Arama

CHP'li Roman vekil sordu: Biz tip miyiz?

8 yıl önce


CHP'li Roman vekil sordu: Biz tip miyiz?
ad image
ad image

Romanların sorunlarına dikkat çeken Purçu, "TDK'da Romanlar kötü kılıklı seyrek görülen bir tip olarak şu an nitelendiriliyor biz tip miyiz? Maalesef Roman vatandaşlarımızı devlet bugüne kadar hiç görmedi. Roman vatandaşların yüzde 96.58'i kayıt dışı işler yapıyor, hâlâ lağım temizliyoruz. Barınma meselemiz var ben de çadırda doğdum büyüdüm. Kentsel dönüşüm kararı ile Romanları şehrin dışına atıyorlar. Roman vatandaşların yerine villalar diktiler. Zenginlere 92 yıldan beri ilk defa Roman kökenli bir kardeşiniz olarak kürsüye çıktık. Tarihi bir an olarak niteliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

 

‘TDK'DA ROMANLAR KÖTÜ KILIKLI SEYREK GÖRÜLEN BİR TİP OLARAK ŞU AN NİTELENDİRİLİYOR'

Purçu, "Maalesef Roman vatandaşlarımızı devlet bugüne kadar hiç görmedi. Mahallelere el uzatmadı. Doğru düzgün tanımadı bile. Bakın TDK'da şu anda Roman vatandaşların nasıl tanımlandığını söyleyeyim; Romanlar kötü kılıklı seyrek görülen bir tip olarak şu an nitelendiriliyor internete girerseniz. Biz tip miyiz? Sevgili kardeşlerim, biz bu ülkenin vatandaşları değil miyiz? Biz kimiz? Bugüne kadar maalesef Romanlar ile ilgili TBMM'de yapıcı bir karar çıkmadı. Üzülerek söylüyorum maalesef çıkmadı. Bu parti meselesi değil bu hepimizin meselesi" diye konuştu.

‘BU BENİM SENİN DEĞİL TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN AYIBIDIR'

Purçu, "Biz bu ülkenin vatandaşı isek 550 milletvekili isek hepimizin sorumluluğu var. Lütfen bundan sonra 92 yıldan beri görülmeyen Roman vatandaşların sorunlarına değinilsin. Roman vatandaşların şu anda yüzde 75'i okula gitmiyor ya da yarıda bırakıyor. Yüzde 2'si lise mezunu, binde dördü ancak üniversiteye gidebiliyor. Bu bizim ülkemizin ayıbı. Benim senin değil Türkiye Cumhuriyeti'nin ayıbıdır. Bunu bir an önce TBMM olarak lütfen ortadan kaldıralım" dedi.

‘BARINMA MESELEMİZ VAR BEN DE ÇADIRDA DOĞDUM BÜYÜDÜM'

Purçu, "Barınma meselemiz var. Ben de çadırda doğdum büyüdüm. Elektriksiz ve susuz. 38 yaşındayım. Bakın bebelerimiz çadırda yaşıyor. Burası Somali değil. Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Hâlâ çadırda mı yaşayacağız? Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kadar gücü yok mu? Yok mu? Lütfen soruyorum size. Bu çocuklar niye çadırda yaşasın?" diye sordu.

‘BİZ BU ÜLKEDE 92 YILDAN BERİ MÜLTECİ GİBİ YAŞADIK'

Purçu, "Biz bu ülkede 92 yıldan beri mülteci gibi yaşadık. TBMM bu ayıbı bir an önce bitirsin lütfen. İşsizlik, ön yargı, ayrımcılık ile büyüyen bir toplumuz" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image