Arama

Lavrov; Rusya ve Türkiye İdlib'i kurtarmada ilerliyor

3 yıl önce

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 7 Eylül'de yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin kuzeybatı Suriye'nin İdlib ilini teröristlerden kurtarma anlaşmalarının uygulanmasında ilerlediğini söyledi.

Lavrov; Rusya ve Türkiye İdlib'i kurtarmada ilerliyor
ad image
ad image

 

Suriye mevkidaşı Walid Muallem ve Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov ile Şam'da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki çalışmaların "Rusya-Türkiye ortak çabalarının en önemli alanı" olduğunu söyledi.

"[İki ülke] nihayetinde [İdlib'deki] sorumlulukların dağılımını belirleyen, normal, aklı başında muhalefetin teröristlerden ayrılmasını, M-4 karayolunun kurtarılmasını ve bu otoyolun çevresinde bir güvenlik koridoru oluşturulmasını öneren net anlaşmalar yaptı. Bütün bunlar. yavaş ama istikrarlı bir şekilde uygulanıyor. Bu çalışmayı tamamlayacağımıza inanmak için her türlü neden var. "dedi.

Karşılığında Muallem, Suriye'nin gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimleri yapacağını doğruladı, ancak bunun Yüksek Seçim Komisyonu'nun sorumluluğunda olduğunu söyleyerek gelecekteki cumhurbaşkanlığı adaylarının gereksinimleri hakkında yorum yapmadı.

Yeni Suriye anayasasına gelince, Cenevre'de çalışan Anayasa Komitesi'nin taslağının hazırlanmasından sorumlu olduğunu ve sonuçların referanduma sunulacağını sözlerine ekledi.

"Yeni bir anayasa taslağı hazırlamak için herhangi bir zaman dilimi yok, temel şart, temel kanunun Suriye halkının isteklerini karşılamasıdır" dedi.

Suriye, Beşar Esad rejiminin orantısız güç kullanarak protestoculara baskı uyguladığı 2011'den beri iç savaşla gölgelendi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image