Arama

‘Rus uçağının vurulması, Erdoğan’ı siyasi olarak bitirebilir’

8 yıl önce


‘Rus uçağının vurulması, Erdoğan’ı siyasi olarak bitirebilir’
ad image
ad image

Mirzayan, Expert.ru sitesindeki makalesinde ‘Türkiye sınırının ihlal edilip edilmemesinin Ankara’ya hiçbir şekilde Rus uçağını vurmasını haklı çıkarmayacağını belirterek, olayı ‘diplomatik bir provokasyon’ olarak niteledi.

‘TÜRKİYE CEPHELEŞMEYİ SEÇTİ’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün İstanbul’da Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) alt organlarından Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun 5. toplantısına başkanlık edecek ve taraflar başta Suriye krizi olmak üzere, iki ülkenin ortak ilgi alanında bulunan öncelikli dış politika konularına ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde de bulunacaktı. Ancak uçak krizinin ardından Lavrov ziyaretini iptal etti.

Bu bağlamda Mirzayan “NATO üyesi olan Türkiye bu saldırısıyla yalnızca uçağı vurmadı, iki ülke arasındaki stratejik diyalog toplantısını da vurdu. Ankara böylece Moskova ile diyaloğunu sürdürmeyeceğini ve ilişkilerinin yönünü işbirliğinden ayırarak bir tür cepheleşmeye çevirdiğini gösterdi. Bence Rusya, Türkiye'ye simetrik yanıt vermeli” dedi.

‘EKONOMİK ANLAMDA KARŞILIK VERİLEBİLİR’

Mirzayan, Mısır’a uçuşların askıya alınmasının ardından, Türkiye’nin turizm gelirlerinde artış beklentisi içine girdiğini belirterek “Rusya Türkiye’ye ekonomik anlamda karşılık verebilir. Böylece Türkiye’nin bu yöndeki umutları suya düşebilir” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN İZOLE EDİLMESİ ERDOĞAN İÇİN CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUR’

Mirzayan, ‘komşularla sıfır sorun’ politikası güden Türkiye’nin Arap Baharı’nın ardından yalnızca komşusu Rusya ile yürüttüğü ‘normal ilişkilerin’ de bozulduğunu ve Ankara’nın zor bir durumda olduğunu belirtti.

Yazar makalesinde “Türkiye’nin AB ile ilişkileri kötü durumda. ABD, Suriyeli Kürtleri desteklemeye hazır halde. Suriye ve İran ile ilişkileri de mahvoldu. Bu durumda Türkiye’nin Rusya ile bir çekişmeye sürüklenmesi Ankara'yı siyasi bir izolasyona sürükleyebilir. Bu durum da Erdoğan için ciddi siyasi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle olayın kaybedeni Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin değil, Erdoğan. Dünkü gelişme, Erdoğan'ı siyasi olarak bitebilir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image