Arama

İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler

2 yıl önce


İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler
ad image
ad image

 

Dünyada çok az turizm destinasyonu, İspanya kadar göz kamaştırıcı görülecek yerler ve ziyaret edilecek turistik yerler sunuyor. Bu Avrupa ülkesi aynı zamanda engebeli Sierra Nevada sıradağlarından İbiza gibi Akdeniz adalarının beyaz kumlarına ve mavi lagünlerine kadar çarpıcı doğal manzara ve güzelliklerle doludur.

Ülke, farklı bölgelerinin farklı kültürleri nedeniyle de büyüleyici. Burada, çoğu herhangi bir şehirde keşfedilebilecek çok fazla tarih var. Birçok İspanyol şehri, antik Roma kalıntılarına ve Mağribi döneminden kalma İslam mimarisine, orta çağ kalelerine ve surlarına, Kastilya ve Hapsburg döneminden kalma saraylara ve konaklara sahiptir. Çoğu ayrıca modern Art Nouveau, Art Deco ve Modernist mimarinin birçok örneğini içerir.

Ülke aynı zamanda hayattan zevk almakla ilgili her şeyde zirveyi temsil ediyor: lezzetli yemekler; büyük sanat; harika müzik; canlı danslar; ve sıcak, samimi insanlar.

İspanya gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler şehir ve cazibe merkezleri ise şöyle ;

 

1.Madrid

Madrid, İspanya’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri. Bu güzel başkent şehrinde gezilecek yerlerden yapılacak aktivitelere turist için birçok cazibe ve eğlence merkezi bulabiliyorsunuz.

İspanya'nın büyük başkenti, ülkenin inanılmaz tarihini sergiliyor. Kraliyet sarayları, yürüyen askerler, muhafızların değiştirilmesi ve ziyaret edilecek yüzlerce müze olduğu için burası mükemmel bir tatil yeri.

Madrid'e yapılan hiçbir ziyaret, şehrin üç büyük müzesini de ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Prado Müzesi (resmi adı Museo Nacional del Prado) eskiden İspanyol kraliyet sanat koleksiyonunu sergiliyor, yakındaki Reina Sofia Müzesi ise Picasso'nun hareketli Guernica'sı gibi modern başyapıtları sergiliyor. Ayrıca yakındaki Thyssen-Bornemisza Müzesi, Eski Ustaları çağdaş sanatın en iyileriyle birleştirir.

Madrid aynı zamanda Buen Retiro Park gibi eğlenmek için yeşil alanlarla ve ikonik Gran Via gibi sadece yayalara açık geniş bulvarlarla dolu klasik bir Avrupa gezinti şehridir. Gündelik tapas tadımı mutfağından son teknoloji Michelin yıldızlı moleküler gastronomiye kadar yemek kültürü de burada gelişiyor.

2.Barselona

İspanya'nın ikinci büyük şehri, Madrid'e kıyasla tamamen farklı bir seyahat deneyimi sunuyor. Sahil konumu, yılın çoğu gününde tadını çıkarabileceğiniz sıcak, güneşli hava ile tamamlanmış bir tatil yeri hissi veriyor. Ülkenin kuzeydoğu kıyısında, Akdeniz kıyısında ve Madrid ve diğer İspanyol şehirlerinden çok daha modern, ilerici bir havası var gibi görünüyor.

Barselona'da görülmesi gereken turistik yerler arasında şehrin devasa (ve her zaman bitmemiş) Sagrada Familia modern katedrali ve ikonik sanatçının ölümünden önce tasarladığı Joan Miro müzesi sayılabilir. Barselona'da görülmesi gereken diğer güzel yerler arasında şehrin neredeyse beş kilometre uzunluğundaki plajları ve ağaçlarla çevrili, yalnızca yayalara açık büyük bir cadde olan La Rambla yer alıyor.

Sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Barselona, her yaştan gezgine hitap edecek turistik yerleriyle sıkılmadan 3-4 gününüzü geçirebileceğiniz bir şehir.

