Arama

Can Ata Kıraç

1 yıl önce


Can Ata Kıraç
ad image
ad image

Yönetici ve iş adamı olan Can Ata Kıraç 1927 yılında Ankara'da doğmuştur. Çocukluğunu Eskişehir'de geçiren Can Kıraç eğitimlerini Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi' nde almıştır. 1949-50 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu başkanlığı yapmıştır. 1957 yılında Vehbi Koç'un da ortağı olduğu İzmir' deki Egemak şirketine müdür yardımcısı olmuştur. Daha sonraki yıllarda müdür olarak devam etmiştir. 1963 yılında Koç Holding'in kurucu ortakları arasında yer alarak İstanbul'daki otomotiv grubunda çalışmaya başlamıştır.

1991 yılında Koç topluluğundan kendi isteğiyle emekli oldu. Kardeşi olan İnan Kıraç'ta Koç Holding' te üst düzey yöneticilik görevinde bulunmuştur. İnan Kıraç'ta yine aynı şekilde Galatasaray Lisesi'nde eğitim görmüştür. Sonrasında eğitimine Londra' da devam etmiştir. 1981 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı'nı kurarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının kurucuları arasında yer almıştır. İnan Kıraç, Vehbi Koç'un kızı olan Suna Kıraç ile evlenerek İpek adında bir kız evlat edinmişler.

 

Can Kıraç Hangi Kuruluşlara Üye Olmuştur?

 Can Kıraç' ın kardeşi İnan Kıraç birçok kuruluşa da üye olmuştur. Bunlar arasında Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı, Alliance Galatasaray Paris Başkanı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli kurulu üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Divan üyesi, Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi(TEVDAK) üyeliği vardır. Ayrıca Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu üyesi, Darülaceze Vakfı Mütevelli kurulu üyeliği, TEMA Vakfı Mütevelli kurulu üyeliği, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli kurulu üyeliği bulunmaktadır. İnan Kıraç da Can Ata Kıraç da gerekse vakıflarda yaptıkları işlerle gerekse çalışma hayatındaki özverili çalışmalarıyla anılarak iyi yerlere gelmişler ve bulundukları konumlarda yüksek mevkilerde başarılara imza atmışlardır.

  Can Kıraç Kitapları

Can Ata Kıraç yazdığı kitaplarla da konuşulan birisidir. Kolajlı Taşlamalar adlı eserinde fotoğraf gerçekçiliği ile karikatür esprisi ve Can Kıraç'ın hayal dünyası ve yaşamıyla birleşince ortaya eğlenceli fotomontajlar çıkmıştır. Fotomontajların her biri birer karikatürdür. Karikatürün verdiği mesaj ne kadar güçlüyse, esprisi ne kadar komikse karikatür o kadar iyidir. Bu doğrultuda değerlendirildiğinde fotomontajların karikatür özelliği açıkça ortaya çıkıyor. Fotomontajlara baktığımızda her birinde bir mesaj var, bir espri var, bir buluş var, bir yorum var. Can  Kıraç'ın diğer bir kitabı da Anılar Olaylar adlı kitabıdır. Can Ata Kıraç "Koç'un Can' ı" olmaktan ve bu konumda anılmaktan haz duyar. Bu durum bu kitabında da açıkça görülmektedir.

  Can Kıraç'tan bahsederken Atatürk' e değinilmeden geçmek mümkün değil. Herkesin kalbinde ayrı bir yere sahip olan, herkesin saygıyla andığı, saygı duyduğu önderimiz Atatürk sevgili Can Kıraç'ın ismini koymuştur. Bu yönüyle de Atatürk ile ayrı bir bağları bulunmaktadır.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image