Arama

Mutluluk uzun ömür getirmiyor

8 yıl önce


Mutluluk uzun ömür getirmiyor
ad image
ad image

Bilim insanları Oxford Üniversitesi'nin liderliğinde yürüttükleri bir araştırma çerçevesinde 10 yıl içinde İngiltere'deki 700 bin kadını inceledi. Kadınların stresli ve mutsuz anlarının oranlarının sorulduğu anketlerde mutluluğun uzun yaşamla ilgisi olmadığını ortaya koydu. ‘Bir Milyon Kadın Araştırması' çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışmaya göre mutlu kadınlar da mutsuz olanlarla ortalama aynı uzunlukta bir hayat yaşadı.

'MUTSUZLUK HASTA ETMEZ'

Araştırma ekibinin lideri Avustralya'daki New South Wales üniversitesinden Dr. Bette Liu "Hastalıklar mutsuz eder, ancak mutsuzluk hasta etmez. Mutsuzluk veya stresin moral ile hiçbir ilgisi yok, on yıllık çalışmamız da bunu ortaya koydu" dedi. İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden Profesör Sir Richard Peto da mutsuzluğun hastalıklarla doğrudan ilişkisi olmadığını belirtti.

‘MUTLU OLAN DA MUTSUZ OLAN DA AYNI ORANDA YAŞIYOR'

10 yıllık süre zarfında 30 bin katılımcının hayatını kaybetti. Ancak yaşamları sırasında mutlu veya mutsuz olan kadınların ölüm sayısı benzerlik gösterdi. The Lancet sitesinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, katılımcıların yaşam ve sağlık koşulları ışığında, mutsuz olanlarla mutlu olanların ölüm oranının aynı olduğunu vurguladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image