Arama

Siber Saldırı nedir

8 yıl önce


Siber Saldırı nedir
ad image
ad image

Siber saldırı Türkiye’de son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Siber Saldırı nedir, (Siber savaş) bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine ya da ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetler anlamına gelmektedir.  Türkiye’ye 14 Aralık 2015’ten bu yana siber saldırılar altında.  Siber saldırı nasıl yapılır? Saldırıların tek merkezden gelmediğine dikkat çeken uzmanlar, kaynaklara yönelik analiz yaptıklarını ifade ediyorlar. Siber mücadele ekipleri bir saldırı haritası çıkarmak için çalışıyor. Saldırıların bazı şekillerinde bazı sitelere 50 kata varan giriş yapılmaya çalışıldı. Ancak saldırılar kritik bir hasara yol açmadı. Özellikle bankacılık alanında hiçbir maddi kayıp oluşmadığı alınan bilgiler arasında. Saldırıların etkilediği şeyin,  sadece hizmet verememe nedeniyle oluşan kayıplar var. Siber Saldırılar Türkiye, Noel tatilinde yoğunlaştığı alınan bilgiler arasında. Siber saldırılarda Noel tatiline çıkanların bilgisayarlarının zombi olarak kullanıldığı öğrenildi.  Siber mücadelenin özel ekiplerle 24 saat devam edeceği açıklama yapıldı.

SİBER SALDIRI NE DEMEK

Siber saldırı anlamı,  Siber savaş, bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir.

SİBER SALDIRI SON DURUM HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

SİBER SAVAŞTA OLABİLECEKLER

Hava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışabilir. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olur.

Nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkabilir.

Elektronik bankacılık durursa bankalardan ve Diyelim ki bir bankaya yönelik olarak bir operatör üzerinden saldırı varsa, başka bir operatör üzerinden hizmet vermeye geçildi. Mücadelede sektörel siber olaylarla mücadele ekipleri (SOME) görev yaptı. Her sektörel SOME, kendi sektöründe mücadele yürüttü. Örneğin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bünyesindeki SOME’ler bankacılık alanında mücadeleye destek oldu.

TÜRKİYE'YE SİBER SALDIRIYI RUSLAR KOORDİNE ETTİ!

Türkiye’de 8 bankayı etkileyen siber saldırıların arkasında Rusya’nın olduğu ileri sürüldü. Telekomünikasyon şirketlerine, özel bankalara ve savunma sanayiine “siber istihbarat” hizmeti veren ‘TerraMedusa’ şirketinin sahibi Türk hacker Tamer Şahin, son dönemde gündeme gelen siber saldırıları Rusların yaptığını tespit ettiklerini söyledi. 200 sunucularının internetteki zararlı aktiviteleri belirlediğini ifade eden Şahin saldırının dağınık şekilde yapıldığını kaydetti. Saldırıları, Rusya’nın koordine ettiğini tespit ettiklerini anlatan Şahin, “Saldırılar Rusların koordinesinde Anonymous kullanılarak yapılıyor. Ruslar ülkelerine zarar gelmemesi için Anonymous’u kullanıyor” dedi. Bilgi Güvenliği Akademisi Başkanı Huzeyfe Önal, bu kadar büyük ve koordine saldırıyı Redhack’in yapma ihtimalinin düşük, Ruslar tarafından yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu. Önal, “Saldırıların arkasında Rusların olduğunu düşünüyorum. Saldırıların 1.5 ay daha sürebileceği söyleniyor. Amaç Türkiye’nin internet altyapısını çökertmek, işlemez hale getirmek” diye konuştu.

SİBER SALDIRILAR NE ZAMAN BİTECEK

Siber saldırıların ne zaman biteceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Birçok banka ve resmi kurumlara yönelik yapılan siber saldırılar devam ederken, uzmanlar vatandaşların bu konuda dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunuldu. Yaklaşık 1 ay kadar daha devam edebileceği öngörülen siber saldırıların özellikle bankalarda çok parası olan vatandaşları tedirgin ettiği öğrenildi.

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image