Arama

Hizbullah'la Nusra 'anlaştı'

7 yıl önce


Hizbullah'la Nusra 'anlaştı'
ad image
ad image

Suriye sınırında kaçırılan 16 Lübnan askeri ile Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin talep ettiği 13 rehinenin takası gerçekleşti. Lübnan medyasında, ülkenin Suriye sınırındaki Arsal kasabasında kaçırılan Lübnan askerlerinin yüzü maskeli Nusra militanlarıyla kamyonetlerdeki görüntüleri yayınlandı. Yerel basında çıkan haberlerde, rehin takası anlaşmasında Nusra'nın talep ettiği beş kadın arasında, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Aralık 2014'te Beyrut'ta yakalanan eski eşi Ula el-Ukeyli ile IŞİD'e katılan bir Nusra komutanının eşinin de bulunduğu iddia edildi.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Ağustos 2014'te Nusra Cephesi tarafından kaçırılan 17 askerin, Lübnan hapishanelerinde bulunan bir grup Nusra Cephesi üyesi ile takası konusunda hafta sonunda Lübnan kamuoyunda umutlar belirmişti. Aslen 29 Kasım'da gerçekleşmesi planlanan takas öncesinde Beyrut tarafından yapılan yazılı açıklamada 'Nusra'nın anlaşmaya eklemek istediği kabul edilemez talepler' nedeniyle sürecin durakladığı ancak müzakerelerin halen devam ettiği" belirtilmişti.

Nusra Cephesi tarafından rehin alındıktan sonra yaklaşık bir yıl önce öldürülen Muhammed Hammiye'nin naaşı sabah saatlerinde Lübnan güvenlik makamları ve Lübnan Kızılhaçı tarafından teslim alınmıştı. Aynı bölgedeki çatışmalarda kaçırılan 6 Lübnan askeri ise halen IŞİD'in elinde rehin.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image