Arama

Mimari Tasarım Aşamaları Nelerdir?

1 yıl önce


Mimari Tasarım Aşamaları Nelerdir?
ad image
ad image

 

Icad Global ekibi olarak mimari tasarım hizmetlerinde sizin en önemli çözüm ortağınız olarak görev yapmaktan mutluluk duyarız. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir binayı büyük bir stadyumdan mütevazı bir eve yükseltmek, ilk eskizden inşaatın tamamlanmasına kadar, ruhsatların işlenmesinden etüdüne kadar uzanan bir dizi adımı içeren oldukça uzun bir süreci gerektirir. düzenlemeler, malzeme seçimi vb. Bazen, özellikle ilk başta, bir sonraki aşamaya geçmeden önce tamamlanması gereken noktaların sayısı nedeniyle tüm bu süreç sıkıcı görünebilir. Biz icad ekibi olarak sizler için bu süreçleri detaylı bir şekilde anlattık.

Mimari Tasarımın 7 Aşaması

Icad Global olarak mimari tasarımın güncelliğine ve doğruluğuna oldukça önem veriyoruz. Danışmanlığını yürüttüğümüz tüm projeleri belirli standartlara uyarak projelendiriyor ve gerçekleştiriyoruz. Birçok referans firmamızdan aldığımız olumlu geri dönüşler ile hizmetlerimi gün geçtikçe geliştirmeye özen gösteriyoruz. Bir mimari tasarımı, süreçlerine ayırarak gerekli planlamayı gerçekleştiririz.

Mimari tasarım sürecindeki yedi aşama sırasıyla:

    1. Ön tasarım aşaması: Programlama aşaması olarak da bilinen bu aşama, mimari tasarım sürecini başlatır. Ön tasarım aşamasında, mimar, arsa, mevcut yapılar ve müşterinin gelecekteki bina için istekleri hakkında bilgi edinmek için müşteri ile arayüz oluşturur. (Mümkün olduğunda, yüz yüze bir saha analizi, tüm proje türleri için en doğru bilgiyi verir.) Mimar, yerel imar ve arazi kullanımı kısıtlamalarını araştırır, ardından komisyonu kazanmak için rekabetçi tekliflerinin bir parçası olarak bir maliyet tahmini yapar. Taraflar projenin şartları ve kapsamı üzerinde anlaşırlarsa mimarlık hizmetleri için bir sözleşme düzenlerler.
    2. Şematik tasarım aşaması: Bu sonraki aşamada, mimari tasarım ekibi, müşterinin isteklerini bir bina tasarım konseptine dönüştürmeye başlar. Bu, eskizleri, çizimleri, 3B görüntüleri ve ön saha planlarını, kat planlarını ve bina cephelerini içerebilir. HVAC ve sıhhi tesisat gibi herhangi bir bina sistemi de şematik tasarımlara aittir.

icad

  1. Tasarım geliştirme aşaması: Bu, mimarın tasarım amacının ayrıntılı bir plan olarak ortaya çıktığı aşamadır. Proje bir yapı mühendisi gerektiriyorsa, bu kişi genellikle bu noktada ekibe katılır. Mimar ayrıca müşteriye, temel yapının üzerine çıkacak olan hem dış hem de iç kaplamaları sunar. Bitişler, bir inşaat projesinin toplam maliyetini (ve proje takvimini) büyük ölçüde etkileyebilir, bu nedenle bu aşama azami derecede saygı ile ele alınmalıdır. Bu noktada daha gerçekçi bir maliyet tahmini gündeme gelecektir.
  2. İnşaat belgeleri aşaması: Mimari tasarım sürecinin bu sonraki aşamasında tasarım gerçeğe dönüşür. Mimar, nihai tasarımlarının her detayını belirten iki set detaylı çizim üretir. Bir sete inşaat seti denir ve inşaat süreci boyunca yerinde kalır. Diğer set, mimarın ister şehir ister ilçe olsun, yerel izin makamına gönderdiği izin seti olarak adlandırılır. Bir tasarla-yap projesinde, şirket içi inşaat müteahhidi bu noktada devreye girer.
  3. İnşaat izni aşaması: Bu noktada, mimar, daha büyük bir izin başvurusunun parçası olarak izin çizimlerini sunmalıdır. Şehir veya ilçe, yapısal bütünlük ve imar yasalarına ve inşaat yönetmeliklerine uygunluk için yapılan başvuruları inceler. İzin verme, inşaat sürecinin en yavaş kısımlarından biri olabilir, ancak mimarları, inşaatçıları ve mülk sahiplerini potansiyel olarak tehlikeli inşaat hatalarından korur. İzin veren belediyelerdeki basit inşaat projeleri birkaç gün içinde onay alabilir. İddialı bir şey inşa ediyorsanız veya tarihi bir bölgede inşa ediyorsanız izin süreci aylar alabilir.
  4. İhale ve müzakere aşaması (isteğe bağlı): Bina, aynı firma tarafından tasarlanıp inşa edilen bir tasarla-yap projesi ise, inşaat müteahhitlerinden teklif almaya gerek yoktur. Hiçbir müteahhit önceden eklenmezse, müşteri ve mimar müteahhitlerle görüşür ve rekabetçi teklifler talep eder. Potansiyel yükleniciler, inşaat çizim setlerini gözden geçirmek ve malzemeleri ve programları tartışmak için müşteri ve mimarla birlikte oturur. Müteahhitler, ekiplerini yıl boyunca meşgul etmek için kepçeye hazır projeler ararlar. Bu nedenle, projeniz zaten izinliyse ve başlamaya hazırsa, bir yükleniciyi ve rekabetçi bir fiyatı güvence altına alma şansınız daha yüksek olacaktır.
  5. İnşaat yönetimi aşaması: Bu son aşamada, mimarın rolü yaratıcı tasarımdan proje yönetimine geçer. Şantiyeyi fiziksel olarak yönetmeseler de, projenin planlarına göre yürütüldüğünden emin olmak için düzenli saha ziyaretleri yaparlar. Müteahhit ve ekibi, bir film yönetmeninin bir senaristin senaryosunu devralması gibi projenin kontrolünü üstlenir. Maliyet aşımları nedeniyle proje bütçeleri şişebilir, ancak dikkatli bir planlama ile herhangi bir değişikliğe gerek kalmayacaktır.
admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image