Arama

Galatasaray En Uzun Kaç Yıl Şampiyon Olamadı?

5 ay önce

Galatasaray en uzun kaç yıl şampiyon olamadı; her takım gibi Galatasaray’ın da hem kadro bakımından hem de takım içi yaşanan aksaklıklar nedeniyle şanssız sezonları oldu. Bu detayları sizin için derledik!

Galatasaray En Uzun Kaç Yıl Şampiyon Olamadı?
ad image
ad image

 

Son dakika spor haber kategorisinde en çok ilgi çeken seçeneklerin başında Galatasaray haberleri geliyor. Üç büyüklerin bu iddialı takımı hem kadrosu ile hem de almış olduğu mağlubiyetler – galibiyetler ile fark yaratıyor. Çokça konuşulan başarıları olduğu gibi uzun seneler boyunca dillerden düşmeyen başarısızlıklarının da olduğunu belirtmeliyiz. Sizin için şampiyonluk orucunu nasıl bozduğunu inceledik!

13 Sezonluk Hasret

Galatasaray en uzun kaç yıl şampiyon olamadı; 1972-1973 sezonunda şampiyon olduktan sonra 13 sene boyunca şampiyonluk tatmamıştır. En uzun şampiyonluk orucunun bu dönemde karşımıza çıktığını belirtmek gerekiyor. Takımın hem kadrosu arasında yaşanan sorunların hem de maddi durumun sıkıntılı bir süreçten geçmesinin büyük oranda etki sahibi olduğunu unutmamalısınız.

·         1986-1987 senelerinde taraftarların uzun senelerdir özellikle beklediği sorun aşılmıştır. Bu sorun aşılarak hasret son bulmuş ve şampiyonluğa erişilmiştir.

·         Taraftarın bu süreç içerisinde zorlu dönemlerde dahi takımı destekler nitelikte olmasının iki taraf arasındaki bağın ne derece kuvvetli olduğunu bir kere daha yansıtır nitelikte olduğunu unutmamak gerekir.

·         Daha sonrasında Terim döneminin yaklaşması ile beraber transferlerin ve takımın genel popülerliğinin ve Avrupa’da elde edilen başarıların ve tanınırlığın da çıkış ivmesi yakalayacağını eklemek gerekir.

En son spor haberleri kategorisinde bu döneme dair hala yorumcular incelemeler yapmaya devam ediyor. Bu denli prestijli ve oyuncu kalitesi bakımından da çok yüksek seviyede olan bir takımın bu tür uzun seneler boyunca sıkıntılar yaşanmasının diğer takımlar için de örnek teşkil etmesi ve hatalardan ders çıkarılması gerektiğine dair detaylara yer verilmiştir.

Jupp Derwal Etkisi

Türkiye lig sıralaması 1986-1987 yılında alınan şampiyonluk ile bu 13 senelik hasrete son veren teknik adam Jupp Derwal olmuştur. Tecrübeli Alman teknik adamın takıma büyük ölçüde disiplin getirdiğini belirtmek gerekir. Alman futbolcuların da teknik adamların da en büyük önem verdiği hususların başında performansın devamlılığı ve tecrübenin başı çektiğini siz de yaptığınız analizlerden anlayabilirsiniz. Takımın disiplinini ve kendine olan inancını yeniden kazanabilmesi için çaba sarf etmeye devam etmektedir.

Jupp Derwal sayesinde kurulan kadroya dair detayları incelemek gerekirse özellikle şu oyuncuların ön planda olduğunu görebilirsiniz;

·         Kalede Zoran Simoviç bulunmaktadır. Bu kalecinin hırslı ve atik tavırlarının genel olarak takımın futbol anlayışı ile de uyum içerisinde olduğunu eklemek gerekir.

·         Semih Yuvakuran ve İsmail Demiriz’in savunma hattında oldukça önemli bir rol oynadığı da eklenmesi gereken detaylar arasındadır. Savunma hattının bu derece ön planda olmasının ana nedeni kesinlikle rakiplerin ataklarının kesilmesinin disiplinli bir şekilde yapılmasının sonrasında karşı takımın motivasyonu üzerinde yıkıcı bir etkisi olmasından kaynaklanır.

