Arama

'Futbol dünyası ırkçılığı çözmekte zorlanıyor'

8 yıl önce


'Futbol dünyası ırkçılığı çözmekte zorlanıyor'
ad image
ad image

Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda geçen hafta Türkiye ile Yunanistan arasında oynanan hazırlık maçı öncesi IŞİD'in Paris'teki terör saldırısı nedeniyle bir dakikalık saygı duruşu yapılmış, ancak tribündeki  taraftarlar saygı duruşunu ıslıklayarak protesto etmişti.

Maçın ardından başta Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim başta olmak üzere birçok futbol otoritesi ‘ıslık krizi’ni eleştirmiş, konu Avrupa basınında da geniş yankı bulmuştu.

Fransa’da oynanan Lorient — Paris Saint Germain mücadelesi öncesi kendilerine ‘Kop of Boulogne’ ismini veren taraftar grubu ise Türkiye'ye tepki göstererek, "Türk taraftarlar EURO 2016'ya hoşgelmeyecek" pankartı açtı.

RS FM'de yayınlanan Günaydın Türkiye programında gelişmeyi değerlendiren spor yazarı Emrah Öner, Haziran ayında başlayacak  organizasyona kadar tribün geriliminin farklı boyutlarıyla sürebileceğini söyledi.

"Türkiye-Yunanistan maçındaki 'saygısızlık duruşu' aslında bizim terörden bağımsız olarak da yıllardır beceremediğimiz bir şey" diyen Öner, Türkiye'de bu tavrı destekler gözüken siyasi reflekslere işaret etti.

'SAYGI DURUŞU ÖLENLERE YAPILIR, DEVLETLERE DEĞİL'

Emrah Öner, PKK terörünü tecrübe eden Türkiye'nin, terörün sacayaklarını dışarıdan Fransa ve Belçika gibi ülkelerin beslediğine yönelik algısının da ıslık krizinin arıza noktasını oluşturduğuna dikkat çekti.

“Birincisi, milli maç öncesi saygı duruşu ölenlere yapılır, devlet ya da hükümetlere değil… İkincisi milli marşı ıslıklanan Yunanistan'ın orada hiçbir siyasi fonksiyonu yok. Belki Yunanistan üzerinden Avrupa'ya bir şey söylemeye çalışılıyor ama yanlış tavırdan dolayı bu olmuyor. 'Saygı duruşu genel olarak olmalı mı' diyorsak bence olmamalı, çünkü beceremiyoruz, hatta topyekûn olarak önemli bir kişinin ölümünde de biz saygı duyamıyoruz. Futbolun içinde, sokakta, siyasette ve trafikte birbirimize saygı gösteremediğimiz için saygıyı 1 dakikaya indirgemek de bu ortamda çok zor oluyor.”

‘EURO 2016'DA TÜRK TARAFTARLAR TAHRİK OLMAMALI’

Emrah Öner, soyunma odaları ve sahada birçok renk, ten, dil ve din gibi kültürleri yan yana getirmesine rağmen futbolun bu çok yönlü tarafının yeterince iyi anlaşılamadığına işaret etti.

“Futbol dünyası ırkçılığı çözmekte zorlanıyor” diyen spor yorumcusu, Türkiye'nin Euro 2016 finallerinde PEGIDA ya da İslamofobik kesimler gibi yabancı karşıtı tepkilerden tahrik olmaması gerektiğini söyledi:

"Bugün İngiliz taraftarlar bize 20 yıl önce İstanbul'da yaşanan 'Leeds maçı olayları’nı sorabiliyor. Bazı tatsızlıklar unutulmuyor. Bunları bilmemiz ve Fransa'daki organizasyonda çok dikkatli olmamız lazım. Avrupa'da Türkiye'nin lehine bir tribün dayanışmasının olacağını öngörüyorum, Türk futbolsever de yurttaş duyarlılığıyla hareket edecektir.”

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image