunca zaman biz yönettik, yine biz yönetelim” diyor. Ancak Kıbrıs’taki belediyelerin çoğu borç içinde hatta bazı belediyeler aylardır maaş ödeyemiyor. Ada’nın en büyük belediyesi olan Lefkoşa Belediyesi’nin 193 milyon TL borcu var.  Dolayısıyla Türkiye, bu kadar borçlu ve başarısız olan belediyelere biz suyu nasıl teslim edebiliriz diyor.

“AKINCI ‘AKLINIZI BAŞINIZATOPLAYIN’ DİYEBİLİR”

Sayın Akıncı anayasa gereği buna müdahale edemez ama Bakanlar Kurulu’nu toplayarak ‘aklınızı başınıza toplayın’ diyebilir.  Ancak Sayın Akıncı da soldan gelen bir lider olduğu için suyun Türkiye’ye verilmesini destekleyeceği kanaatinde değilim. Sayın Akıncı Kıbrıs’taki belediyelerin bu işi yapabileceğini düşünüyor.

  1. "KKTC HÜKÜMETİ BANKALARA BORÇLANABİLİR"
     

Her yıl Aralık ayı geldiğinde 13. maaş için Kıbrıs’ta sancılar başlar. Her sene belli bir muallak olur ödenip ödenmeyeceği konusunda. Yılın ortasından sonra bankalardan 13. maaş çağrısı gelir.  İnsanlar da Aralık ayı gelmeden bankadan bu paraları alırlar. Şuanda da kamu görevlilerinin çoğu bu parayı bankalardan aldılar. Her yıl KKTC hükümeti para eksikliğine göre Türkiye’den para talep edip kamu görevlilerinin 13. Maaşını ödüyordu. Ancak şuanda KKTC ile Türkiye arasındaki protokol bitti. Yeni protokol yapılmadığı için yapılacak yardımın miktarı değil. Ankara eğer parayı vermezse KKTC hükümeti bankalara borçlanabilir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image