Arama

Seo nedir? Medya'da yeni bir çağ başlıyor

7 yıl önce


Seo nedir? Medya'da yeni bir çağ başlıyor
ad image
ad image

SEO markalara faaliyet alanları doğrultusunda çok çeşitli avantajlar sunar. Markalar arama motoru optimizasyonu ile potansiyel müşterine hemen ulaşabildikleri gibi marka bilinirlikleri daha geniş kitlelere ulaştırırlar. Bu şekilde istenilen ürün ve hizmetlerin tanıtımını da kolayca yapabilirler. Markalar yapmış oldukları SEO ile marka kimliğinin önemli bir adımı tamamlanın yanında, istenilen ürün ve hizmetlerin tanıtımı da kolayca yapılabilirler. Arama motoru optimizasyonu yapmak aynı zamanda, kampanya ve indirimleri üyelere hemen ulaştırabilmenin yanında maddi harcamaların minimum seviyede tutulmasına neden olurlar. Kurulan web sitesi içeriklerinin SEO uyumsuz olması, Google açısından başarısız bir site olarak değerlendirilmektedir.

SEO NEDİR?

Kelime açılımı “Search Engine Optimization” SEO’nun kelime anlamı Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. Web sayfaların arama motorları tarafından daha kolay bir şekilde taranmasına olanak veren teknik düzenlemeleri kapsar. SEO nedir? sorusu son dönemlerin en fazla merak edilen konuları arasında yer alıyor. Arama motorlarının kullanıcıların arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapıyı kullanması üzerine, son dönemlerde arama motoru optimizasyonu kullanımı hızla yayınlaşmaya başlanmıştır. 2007 yılından bu yana ülkemizde de kullanılmaya başlayan SEO ile şirket ve kurumsal firmaların internet reklamcılığına verdikleri önemi de oraya koyuyor. Gelişen teknoloji sonrasında İnternet ulaşımının olmadığı yer kalmaması, markalar müşterilerine ürünlerinin reklamını ve tanıtımını en iyi yolunun SEO’dan geçtiğinin de bir kanıtı olarak gösteriliyor. Dünya üzerinde bulunan arama motorlarından bilinirlik ve kullanıcı tercihlerinde ilk sıra yer almasından dolayı Google Optimizasyonu ve Google SEO hizmeti diğer arama motorlarına oranla daha fazla ön plana çıkmaktadır. Google’ın en fazla arama yapılan arama motoru olması yanı sıra rekabeti de üst boyutlarda bulunmaktadır. SEO kullanımı markalara çok çeşitli avantajlar sunmaktadır.

SEO’DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Google ilk sıralarda yer almak hemen her web sitesi sahibinin arzu ettiği bir şeydir. Google da ilk sıralarda olmanızı sağlayacak SEO hizmeti veren kurumlar ve şirketler mevcuttur. İyi bir SEO hizmeti almak için dikkat etmeniz gereken önemli konuların başında bunu yapacak kurumu iyi seçmenizdir. Piyasada mevcut olan ve her kurumun Google da ilk sayfaya çıkabiliriz vaatlerini iyi değerlendirmek gerekir. Günümüzde, sektörü kullanarak bir çok kişinin parasını alarak kandıran çok sayıda kişi ve kişiler ne yazık ki mevcuttur.

SEO UZMANI ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

İnternetten sizin ulaştığınız ya da size ulaşan SEO uzmanı alacağınız firmanın, Google’da ilk sayfalarda olup olmadığını kontrol edin. Size sunmuş oldukları Referansların gerçekliği teyit edin. Referansların çok sayıda olması durumunda sizi en çok etkileyen referansı alıp alacağınız SEO hizmeti konusunda fikir sahibi olun. SEO alacağınız şirketin kendi sitelerinin minimum 5 ile 10 arası kaliteli arama kelimesinde Google da ilk sayfada olup olmadığını kontrol etmeniz bu açından ikinci önemli konudur. Web sitenizi Google ilk sayfaya getirme garantisi veren firmalardan sözleşme örneğini isteyip hukuk danışmanınıza ya da bir avukatınıza danışın. SEO alırken sektöre ait genel ve önemli kelimelere odaklanma yerine sitenizin potansiyel müşterileri tarafından nasıl aranacağını düşünerek ve bu yönde farklı kelimeler üreterek hit almak en kalıcı yükselme sağlayan en etkili yöntemdir. Google’ın son dönemlerde etkili bir pazar aracı olması, SEO ve Adwords Reklamları İle Kişi ve Firmaların hızlı bir şekilde Müşteri Bulma Kolaylığı Sağlayan %100 Garantili bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkar. SEO hizmeti almak, bir siteye değer kandırdığı gibi yanlış yapılan işlemler nedeniyle de kurumları zarara uğratabilmektedir. Doğru yapılan SEO sitenizin bulunula bilirliğini artırırken, yanlış yapılan SEO da sitenizi dizinlerden silinmesine neden olabilir. Bu nedenle bir SEO hizmeti almadan önce iyi düşünerek karar en doru tercih olur.

