Arama

East Med enerji araştırması deniz sınırlarında olacak

3 yıl önce

Türk Dışişleri Bakanlığı, 12 Ekim'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'de yenilenen çabalarının, Yunanistan anakarasından yüzlerce kilometre uzakta Türk kıta sahanlığında olacağını söyledi.

East Med enerji araştırması deniz sınırlarında olacak
ad image
ad image

 

Yunanistan'ın Türkiye'nin bölgedeki NAVTEX'ini (seyrüsefer teleksi) kınayan yakın tarihli bir açıklamasına yanıt veren bakanlık, geminin Türkiye'nin güneyindeki Antalya Limanı'nda bir ay boyunca bakıma alındığını ve 22 Ekim'e kadar faaliyetlerine devam edeceğini yazılı olarak açıkladı.

Navtex, gemilerin diğer gemileri bir alandaki varlıkları ve diğer bilgiler hakkında bilgilendirmesine olanak tanıyan bir denizcilik iletişim sistemidir.

Açıklamada, geminin Yunanistan anakarasından 425 kilometre (264 mil) uzakta ve Türkiye'den sadece 15 kilometre (9, 3 mil) uzakta bir alanda faaliyet göstereceği belirtildi ve Yunan açıklamasının, Atina'nın uluslararası hukuku ihlal eden temelsiz iddialarının yalnızca bir tekrarı olduğunu da ekledi. yasa.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki en uzun kıyı şeridine sahip olduğunun altını çizdi ve Yunanistan'ın faaliyetlerine Türk anakarasına sadece kilometrelerce uzaklıktan itirazının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bakanlık, Yunanistan'ın itirazının hem ABD hem de AB tarafından yasal olarak geçersiz ilan edilen Sevilla Haritası tarafından desteklenen maksimalist yaklaşımına dayandığını da sözlerine ekledi.

Açıklamaya göre, Yunan makamları bile tek bir adanın - Kastelorizo ​​ya da Meis'in - 40.000 kilometre boyunca uzanan bir deniz alanı oluşturmayacağının farkındaydı ve bu talep ne uluslararası hukuka ne de uluslararası mahkeme kararlarına uyuyordu.

Bildiride, Yunanistan'ın maksimalist taleplerini geri çekmesi, bölgesel gerginliği tırmandıran askeri tatbikatlarına son vermesi ve keşif görüşmeleri yoluyla samimi diyalog kurması gerektiği sonucuna varıldı.

Ağustos ayında Türkiye, Yunanistan ve Mısır'ın tartışmalı bir deniz sınırlandırma anlaşması imzalaması ve Türkiye'nin aramasını durdurma konusundaki iyi niyet jestini reddetmesinin ardından Doğu Akdeniz'de enerji araştırmalarına yeniden başladı.

Yunanistan-Mısır anlaşmasını "geçersiz" ilan eden Türkiye, Oruç Reis'e Türkiye'nin kıta sahanlığı içindeki bir alanda faaliyetlerini sürdürme yetkisi verdi.

Türkiye, Yunanistan'ın Türkiye kıyılarına yakın küçük adalara dayalı münhasır ekonomik bölge ilan etme çabalarına sürekli olarak karşı çıkarak, Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye'nin çıkarlarını ihlal etti.

Ankara ayrıca, Kıbrıs adası yakınlarındaki enerji kaynaklarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image