·         Savunma hattını kuvvetli tutarken aynı zamanda hücum hattı da ikinci plana atılmamaktadır. Galatasaray’ın genel olarak kapanma futbolu oynamadığı ve atak oynadığı dönemlerde başarısının çok daha yüksek seviyede olduğunun belirtilmesi gerekir.

Oyuncuların bireysel performanslarının yanı sıra, aynı zamanda oyuncuların sağlamış olduğu uyumun, yakalanan büyük tecrübenin de çok büyük etki sahibi olduğunu eklemek gerekmektedir.

Takımın Mevcut Durumu Nedir?

Galatasaray en uzun kaç yıl şampiyon olamadı; 2021-2022 sezonunu lider tamamlamış olan Galatasaray’ın transferler bakımından beklenen performansı sergileme konusunda sıkıntı çektiği bir süreçten geçtiğini belirtmeliyiz. Özellikle Avrupa’da çok yüksek başarılar getirmesi beklenirken henüz kayda değer bir başarı son senelerde elde edilmemiştir. 2000 senesinde alınan efsanevi kupa başarısının sonrasında Avrupa kupalarında beklenen başarının elde edilmesi konusunda sorunlar yaşanmıştır. Şuan için Okan Buruk’un yönetiminde olan takımın özellikle sergilemiş olduğu performansın yüksekliği ile fark yaratmak için takım ile oldukça yoğun bir mesai harcadığını yakın zamanda bunun meyvelerinin toplanmasının beklendiği de eklenmelidir.

Takımın Fatih Terim ile yollarının ayrılma sürecine de bir göz atmak gerekmektedir. Fatih Terim’in takımın kadrosunu gençleştirmek adına bir teklifi olmuştur. Bu teklifin takım yönetimi tarafından da kabul edildiği görülmüştür. Fakat haliyle yeni bir kadro ve tecrübesiz isimler ile yola devam edildiği için mağlubiyetler alınmıştır. Genç takım kurmanın bu tür zorlukları olduğunu ilerleyen süreçte elde edilen emeklerin karşılığının alınacağı üzerinde duran Terim ile maalesef ki takımın yolları ayrılmıştır. Fakat Terim’in şans verdiği ve keşfettiği oyuncuların takımın ondan sonrasında da belirleyici unsurları olarak görev almaya devam ettiğini de eklemek gerekmektedir.

Şampiyonluğa En Az Arayı Kim Verdi?

Üç büyükler arasında şampiyonluğa en kısa süre ara veren takım Fenerbahçe olmuştur. Fenerbahçe’nin sezonlar arasında sergilemiş olduğu performansta çok büyük bir farklılığın söz konusu olmadığını da eklemek gerekmektedir. Fenerbahçe’nin şampiyonluktan sadece 6 sezon kadar uzak kaldığı fark edilmektedir. 6 sezon boyunca uzak kalmasının sonrasında 1988-1989 senesinde almış olduğu şampiyonluk ile yine kupa sahibi olma hakkını elde etmiştir.

Galatasaray futbol ile  6 sezonluk başarısız süreç içerisinde dahi taraftarların takımı desteklemekten kaçınmadığı ve futbolculara destek olmaya devam ettiği de anlaşılmaktadır. Fenerbahçe’nin diğer takımlara oranla sezonlar arası yaşamış olduğu performans değişiminin daha dengeli olduğu fark edilmektedir. Buna rağmen takım içi uyum ve teknik heyetin etkisi ile de kayda değer değişikliklerin söz konusu olabildiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Taraftarların ve spor yorumcularının başarısız olunan süreçlerde hakemlerin de etki sahibi olduğunu belirttiğini siz de görebilirsiniz. Bu aşamada taraftarların ve spor yorumcularının hakem etkisini göz önünde bulundurarak hangi aşamalarda takımlar aleyhine haksız kararlar verildiğine dair de ayrıca incelemeler yapılmaktadır. Son günlerde VAR sistemi ile bu haksızlığın düşüş gösterdiği de anlaşılıyor.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image