Arama

Türkiye cumhurbaşkanı ve üst düzey AB yetkilisi Azerbaycan'ı tartıştı

3 yıl önce

12 Ekim'de yapılan resmi açıklamada , Türkiye Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı Türkiye - AB ilişkileri, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve bölgesel sorunlar hakkında bir telefon görüşmesinde konuştu.

Türkiye cumhurbaşkanı ve üst düzey AB yetkilisi Azerbaycan'ı tartıştı
ad image
ad image

 

Türkiye İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, AB'yi Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü konusunda "tutarlı bir duruş" almaya çağırdı .

Erdoğan, Ermenistan'ın doğalgaz ve petrol boru hatlarının ve ulaşım hatlarının bulunduğu Tovuz bölgesi ile Azerbaycan'ın Gence kentine saldırarak Avrupa'nın enerji kaynaklarını tehlikeye attığını söyledi.

Erdoğan, Charles Michel'i Türkiye-AB ilişkilerini canlandırmaya, AB'nin 2016 göçmen anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesine, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestleştirme konusunda ilerleme kaydetmeye çağırdı.

Türkiye'nin iyi niyet yaklaşımına rağmen, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki gerginliği tırmandırmaya devam ettiğini söyleyen Bakan, Ankara'nın önerdiği Doğu Akdeniz konferansını AB'den toplamak için somut adımlar beklediğini de sözlerine ekledi.

İki eski Sovyet cumhuriyeti arasındaki ilişkiler, Ermeni ordusunun Azerbaycan'ın uluslararası alanda tanınan bir bölgesi olan Yukarı Karabağ'ı işgal ettiği 1991 yılından bu yana gergin.

27 Eylül'de yeni çatışmalar patlak verdi ve o zamandan beri Ermenistan sivillere ve Azerbaycan güçlerine yönelik saldırıları sürdürüyor.

Fransa, Rusya ve ABD'nin eş başkanlık ettiği AGİT Minsk Grubu, çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmak için 1992'de kuruldu, ancak sonuç alamadı. 1994'te ateşkes kabul edildi.

Rusya, Fransa ve ABD de dahil olmak üzere birçok dünya gücü yeni bir ateşkes çağrısı yaptı. Bu arada Türkiye, Bakü'nün meşru müdafaa hakkını destekledi ve Ermenistan'ın işgalci güçlerinin çekilmesini talep etti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image