Arama

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

3 hafta önce


Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?
ad image
ad image

 

Jaluzi perdeler şıklıkları ve işlevsellikleriyle pek çok evde ve ofiste tercih edilen perde türlerinden biridir. Ancak bu perdeler düzenli olarak temizlenmediklerinde yüzeylerinde toz ve kir birikmesi kaçınılmazdır. Bu durumda hem görüntü olarak rahatsız edici olabilirler hem de sağlığınıza zarar verebilirler.

Peki jaluzi perde temizliği nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda, jaluzi perdelerinizi zarar vermeden, etkili ve pratik yöntemlerle nasıl temizleyebileceğinizden bahsedeceğiz. Jaluzi perde temizliğinin püf noktalarını öğrenerek hem yaşam alanlarınızı hijyenik tutabilir hem de perdelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Çeşitli Jaluzi Perdelerin Temizlenme Sıklığı

Jaluzi perdeler, güneş ışığını filtreleyerek içeri alırken aynı zamanda tozları da üzerinde toplar. Dış dünyanın kirli havasını barındıran bu perdeleri belirli aralıklarla temizlemek evinizin hijyeni için önemlidir. Perdelerinizin tozunu her ay elektrikli süpürge ile almanız, genel temizlik için yeterli olacaktır.

Ancak daha kapsamlı bir işlem için 6 ayda bir detaylı bir temizlik yapmanızı öneririz. Bu süre uzun gibi gözükse de jaluzi perde çeşitlerinin yapısının klasik kumaş perdelerden farklı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Jaluzi perdeler için temizlik önerilerine geçmeden önce, malzemelerin deformasyon hassasiyetlerinin farklı olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden her jaluzi modelini aynı yöntemle temizlemek uygun olmayacaktır. Neyse ki yazımızda çeşitli jaluzi türleri için özel temizlik yöntemlerini bir araya getirdik.

Ahşap Jaluzi Perdeler Nasıl Temizlenir?

Ahşap jaluzi perdeler su çekme eğilimindedir ve belirli lekeleri çeken bir özelliktedir. Bu nedenle ahşap jaluzileri temizlerken, ahşap mobilyalar için kullandığınız yöntemleri uygulayabilirsiniz. İlk olarak hafif nemli bir bezle yüzeydeki tozları almalısınız. Daha sonra jaluzileri kapatarak geniş bir yüzey oluşturmanız temizleme işlemi için kolaylık sağlayacaktır.

Ahşap temizleyici eklediğiniz su karışımıyla ıslattığınız bir bez kullanarak jaluzileri temizleyebilirsiniz. Fakat jaluzileri silmeden önce ıslattığınız bezi nemli kalacak şekilde iyice sıkmalısınız. Aksi halde jaluziler şişme yapabilir. Temizlik işlemi bittikten sonra, jaluzileri dik pozisyonda bırakarak kurumalarını sağlamanız yeterlidir.

Alüminyum Jaluzilerin Temizliği

Metal jaluzilerinizi temizlemeye, ilk olarak nemli bir bezle yüzeydeki tozları alarak başlayabilirsiniz. Sonrasında suyla seyrelttiğiniz deterjanlı bir karışım kullanarak plakaları köpürterek temizlemelisiniz. Bu işlem sırasında damlayan suyu toplamak için perdenin altına bir havlu yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Jaluzi perdelerde temizlik ve bakım için, jaluzilerinizi yukarıda toplayarak montaj yerlerinden çıkarmalısınız. Bir küvet veya lavaboda ılık su ve deterjan kullanarak kirleri yumuşatıp temizleyebilirsiniz. Jaluzi üzerindeki kir ve lekelerin iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra, jaluzilerinizi bir havlu üzerine sererek kurumasını sağlamanız yeterli olacaktır.

Kumaş Jaluzi Perde Bakımı

Kumaş jaluzi perdeler için renklerini solmadan koruyacak ve deformasyona neden olmayacak temizlik malzemeleri kullanmalısınız. İlk olarak elektrikli süpürge ile yüzeydeki tozları çekmeniz temizlik işlemini kolaylaştırır. Ardından jaluzilerinizi montaj yerlerinden çıkararak bir küvette ıslatmanız gerekir. Kirleri yumuşamış jaluzileri, kumaşa zarar vermeyecek temizleyicilerle silerek temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise güneş alan temiz bir yüzeye sererek kurutabilirsiniz.

Dikey Jaluzi Perde Temizliği

Bilmeniz gereken bir diğer konu dikey jaluzi perdeler nasıl temizlenmeli sorusunun cevabıdır. PVC malzemeden yapılan dikey jaluzileri temizlemek, diğer malzemelere kıyasla daha basit bir işlem gerektirir. Islak veya nemli bir bezle silerek pvc jaluzinin yüzeyindeki kiri yumuşatabilirsiniz. Sonrasında suyla karıştırdığınız deterjanla temizleyebilirsiniz. Daha sonra dikey jaluzi perdeyi yeniden ıslak bir bezle silip kurumasını beklemeniz gerekir. Bu tür jaluzileri yerinden çıkarmadan temizlemek, diğer jaluzi türlerine göre çok daha kolaydır.

Jaluzi Perdeler İçin Temizlikte Püf Noktaları

Jaluzi perdeler, her hafta veya iki haftada bir nemli bir bezle sildiğinizde daha uzun süre temiz kalır. Ayrıca her ay elektrikli süpürgeyle tozlarını temizleyebilirsiniz. Toz toplama aparatı kullanarak bu işlemi daha pratik hale getirebilirsiniz. En sağlıklı temizlik yöntemi olarak ise buharlı temizliği tercih edebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, jaluzi perdelerinizi çekerek veya baskı uygulayarak temizlememektir. Ayrıca perdenin malzemesi ne olursa olsun ıslak bırakmamaya özen göstermelisiniz. Böylece jaluzilerin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Kaliteli Jaluzi Perdelerin Uygun Fiyatlı Adresi Etulle!

Kolay temizleyebileceğiniz, kullanımı pratik ve kaliteli jaluzi perdeler arıyorsanız, uygun fiyatlarla ve geniş ürün yelpazesiyle Etulle sizin için ideal bir adres! etulle.com.tr üzerinden birbirinden şık ve dayanıklı jaluzi perde modellerine ulaşabilirsiniz. Böylece evinize veya ofisinize en uygun seçenekleri bulabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ve cazip fiyat avantajlarıyla Etulle, perde ihtiyaçlarınız için en doğru tercih olacaktır.

 

hrnajans
hrnajans

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image