Arama

Seçim öncesi İspanya Başbakanı: Her çağrıldığım yere gidemem

8 yıl önce


Seçim öncesi İspanya Başbakanı: Her çağrıldığım yere gidemem
ad image
ad image

El Pais gazetesinin düzenlediği ve ülke tarihinde ilk defa sadece internet ortamından canlı olarak izlenebilen seçim öncesi tartışmaya ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez, Ciudadanos lideri Albert Rivera ve Podemos lideri Pablo Iglesias katıldı. İktidardaki Halk Partisi'nin (PP) lideri ve Başbakan Mariano Rajoy ise "Bu tip 30'dan fazla davet aldım. Her tartışma davetine katılacak değilim" diyerek, diğer siyasi liderlerle aynı anda tartışmaya girmekten kaçındı.

El Pais'teki tartışmanın olduğu saatlerde Telecinco televizyonunun ana haber bülteninin konuğu olan Rajoy, genel seçimlerde kendisine tek rakip olarak PP hükümetinin icraatlarını eleştirdi. Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere, ekonomik krizin etkisiyle 2012'de  kabul edilen tartışmalı iş reformuna ve yeni eğitim sistemine 3 parti de karşı çıktı, farklı gerekçelerle de olsa hepsi İspanya'nın anayasal reforma ihtiyacı olduğunun altını çizdi. İspanya'nın toprak bütünlüğünün korunması hususunda 3 lider de hemfikir olsa da Iglesias, İskoçya'da olduğu gibi Katalonya'da da kendi geleceğine karar vermek için bir referandum yapılmasına taraftar olduklarını söyledi. 

İspanya'da bu zamana kadar yayınlanan anketlerde mevcut durumda iktidarda olan PP seçimlerin kazananı olarak gösterilse de diğer siyasi partilerle arasındaki farkın çok az olmasından 20 Aralık'tan sonra bir koalisyon hükümeti kurulacağına kesin gözüyle bakılıyor. PP, PSOE ve Ciudadanos'un tahmini oy oranları birbirlerine çok yakın verilirken, Podemos'un bu 3 partiye nazaran biraz daha geride kaldığı öne sürülüyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image