Arama

CHP'li Tarhan: Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik boyut siyasete alet edilmemeli

8 yıl önce


CHP'li Tarhan: Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik boyut siyasete alet edilmemeli
ad image
ad image

Sputnik'e konuşan CHP'li Tahsin Tarhan, Türkiye'nin Rusya ile dostluğunun asırlara dayandığını belirterek, hem ticari hem siyasi anlamda Türkiye açısından Rusya'nın dost bir ülke olduğunu söyledi.

Tarhan, "Ben sadece olayın siyasi boyutuna bakmıyorum aynı zamanda ekonomik boyutuna da bakıyorum. Son yıllardaki ekonomik boyutuna bakarsak Rusya-Türkiye ilişkilerinde artık biz bir aile gibiyiz. Gerçekten hem enerji alanında, hem turizm anlamında hem ticari anlamda Rusya ile ekonomik ilişkilerimiz var" dedi.

'EKONOMİK BOYUTA TAŞINMAMALI'

Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin 'siyasi olay' olarak gündeme gelmesi gerektiğini savunan CHP'li Tarhan, "Uçak düşürülmesinden sonra olay siyasi olay olarak gündeme gelmesi gerekirken olayı tamamen Rusya-Türkiye ilişkilerinde ekonomik boyutuna taşıdılar. Hem Türkiye'den baktığınız zaman hem Rusya tarafından gelen açıklamalar, olayın tamamen ekonomik boyutuyla yansımaya başladı. Aslında ülkeler eğer bir sorun varsa siyasal anlamda soruna eğilmeleri gerekiyor. İki ülke sağduyulu davranıp birlikte çözmesi gerekiyor" diye konuştu.

'TÜRK İŞADAMLARI BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR'

CHP'li Tahsin Tarhan, Türk işadamlarının büyük sıkıntı yaşadığını ifade ederek, "Özellikle Rusya'ya seyahat eden işadamlarının kapılarda baskıya maruz kaldıklarını söylüyorlar.  İçeri alınırken çırılçıplak soyulduklarını söylüyorlar. İnşaat sektöründeki şantiyelerin bizim Türk deyimi ile bordo bereli güvenlikler tarafından basıldığı, arama yapıldığı bize gelen bilgiler Rusya yönünde" dedi.

'SİYASAL SIKINTILAR İŞ DÜNYASINA YANSITILMAMALI'

Türk ve Rus halkının birbirine yakın olduklarını belirten Tarhan, Türklerin Ruslar ile evlendiklerini, Rusya'dan Türkiye'ye gelinler geldiğini söyledi.

Tarhan, "Onun için ekonomik boyutunu siyasete alet etmemek gerekir. Bu krizleri iki hükümet, Rusya ve Türkiye hükümeti sağduyulu davranarak birlikte çözmesi gerekir. Çok hızlı ekonomik olarak birbirinizle ticaret yapamazsınız. Yıllarca mücadele edersiniz iş ilişkilerinizi oluşturmak için. Hem enerji hem turizm hem ticari alanda yıllarca mücadele edersiniz. Ama o mücadeleniz bir anlamda iki tane yanlışla yok edilebilir, heba edilebilir. Onun için daha sağduyulu davranması gerekir iki ülkenin de. Siyasal sıkıntıları ticaret yapan, iş yapan dünyaya yansıtmamak gerekir. Buradaki ticari ilişkileri devam ettirmek gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

'GEREKİRSE TBMM'DE BİR KOMİSYON KURULMALI'

CHP'li Tahsin Tarhan, Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzeltilmesi için her kesimin devreye girmesi gerektiğini de kaydederek şunları söyledi:

"Sadece başkanlar bazında değil odalar, bakanlıklar bazında da ilişkilere girmek gerekir. Hatta gerekirse TBMM'de bir komisyon oluşturup bütün partilerden Rusya ile olan sıkıntıları gündeme alıp, Türkiye'den Rusya'ya gönderilebilir. Aynı zamanda oradaki Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek bu sorunu bürokratik yoldan çözmek gerekir diye düşünüyorum. 

'İŞADAMLARI, STK'LAR, MUHALEFET DE DEVREDE OLMALI'

Gerekirse iş dünyasını da devreye sokmak gerekir. Çünkü bizim inşaat alanında Rusya'da iş ilişkilerimiz var. Rusya'da devam eden projelerimiz var. Aynı zamanda Türkiye'nin enerjisinin yüzde 54'ü Rusya'ya bağımlı. Bunun için işadamlarını da, sanayi odalarını da sivil toplum örgütlerini de devreye sokabiliriz. Eğer başkanlar Erdoğan ve Putin gerginlik yaşayıp iletişim kopukluğu yaşıyorlar ise, görüşmeler kopma noktasına geldiyse bakanlıkların devreye girmesi gerekiyor. Eğer bakanlıklar da kopma noktasına geldiyse iş dünyası da devreye girmesi gerekiyor. Hatta muhalefet partilerinin de devreye girmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü Rusya ile biz artık bir bütün, bir aile gibiyiz. İş bağlantılarından tutun siyasal anlamda da, stratejik anlamda da bizim komşumuz."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image