Arama

Hanife Kara - Pozitif Diyetisyen Kimdir? Hakkında Merak Ettikleriniz

3 yıl önce

Pozitif Diyetisyen olarak markalaşan Hanife Kara, 1994 doğumludur. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde lisans eğitimini tamamlamış uzman isim İzmir Alsancak Diyetisyen ofisinde danışanları ile buluşmaktadır.

Hanife Kara - Pozitif Diyetisyen Kimdir? Hakkında Merak Ettikleriniz
ad image
ad image

 

Köpekler on binlerce yıl önce kurtlardan evrimleşti.

Bu süre zarfında, araştırmaya göre, köpekleri özellikle toplu yapan belirli genler seçildi.

Bu, köpeklere insani bir şirket için bir özlem de dahil olmak üzere ayırt edici kişiliklerini verebilir.

Princeton Üniversitesi'nden Dr Bridgett vonHoldt, "Köpek ve kurtlardaki genetik çeşitlilik bulgusu, hayvan kişiliklerine olası bir bakış açısı sağlıyor ve benzer genlerin diğer ev türlerinde (belki de kedilerde) rol oynayabileceğini önerebilir", diyor.

Araştırmacılar, evcil köpeklerin davranışlarını ve esaret altında yaşayan gri kurtların davranışlarını inceledi. Hayvanların problem çözme ve toplumsallaşma becerilerini test ettiler.

KurtResim telif hakkıMONTY SLOAN

Resim yazısıCaptive wolves, insanlara sadece kısa bir dikkat verdi.

Bu, kurtların sorunları çözmede köpekler kadar iyi olduğunu gösteriyor, örneğin plastik bir öğle yemeğinden bir parça sosis almak gibi.

Ancak köpekler çok daha dostça davrandılar. Kurtlar biraz uzakta iken, insan yabancılarını tebrik etmek ve onlara bakmak için daha fazla zaman harcıyorlardı.

DNA testleri, bazı genetik değişiklikler ile yabancılara dikkat etme veya sosyal ipuçlarını toplama gibi davranışlar arasında bir bağ buldu.

İnsanlardaki benzer değişiklikler, insanların aşırı derecede girişken olduğu nadir bir genetik sendrom ile ilişkilidir.

Çalışma ile bağlantılı olmayan Ulusal Sağlık Enstitülerinden Dr. Elaine Ostrander, bilgilerin insan hastalıklarını incelemek için faydalı olacağını söyledi.

"Bu heyecan verici gözlem, köpeklerde kritik genlerde ufak tefek varyantların insanlarda majör sendromik etkilere neden olduğunu gösteren köpeğin, insan hastalıklarının araştırılması için genetik bir sistem olarak bilgilendirici özelliği olduğunu vurguladı" dedi.

Yellowstone'da kurtlarGörüntü telif hakkıDANIEL STAHLER / NPS

Resim başlığıYellowstone'ta oynanan kurtlar

Köpekler kurtlardan 20,000 ila 40,000 yıl önce evcilleştirildi.

Köpeklerin evcilleştirilmesi için yeni bir hikaye

Bu süreç, insanlara hoşgörülü olan kurtlar, gıda hurdalarını beslemek için avcı toplayıcı kamplarına sinsice girdiklerinde başladı.

Tarih boyunca, kurtlar sonunda evcilleştirildi ve bugün bildiğimiz köpekler haline geldi, bunlar her türlü şekil ve boyutta.

Köpeklerde sosyallik ile bağlantılı genetik değişikliklerin bulunması, onların dostça davranışlarının nasıl geliştiğini gösterir.

Dr VonHoldt, "Bu, bu kurtların, diğerlerine göre daha" dostça "olan torunlarını nasıl terk edip öyküye kolayca geçebileceğini gösterdi.

Araştırma, Science Advances dergisinde yayınlandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image