Arama

Suriyeliler Türkçe öğrenecek

8 yıl önce


Suriyeliler Türkçe öğrenecek
ad image
ad image

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Yunus Emre Enstitüsünce, ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilere Türkçe öğretilecek.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Ateş, beraberindeki heyetle TDV'yi ziyaret ederek Genel Müdür İsmail Palakoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun ile görüştü.

Palakoğlu, görüşmede, vakfın Türkiye genelindeki 17 okulda eğitim gören yaklaşık 12 bin 978 Suriyeli öğrenci, 500'e yakın öğretmen, idareci ve yardımcı personelin masraflarını karşıladığını dile getirdi.

KAMP DIŞINDAKİ SIĞINMACILARA EĞİTİM İMKANI

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelileri yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Palakoğlu, vakıf olarak kamp dışında yaşayan sığınmacılara eğitim imkanı sunduklarını ifade etti.

Palakoğlu, Gaziantep, Şanlıurfa ve Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığının tahsis ettiği 17 okulda Suriyeli öğrencilerin öğleden sonra eğitim gördüğünü aktararak öğrencilerin kırtasiye giderlerinin karşılandığına, gıda ve giysi yardımında bulunulduğuna da işaret etti.

Yunus Emre Enstitüsü ile Suriyeli öğrenciler ve ailelerinin günlük hayatta rahat Türkçe konuşmaları için ortak çalışma yapacaklarını bildiren Palakoğlu, enstitünün Türkçe yayınlarından da istifade edeceklerini ifade etti.

Palakoğlu, şunları kaydetti:

"Ortak amaçlar doğrultusunda imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, belirlenen işbirliği alanlarının geliştirilmesi ve daha somut projelerin üretilmesi için bir araya geldik. İşbirliği kapsamında Suriyelilelere Türkçe öğretilmesi, Türkiye'ye adaptasyonun sağlanması, dil kaynaklı zorlukların kaldırılması, günlük ihtiyaçları karşılarken Türkçe bilen birine mecburiyet duyulmaması, Suriyelilerin hayatını rahat devam ettirmesi için Türkçe öğretimi konusunda işbirliğini kararlaştırdık."

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image