Arama

Türkiye su kıtlığını gidermek için yatırım yapıyor

3 yıl önce

29 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin su yönetimine daha fazla yatırım yapma sözü verdi ve konuya odaklanan bir yasa çıkarmak istediklerini söyledi.

Türkiye su kıtlığını gidermek için yatırım yapıyor
ad image
ad image

 

İlk Su Konseyi toplu fırlatma törenine hitaben yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönemde, su yönetiminde yetki çatışmalarını önlemek için parlamentoda bir su yasası hazırlıyoruz” dedi.

Su zengini bir ülke değiliz. Su sıkıntısı çeken bir ülkeyiz ”dedi. Türkiye'nin sınırlı su kaynaklarını iki komşusu Irak ve Suriye ile paylaşmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, “Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında çevre açısından hiçbir fark yok” dedi.

Ancak Türkiye, su konusunu hiçbir zaman ikili ilişkilerde tehdit olarak kullanmadığını da sözlerine ekledi.

Ülkenin tarımsal üretimi bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 334 milyar liraya ulaştı.

Başkan, "Avrupa'da tarımsal üretimdeki liderliğimiz devam ediyor" dedi.

2021 yılında hükümetin üreticilere toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlayacağını belirtti.

Erdoğan, "Geride bıraktığımız dönemde salgın ve meteorolojik kuraklığa rağmen tarımsal üretimde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin bireysel tasarrufu teşvik ederek tarımsal sulama sistemlerini yenilemesi ve mevcut kaynaklarını daha verimli kullanması gerektiğini söyledi.

Son 19 yılda hükümetin 8.697 yeni tesis inşa ettiğini ve şehirlerimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını 2040, 2050 ve 2071'e kadar planladığını söyledi.

Asya ve Avrupa'yı 5.551 metre uzunluğunda 4 metre çapında dev bir su tüneli ile birleştirdiklerini, 26 yeraltı barajı inşa ettiklerini, 2023 yılına kadar yer altı baraj sayısını 150'ye çıkarmaya söz verdiğini söyledi.

Hükümetin su arıtma teknolojisine yoğun yatırımlar yaptığını ve sanayi sektöründe suyun verimli kullanılması için gerekli önlemleri aldığını söyleyen Erdoğan, sulama verimliliğini 2024 yılına kadar yüzde 46'dan yüzde 55'e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

“2007 yılındaki büyük kuraklıktan sonra 81 ilimiz için içme suyu eylem planları hazırladık. Önümüzdeki dönemde de tüm bu alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz ”dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image