SEO İÇİN SOSYAL MEDYA

Günümüz internet çağı olduğu için çoğu işletme Google aramalarında en üst sırada olmak için yarışıyor. Butik bir ev yemekleri restorandı ya da pastacılık yapan bir işletmeyseniz arama motoruna ev yemekleri yazıldığında ilk sırada gelmek için SEO yani Türkçe adı ile arama motoru optimizasyonuna ihtiyacınız var.  SEO sektöründe başarılı olmak için ise ilk olarak kişisel açıdan kendinizi geliştirmeniz daha sonra da web sitenizi geliştirmeniz gerekmektedir. Gelecek yıllarda daha çok önem kazanacak olan bu sektörde sayfanızın alt yapısında SEO analizi olmalı ve sayfa ona göre düzenlenmelidir.  Kodları, görselleri, başlıkları, etiketleri, linkleri, stil şablonları göz önünde bulundurulmalı ve ona göre bir e-ticaret sitesi ya da istenilen arama optimizasyonu sayfası oluşturulabiliyor. Siteniz için sadece bunları yapmak yeterli değil. Sosyal medya da SEO'yu etkileyen detaylar arasında yer alıyor. Sayfanızda yer alan bilgileri Google, Tumblr, Twitter, Pinterest, Facebook gibi sayfalara bağlayarak paylaşmanız hem etkileşimi arttıracak hem de sitenizin Google’da önemli bir yer edinmesini sağlayacaktır. Bu alanda uzman olmak istiyorsanız ilk olarak İngilizce ve kaynağa ulaşabileceğiniz diğer yabancı dilleri bilmeniz gerekiyor.  Bunun yanı sıra tüm teknolojik gelişmeleri ve Türkiye'de ki yerli kaynakları da takip etmeniz gerekmektedir.  Bilgileri paylaşan bir çok site olduğu gibi hem Google'ın verdiği bilgileri, güncelleştirmeleri hem de sosyal medya hesaplarınızın güncelleştirmelerini sık sık incelemeniz yeni bilgiler edinmeniz de yardımcı olacaktır. Google'ın yaptığı algoritmaları ön görünüz ile önceden görmek ve buna göre çalışmalar yapmak da yararınıza olacaktır. Ayrıca web sitenizi e-ticaret olarak kullanacaksanız diğer arama motorlarına da eklemek büyük yarar sağlayacaktır. Bunlardan en önemlileri ilk olarak Google daha sonra Bing ve Yandex'dir. Ayda bir kez pingleme işlemleri yapmanız ve bu siteler üstünde çalışmalar yapmanız siteniz açısından da iyi bir etki yaratacaktır. Ping gönderme işlemi ise Google'ın botlarını sayfanıza çağırmak ve "bana arama motorunda yer ver" demek oluyor.  Böylece Google botlarını sayfanıza gönderir yaptığınız yenilikleri görür ve indekslenme hızınızı arttırır. Bu bilgileri raporlamak için ise Google'ın Analytics hesabınızın olması hem gelen kullanıcıları görmek hem de haftalık raporlar elde ederek sitenizin durumunu gözden geçirebilir buna göre ileriye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Ekstra bilgiler için yerli ve yabancı forumları, blogları takip ederek ve bilgi alışverişi yaparak belki de bilmediğiniz ufak ama önemli detayları yakalayabilirsiniz. Çünkü karşılaşacağınız sorunları hızlı bir şekilde çözmek, dürüst çalışmak başarılı olmanın en büyük anahtarıdır.

 

Kaynak: Ajanshaber Google Ekibi

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image