Arama

Yeni Neslin Bebek Bakıcısı İNTERNET”

7 yıl önce


Yeni Neslin Bebek Bakıcısı İNTERNET”
ad image
ad image

 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Aras, çocukların uyku dışında en uzun zamanı ekran karşısında geçirdiklerini belirterek, "İnternet teknolojileri 'elektronik bebek bakıcısı' haline geldi" dedi.

Uzmanlar, küçük yaşlarda başlayan internet bağımlılığının psikolojik ve fiziksel açıdan birçok hastalığa davetiye çıkardığını ve bunun önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini söylüyor.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahbal Aras, açıklamasında, internet ve elektronik medya etkisiyle giderek yaygınlaşan sanal gerçekliğin, doğal yaşamın yerini almaya başladığını söyledi.

Elektronik ve medya teknolojileri üreten şirketlerin dijital çağda başarı için bu teknolojilerle erken yaşta tanışmayı önerdiğini belirten Aras, şunları kaydetti: "Çocuklar günlük yaşamda uyku dışında okuldan da fazla en uzun zamanını ekran karşısında geçirir hale geldi. Çok erken yaşlardan itibaren çocukların dünyasında doğal ortamdaki etkinlikler veya sosyal etkileşimlerin yerini televizyon, bilgisayar oyunları, internetteki sosyal ortam, cep telefonlarındaki uygulamalar aldı. İnternet teknolojileri 'elektronik bebek bakıcısı' haline geldi. Doğal ortamdaki etkinlikler ve sosyal etkileşimler eksik olduğunda yüz yüze iletişimin sağladığı psiko-sosyal iyilik hali, empati, yaratıcılık, sosyal beceriler ve el becerileri açısından yetersizlikleri olan bireyler yetişmektedir."

 

Ebeveynler Çocuklarının Kullandıkları İçerikleri Kontrol Etmeli

İnternet ortamında çocukları ciddi şekilde etkileyen şiddet, reklam, cinsellik ve ideolojik risklerin olduğunu dile getiren Aras, ebeveynlerin çocuklarının kullandığı internet içeriklerini mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini vurguladı.

İnternet bağımlılığının küçük yaşlarda edinildiğini dile getiren eden Aras, şu uyarılarda bulundu: "Ebeveynler 3 yaşa kadar çocuklarına ekran izni vermemelidir. Çocuk ve ergenlerin ekran ile geçirdikleri zaman kısıtlanmalı ve düzenlenmelidir. Çocukların doğal ortamlardaki etkinliklere katılmaları sağlanmalıdır. Aileler de çocuklarıyla birlikte bu etkinliklere katılarak rol model olmalıdır."

Aras, ailelerin tedbirlerin yanı sıra medya uygulamaları açısından bu riskleri dikkate alan devlet politikaları ve düzenlemelerin artırılması gerektiğini vurguladı.

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image