Arama

Tohum Çeşitleri

3 yıl önce


Tohum Çeşitleri
ad image
ad image

 

Bitkilerin döllenmesi sonrasında oluşan yumurtalar sayesinde yeni bitki üreten tanelere tohum denir. Tohumlar her türlü sebze,meyve ve çiçeğin ana maddesi olarak bilinir. Bu bitkilerden alınan küçük taneler çeşitli yöntemlerle döllendirilerek yeniden toprağa ekildiğinde ürün elde edilebilir. Neredeyse her bitkiden elde edilebilecek tohum türleri bahçe ve çiçek ürünleri üreticileri tarafından paketlenerek satışa sunulabilir. Tohum seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım detaylara da değinmek gerekir. Evinizde bitki yetiştirmek istiyorsanız seçeceğiniz tohumun ekime uygun ortamının olup olmadığını iyi bilmeniz gerekir. Kimi bitki türleri saksı içinde yetişebilirken bazı bitkilerin daha geniş alanlara ekilmesi gerekir. Bu nedenle seçilecek tohum çeşidinin vereceği bitki türüne dikkat etmek gerekir. Tohumların kalitelerini ölçmek için yetkili birimler tarafından onaylı olup olmadığına bakmak da bir başka önemli kriterdir. Özellikle onaylanmadan paketlenen sebze ve meyve tohumları içinde bulunabilecek zararlı bakteriler sonucu toprağınıza ciddi zararlar verebilir.  

Tohum Çeşitleri

Tohum çeşitleri için doğada bulunan tüm bitkiler örneği verilebilir. Bitki yetiştirmek isteyen ve bağ bahçe işleriyle uğraşmayı seven herkes dilediği bitkiden edindiği tohumlarla sebze, meyve veya bitki ekimi yapabilir. Sebze tohumları arasından; domates, salatalık, patlıcan, biber, nane, maydanoz, soğan gibi ürünlerin çekirdeklerinden tohum elde edilebilir. Meyve türlerinin hemen hepsinin çekirdekleri beslenerek ekime uygun hale getirilebilir. Tohum çeşitlerinin vereceği ürün oranı ne kadar ekim yapıldığı ile ilgilidir.  Kimi tohum türleri çabuk büyüyen ve yüksek oranda ürün veren çeşitler arasında gösterilir. Tohumlardan maksimum oranda ürün almak isteyen kişilerin aynı zamanda bakım işlerini de iyi yapması gerekir. Tohum satın alırken tohumların türüne göre bakım rutinlerinin de araştırılması gerekmektedir.

Tohum Fiyatları

Tohumlar bitki malzemeleri satan birçok yerden temin edilebilir ürünlerdir.  Neredeyse her bitkiden elde edilebilecek tohum türleri bahçe ve çiçek ürünleri üreticileri tarafından paketlenerek satışa sunulabilir. Tohum seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım detayların yanında tohum fiyatları da araştırılan konular içindedir. Tohum fiyatları hakkında bilgi edinmek isteyenler Sepetfy sayfalarını ziyaret ederek sebze, meyve ve çiçek tohumlarını fiyatlarını öğrenebilir. Tohum seçimi yaparken fiyatların yanı sıra evinizde bitki yetiştirmek istiyorsanız seçeceğiniz tohumun ekime uygun ortamının olup olmadığını iyi bilmeniz gerekir. Kimi bitki türleri saksı içinde yetişebilirken bazı bitkilerin daha geniş alanlara ekilmesi gerekir.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image