Arama

Sosyalist Enternasyonal, Dündar ve Gül için harekete geçiyor

8 yıl önce


Sosyalist Enternasyonal, Dündar ve Gül için harekete geçiyor
ad image
ad image

Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkan Yardımcısı CHP'li Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal’in 120 ülkeden üyelerini Türkiye'deki demokratik güçler ve gazetecilerle dayanışmaya çağırdı. Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün, yazdıkları haber nedeniyle dün gece tutuklandığı haberini SE Genel Sekreteri Luis Ayala ve Başkan Yorgo Papendreu’ya aktaran Oran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

'KAYGI VERİCİ'

"Dündar ve Gül, yazdıkları bir haberlerle casusluk yaptıkları gerekçesiyle özel yetkilerle donatılmış tek kişilik bir 'mahkeme' tarafından tutuklandılar. Cumhuriyet tarihimiz boyunca ilk kez bir gazetenin gebel yayın yönetmeninin haberle casusluk yapıldığı gerekçesiyle tutuklanabilmesi, medya özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı açısından kaygı vericidir.

'ARTIK TAHAMMÜL SINIRLARINI AŞMIŞTIR'

Demokrasi kavramı soyuttur. Onu elle tutulur hale getiren ise vatandaşın üzerinde yaşadığı ülkenin yasama, yürütme, yargı ve medyasının birbirinden bağımsız ve ayrı birer kuvvet olarak faaliyette bulunmasıdır. Yaşam hakkının dahi ihlal edildiği Türkiye’de ifade özgürlüğünün giderek irtifa kaybetmesi, hükümet ve Cumhurbaşkanı'nın bunu koruyacağına, kendilerini eleştiren tek bir sesi dahi hoş görmemesi artık tahammül sınırlarını aşmıştır.

'EINSTEIN'IN DA DEDİĞİ GİBİ…' 

Türkiye’nin yaşanabilir, herkesin görüşlerini özgürce ifade edebildiği bir ülke haline acilen geri dönmesi gerekmektedir. İnsan hak ve özgürlükleri evrensel bir konudur ve bu konuda gelişmiş Batı demokrasilerine de görev düşmektedir. Bu anlamda tüm dünyadan 120 üyesi bulunan Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olarak, tüm üyelerimizi Türkiye’deki demokratik güçlerle, gazetecilerle dayanışmaya çağırma görevim de bulunmaktadır. Einstein’ın da dediği gibi: Dünya kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.

'TÜRKİYE YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR'

Sosyalist Enternasyonal olarak Türkiye’de yaşanan temel hak ve özgürlüklerle ilgili kısıtlamaları yakından takip ediyor, kuvvetler ayrılığının yeniden işler hale getirilmesini ve Türkiye’nin en hızlı şekilde demokrasi ve insan hakları bakımından normal sürecine girmesini bekliyoruz."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image