Arama

Bakan açıkladı! Yargıda iki başlılık kalkacak

8 yıl önce


Bakan açıkladı! Yargıda iki başlılık kalkacak
ad image
ad image

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya'da düzenlenen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu HSYK'nın seçim sisteminin değiştirileceğini açıkladı. Bakan Bozdağ ayrıca, yargıda çok başlılık olduğunu belirterek iki askeri mahkemenin kaldırılacağını söyledi.

İSTİNAFLARI AÇIYORUZ

"İstinaf konusu Türkiye’de çok tartışıldı. Adeta yılan hikayesine döndü. 2004’te yasa çıktı. Avrupa Birliği ülkeleri İstinafı Türkiye’de faaliyete erken geçirelim diye bize fonlardan kaynak aktarımında bulundu. Bölge Adliye Mahkemelerini yaptık, söz verdiğimiz tarihte İstinafı faaliyete geçiremediğimiz için bu paraları maalesef geri vermek durumunda kaldık, sözümüzü tutamadık. 2004’ten 2016’ya kadar tam 12 yıldır mazereti tüketememişiz. Şuanda İstinafa geçelim dediğimde eminim ki pek çoğunuzun aklından “Bu kadar hâkim, bu kadar savcı, işte bu durum, şu durum nasıl olacak bu iş?” diye pek çok soru geçiyor. Ama değerli arkadaşlar eğer mazeret ararsak istinafa geçmemek için yüz sene daha mazeret buluruz, mazeretleri tüketemeyiz. Onun için diyoruz ki bu mazeret anlayışına son verip bütün mazeretlere rağmen tarihi adımı atmak ve ortaya çıkacak bir takım aksaklıklar varsa çıktığı anda da müdahale ederek bu konuda gerekli yürüyüşe başlamak durumundayız. Eğer başlamazsak benim ömrüm yetmez bunu görmeye."

HSYK SEÇİMİ DEĞİŞMELİ

"HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı olarak bir hususu buradan özellikle ifade etmek istiyorum HSYK seçim usulünü bu yöntemle devam etmesi yargıya en büyük zararı veriyor. Bundan sonrada verecektir. Yargının içindeki ayrışmalara son vermek için bizim bu seçim usulünü behemahal değiştirmemiz gerekiyor. Eğer başka alanlarda uzlaşma sağlayamazsak bile hiç olmazsa HSYK nın seçim usülü konusunda bir uzlaşmayı ortaya koymaya mecburuz. 2018’de mevcut usulle yeni bir HSYK seçiminin yapılmasının Türkiye’nin hayrına Türkiye’nin yararına olmadığına yürekten inanıyorum. Ben bu salonda olanların da olmayanların da buna yürekten inandığını biliyorum."

ASKERİ YÜKSEK MAHKEMELER KALKACAK

"Yargıda çok başlılık da var. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi bunları da artık ortadan kaldırıp askeri yargıyı Yargıtay’da, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ni Danıştay’da birleştiren bir adımı atmakta Türkiye’nin yararına olacak tarihi bir reform olduğunu düşünüyoruz. Umarız burada da bir uzlaşma olur. Çünkü diğer partilerin seçim beyannamelerinde ve millete söyledikleri sözlerin içerisinde bu konuda onların da bizimle aynı yaklaşımda olduğunu görüyoruz.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image