Arama

Çipli Akıllı kimlik ücreti ne kadar olacak? Dijital Türkiye Geliyor!

8 yıl önce


Çipli Akıllı kimlik ücreti ne kadar olacak? Dijital Türkiye Geliyor!
ad image
ad image

Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamaya göre yeni kimlik kartları ilk kez verildiği için her hangi bir ücret talep edilmeyeceği yönünde idi, ancak kaybedilmesi halinde 18 TL ücretle tekrar çıkarılacağı belirtilmişti. Son günlerde özellikle sosyal medyada kimlik kartlarının 18 TL gibi bir ücret karşılığında alınacağı belirtilmektedir, ancak bu konuda her hangi bir açıklama yoktur. Bu tür haberler maksatlı yapılmaktadır.

Bakanlık tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığına göre ilk yapılan açıklama geçerlidir, ilk yapılan açıklamada ilk kezx verilen kimlik kartlarının ücretsiz olacağıdır!

AKILLI KİMLİK KARTI RANDEVUSU NASIL ALINACAK?

Halen kullandığımız nüfus cüzdanları tarihe karışıyor, yeni nüfus cüzdanları ne zaman değişecek alınacak, yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak açıklandı!
 Çipli kimlik kartı alabilmek için RANDEVU sistemi uygulanacak. Randevu sisteminde Çipli kimlik kartı randevusu telefon ile alo 199 arayarak ya da internet üzerinden alınabilinecek. 

Çipli yeni kimlik kartları ücretsiz olarak işlemlerin tamamlanamasının ardından 5 gün içinde kargo ile kişiye ulaştırılacak. Ancak kayıp halinde yeni çipli kimlik kartı çıkarmak için 18 TL gibi bir ücret ödenecek!

İçişleri Bakanı Efkan ALA, yeni sürücü belgeleri ve kimlik kartları hakkında açıklama yaptı. Konuşmasına şöyle devam eden ALA ”Uluslararası kurallar kapsamında çipli ve çok gelişmiş güvenlik ögeleri bulunan kimlik kartları Aralık ayı içiereisinde dağıltmaya başlanacak, kısa zaman zarfında tüm Türkiye vatandaşları sahip olacak. 

Ayrıca yeni sürücü belgeleri de baskı merkezinin basımı tamamlamasının ardından Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişilerin bilinen adreslerine iletilecek”. dedi. 

Yeni kimlik kartların çipli, uluslararası kurallar kapsamında ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içerecek! Ayrıca bu uygulama İçişleri Bakanlığının gerçekleştirdiği en önemli projelerden bir tanesi.  Yeni kimlik kartları 2016 yılı içierisinde tüm vatandaşlara ulaştırılacak. Detaylar Yeniulke.net'te.. Bu oranlar her sene 25-30 milyon insana tekabül ediyor.  Nüfus Kanunu’nda uluslararası kurallar kapsamında bir yenilik gerçekleştirilmesi hazırlığı sürüyor.

Yeni Sürücü Belgeleri Bakan ALA, sürücü belgelerinin artık tüm özellikleriyle Avrupa birliği belgeleriyle eş olduğuna da değindi. Şekil, içerik ve güvenlik öğeleri AB belgeleriyle eş… Sürücü belgelerinin Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı baskı merkezinde basılıyor diyen ALA, “Hazırlanan belgeler, barkod özelliği de gösteriyor, çipler kaldırılacak ve yerine barkod sistemi uygulanacak. Bu belgeler bu Emniyet Müdürlüğünce kişilerin adreslerine iletilecek.” dedi. “Emniyet kendi birimleriyle ilgilensin istiyoruz” ALA, uzun bir zamandır bürokrasinin iş yükünü hafifletmek için gerekli mevzuatın düzeltilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Pasaport verme işlemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmesi açısından tesislerin çalışmalarını yapıyoruz diyen Bakan ALA, “Gelecek günlerde gerçekleştirilecek bir idari düzenlemeyle pasaportların  verilme hizmeti Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün görevleri içine girecek ve 2014’ten itibaren de bu şekilde ilerleneceğini planlıyoruz” dedi. Detaylar Yeniulke.net'te.. Emniyet Genel Müdürlüğünün iş yoğunluğu bu düzenlemelerin hayata girmesiyle biraz hafifleyecek diyen ALA, şöyle devam etti; “Trafikte gerekli birkaç belge artık geçerliliğini yitirecek. 

Bunlar trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi belgelerdir. 2’li işlemleri bir belgeye sığdıracağız. Yabancılarla ilişkili Emniyet’in gerçekleştirdiği hizmetleri ise Göç İdaresi Genel Müdürlüğü üstlenecek. Yine emniyetin gerçekleştirdiği sendikalarla, siyasi partilerle alakalı hizmetlerle de artık valilikler ilgilenecek. Emniyetin yaptığı hizmetlerden bir diğeri ise RTÜK’le alakalı bazı yayınların takip edilmesiydi. Bu görevi de artık emniyet gerçekleştirmeyecek. Amacımız her birimin kendi görevlerini gerçekleştirmesidir.” dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image