Arama

Çavuşoğlu'ndan Rusya açıklaması, türkiye-rusya krizi

8 yıl önce


Çavuşoğlu'ndan Rusya açıklaması, türkiye-rusya krizi
ad image
ad image

Çavuşoğlu, AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanlığı tarafından, Antalya Uygulama Oteli'nde düzenlenen kahvaltıda, Üniversiteli AK Gençlik (ÜniAK) üyeleriyle bir araya geldi. Gençlerle bir süre sohbet eden Çavuşoğlu, yabancı öğrencilerle de konuştu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz Rus dostlarımıza diplomasi ve sağduyuyla konuşarak bu süreçten çıkabileceğimizi ve bunu tırmandırmamamız gerektiğini de söylüyoruz, elbette bunu da aşarız. Yine Rus dostlarımızla otururuz, konuşuruz bu süreçten de çıkarız" dedi.

"SEÇİMDEKİ BAŞARIDA GENÇLERİN KATKISI FAZLA"

Gençlere hitap eden Çavuşoğlu, yaklaşık iki ay önce gençlerle Kepez Arena'da bir araya geldiklerini ve o günkü gençlerin enerjisinin tüm Antalya'ya dalga dalga yayıldığını söyledi. 7 Haziran seçimlerine göre iki milletvekili fazla çıkardıklarını anlatan Çavuşoğlu, bu başarıda gençlerin katkısının fazla olduğunu belirtti. Akdeniz Üniversitesi'nin gözde üniversitelerden biri haline geldiğini belirten Çavuşoğlu, kardeş ve dost ülkelerden öğrencilerin de olduğunu ve hepsinin yaşadığı şehirleri bildiklerini anlattı.

Çavuşoğlu, 15 senedir içine kapanan, dünyaya kapalı bir Türkiye değil, dışa açık, gönlü açık, proaktif çalışan bir ülke olduğunun altını çizdi. Bakan Çavuşoğlu, Türk ürünlerinin ulaşmadığı ülke olmadığına dile getirdi.

Gençlere, çocuklara ve kadınlara vaatleri olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, önce gençlere verdikleri sözleri uygulamaya başladıklarına dikkati çekti. Öğrencilerin burslarına zam yaptıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Gençlerimize yönelik her türlü desteği vermeye başladık, vermeye de devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

SURİYE SORUNU

Suriye için bir siyasi çözüme doğru gittiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Herkes sözünde durursa öncelikle Suriye'deki bir zalimi, Esed'i kimyasal silahlar kullanan, insanları katleden, varil bombalarıyla insanları, çocukları katleden bir rejimin Suriye'den uzaklaştırılması gerekiyor. Ondan sonra Suriye'nin istikrarı ve güvenliği için çabalarımız devam etmekte" diye konuştu.

Bir günlüğüne New York'a gittiklerini belirten Çavuşoğlu, bu sürecin başarılı olabilmesi için katkılarını sağladıklarını söyledi. Dünyanın başka yerlerinde olumlu gelişmelerin olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, ancak ırkçılık, yabancı düşmanlığı, terörizm gibi olumsuzluklar da bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu aşırı akımlarla mücadeleyi sürdürmek gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, gençlerin azminin, vizyonunun burada önemli olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, bütün olumsuzlara rağmen karamsar olmadıklarını anlatarak, "Tüm bu olumsuzluklara karşı da güçlü duruşu sergilememiz lazım" dedi.

"DİPLOMASİ İŞLİYOR, BUNDAN EMİN OLUN"

Her şeyin olumlu kısmının ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Rusya ile aramızdaki bu uçak düşürmeden sonraki yaşanan krizi de aşabiliriz, aşmamız da lazım. Olay ilk olduğu günden bu yana Türkiye sağduyulu bir şekilde, vakarını da koruyarak, bu olaya nasıl yaklaştığını tüm dünyayla paylaştı. Ve tüm dünya, Türkiye'nin bu tutumunu da takdir etti. Sabırla bekledik, Rusya'da da tansiyon düşsün, bunu konuşalım. Ülkeler arasında, milletler arasında bazen şeyler olabilir ama özellikle ülkeler arasında yaşanan krizin halklara yansımaması lazım, bunun için de dikkatli davranıyoruz. Biz Rus dostlarımıza da diplomasi ve sağduyuyla konuşarak bu süreçten çıkabileceğimizi ve bunu tırmandırmamamız gerektiğini de söylüyoruz, elbette bunu da aşarız. Yine Rus dostlarımızla otururuz, konuşuruz bu süreçten de çıkarız. Diploması işliyor, bundan emin olun. İnşallah sağduyu hakim olacak ve yine bölgemizin istikrarı, güvenliği için Türkiye rolünü oynamaya devam edecek."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gençlere tavsiyelerde bulunarak, hedeflerini büyük tutmalarını, kararlı olmalarını ve inandıkları yolda yürümelerini istedi.

ÜniAK Antalya Başkanı Gökay Daşdelen de katılımı dolayısıyla Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image