Arama

Ev almak isteyenler bekle ve gör modunda

1 yıl önce

Türkiye'deki potansiyel ev alıcıları şu anda bankaların 14 Mayıs seçimlerinden sonra kredi musluklarını açacağını tahmin ederek bekle ve gör yaklaşımı izliyor.

Ev almak isteyenler bekle ve gör modunda
ad image
ad image

 

Talep zayıfladığından, bazı mülk sahipleri bir alıcı bulmak amacıyla talep fiyatlarını düşürüyor.

 

Milliyet'in haberine göre, piyasada satışa sunulan konutların fiyatları yüzde 5 geriledi.

 

İnsanların emlak yerine güvenli yatırım olarak giderek daha fazla altın ve dövize yönelmesi, sektörden gelen kişilere göre piyasada konut fiyatlarının da düşmesine neden oldu.

 

Şu anda ev alanlar, seçimden sonra fiyatların fırlayacağını iddia ediyor.

 

“Seçimler öncesinde emlak piyasasındaki bastırılmış talep durumu olağandışı değil. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "İnsanlar öngörülebilir bir pazar istiyor" dedi.

 

Yine de bir arz sıkıntısı olduğunu da sözlerine ekledi. Potansiyel bir alıcı ev bulsa bile banka kredisine erişim çok sınırlı ve bankaların sunduğu konut kredisi faiz oranları yüksek” dedi.

 

Bir emlak danışmanları derneğinden Hakan Akdoğan, meselenin seçimleri kimin kazanacağı değil. "İnsanlar seçimlerin bitmesini bekliyor. Bu sadece potansiyel alıcılar için değil geliştiriciler için de geçerli .”

 

Türkiye'de konut satışları Mart'ta bir yıl öncesine göre yüzde 21'den fazla düşüşle 105 bin 476'ya gerilerken, ipotekli satışlar yüzde 16,5 düştü.

 

2023'ün ilk çeyreğinde Türkiye'de bir önceki yıla göre yüzde 11,5 düşüşle 283 bini aşkın konut satıldı.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image