Arama

Emekli maaş zammı belli oldu mu 2015-2016

8 yıl önce


Emekli maaş zammı belli oldu mu 2015-2016
ad image
ad image

Emekli maaş zammı belli oldu mu? 2016 yılında emekli maaşlarına zam bekleyen vatandaşların ortak merakları arasında yer almaktadır. 2015 yılının sonlarına geldiğimiz şu sıralarda memur ve işçi emeklileri için büyük önem taşıyan emekli maaşı zammı oranları ne kadar oldu? BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ve SSK emeklilerinin heyecanla bekledikleri 2016 Ocak emekli maaş zammı oranı, Temmuz - Ekim ayı enflasyon sonuçlarının açıklanmasıyla, netleşti. 2016 Ocak ayı emekli maaşlarına ne kadar zam geldi? Kısa bir süre önce netleşmeye başlayan emekli maaşları ile ilgili değişiklikler yaşanıyor. SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memur emeklilerine çifte zammın yolu açıldığı öğrenildi yeni zamlı maaşların netleşmeye başladığı alınan bilgiler arasında. Yaklaşık olarak 10,9 milyon emekliyi ilgilendiren maaş zamları, Temmuz-Ekim enflasyon oranlarının sonucunda bu oranın yüzde 2.96 çıkmasıyla emeklilere 2016 Ocak'ta 100 liralık artışa ek olarak verilecek maaş zammın yüzde 3'ün üzerinde olacağı belirtildi. Emekli maaş farkları ne zaman ödenecek? Sorusunun cevabı ile emekli maaş farkları 2015 sorunun cevabını haberimizin ayrıntılarından ve ajanshaber.com dan  takip edebilirsiniz.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI BELLİ OLDU!       

Emekli maaş zamlarını kısa bir süre önce belli oldu. 2016 Ocak ayının yaklaşmaya başlamasıyla gündeme gelen emekli zam farkları Temmuz –Ekim ayında gerçekleşen enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında netleşti. Toplamda 10,9 milyon emekliyi ilgilendiren maaş zammı 2016 yılı için öngörülen zam oranı şu şekilde gerçekleşecek. Emekli maaş zammı, Temmuz-Ekim enflasyon oranlarının sonucunda bu oranın yüzde 2.96 çıkmasıyla emeklilere 2016 Ocak' ayında uygulanacak olan 100 liralık artışa ek olarak verilecek maaş zammın yüzde 3'ün üzerinde olacağı belirtildi. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin, Ocak’ta zamlı maaş alacağı, buna göre; memur maaşlarında 122 lira ile 494 lira arasında artış olacak. En düşük memur emeklisi maaşının da 90 lira olarak yükseleceği öğrenildi. Emekli maaş farklarının ve zamlı maaşların ödenmesinin ocak ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI İLE İLGİLİ SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

EMEKLİYE ÇİFTA MAAŞ MÜJDESİ

Emekli maaş zammları belli oldu. 10.9 mlyon emekliyi ilgilendiren 2016 emekli maaş zammında son noktaya gelindi. Enflasyon oranlarının geçtiğimiz günlerde açıklanmasından sonra belirlenen zammlı maaşlar, Ocak ayı içerisinde alınacak. Buna göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Ocak ayından itibaren, 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı kadar zam verilecek. 8.9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, bu zamma ek olarak Ocak'ta 100 liralık seyyanen artıştan da yararlanacaklar. Enflasyon zammının tutarı Ocak ayı başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan verilerle kesinleşecek. Ancak şu ana kadar açıklanmış olan enflasyon verileri, emekli zammı ile ilgili ipuçlarını veriyor. Temmuz- Kasım enflasyonu yüzde 3.65 çıktı. Yani Aralık enflasyonu hiç değişmese dahi emeklinin yüzde 3.65 zammı cepte. Aralık'ta enflasyon artarsa, bu zam oranı da yükselecek. 5 aylık enflasyona göre; en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı 745 liradan 772 liraya, en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı 971 liradan bin 7 liraya, 5510 sayılı Kanun sonrasında emekli olan işçilerin en düşük emekli aylığı 839 liradan 870 liraya, 5510 sayılı Kanun öncesinde emekli olanların en düşük emekli aylığı ise bin 122 liradan bin 163 liraya çıkacak. Detaylar için TIKLAYIN

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM ARTIŞI!

Arapça kökenli bir kelime olan Seyyanen, kelime anlamı olarak, eşit miktarda anlamını taşımaktadır. Siyasette çok sık kullanılan bu kelime eşit zam anlamına gelmektedir. 64. hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan SKK ve BAĞ-KUR emeklilerine ödenecek olan aylık 100 Türk Lirası zam, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Söz konusu artışın, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından Ocak 2016 itibariyle geçerli olacağı öğrenildi.

EMEKLİYE İLAVE ZAM KAPIDA!

Emekliye ilave zam, her yıl Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı, Ocak 2016'da 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artmaktadır. Bu yıl 4 aylık dönemlerde belirlenen enflasyon oranına gör, yapılacak düzeleme sonrasında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine, 2016 yılının Ocak ayında yapılacak zamma ilaveten ayda 100 TL daha seyyanen ödeme yapılacağı biliniyor. 

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image