3.Valencia

Valensiya, denizle ve İspanya'nın dünyayla, özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ile ticaretiyle uzun bir bağlantısı olan bir liman kentidir. Akdeniz'de, ülkenin güneydoğu kıyısında. Bir sahil şehri olarak, tadını çıkarabileceğiniz güzel plajlar var. Görülecek başka bir açık hava yeri, birçok yürüyüş parkurunun (ve bazı iyi plajların) bulunduğu bir sahil sulak alan rezervi olan Albufera Park'tır.

Şehrin birçok müzesi var. Bir vurgu, El Greco ve Goya gibi sanatçılar tarafından İspanyol ustaların mükemmel koleksiyonuyla Güzel Sanatlar Müzesi'dir (Museu de Belle Arts de Valencia). Ayrıca eski şehrin orta çağ merkezinde, eski şehir surlarının kalıntılarıyla birlikte büyük, Gotik tarzı bir katedral var.

Surlarla çevrili şehrin ayakta duran tek kapılarından biri olan ve 300 yılı aşkın bir süredir hapishane olan Torres de Serranos'u mutlaka ziyaret edin. Ulusal Seramik ve Dekoratif Sanatlar Müzesi, "González Martí" harika şeylerle dolu. İnanılmaz bir seramik, geleneksel kostüm ve mobilya koleksiyonuyla İspanyol dekoratif sanatları burada odak noktasıdır. Çocuklar Doğa Bilimleri Müzesi'ne ve onun geniş dinozor iskeletleri koleksiyonuna bayılacaklar.

4.Granada

Muhteşem Alhambra Mağribi tepe sarayına ve kalesine ev sahipliği yapan Granada, Endülüs'ün güney bölgesindeki bir başka hareketli destinasyondur.

Alhambra kale kompleksi de dahil olmak üzere daha inanılmaz İslam mimarisi örneklerine sahiptir. Dar sokakları ve çoğu 8., 9. ve 10. yüzyıllardan kalma binaları olan, Albaicín adında, korunmuş bir Mağribi eski şehir bölgesi var. Eski ve modern İspanya'yı aynı yerde deneyimleyebileceğiniz için burası harika bir turistik yer.

Granada ayrıca sizi Avrupa'nın en güneydeki kayak merkezi bölgesi olan Sierra Nevada'ya da yakınlaştırır. Granada'nın sadece 42 kilometre (26 mil) dışında bulunan büyük tatil beldesi, 17 asansör ve iki teleferik tarafından hizmet verilen 100'den fazla piste sahiptir. Yüksek rakım, kayak sezonunun Kasım ayının sonundan Mayıs ayının başlarına kadar devam edebileceği anlamına gelir. Sierra Nevada, Malaga'nın güneşli kumsallarından sadece 164 kilometre (102 mil) uzaklıktadır. Bu, sabahları kayak yapabileceğiniz ve öğleden sonrayı plajda geçirebileceğiniz (veya tam tersi) anlamına gelir.

Granada'da büyük bir üniversite ve lezzetli yemekler, tapas için gidilecek yerler ve flamenko müziği ve dansı ile gelişen modern bir kültür dünyası var. Kraliyet İspanya burada, ülkeyi birleştiren (ve Kristof Kolomb'un keşif yolculuklarına sponsor olan) Kral Ferdinand ve Kraliçe Isabella'nın mezarlarına ev sahipliği yapan süslü, 16. yüzyıldan kalma bir katedralle temsil edilir. Granada’da gezilecek yerler için daha fazla bilgi almak için tıklayın.

5.Cordoba

İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan bu antik kent, İspanya'nın Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olduğu birkaç bin yıl öncesine uzanan tarihini keşfetmenize olanak sağlıyor.

Córdoba önemli bir Roma şehriydi (Corduba olarak adlandırılır) ve Guadalquivir Nehri üzerindeki 16 kemerli bir köprü de dahil olmak üzere birçok kalıntıya sahiptir.

Córdoba, Orta Çağ boyunca önemli bir İslam merkeziydi ve o döneme ait inanılmaz bir mimariye sahip, en önemli özelliği şehrin büyük camisi. La Mezquita olarak adlandırılan cami, 8. yüzyılda inşa edilmiş ve daha sonra 13. yüzyılda bir Hıristiyan kilisesine dönüştürülmüştür.

Ayrıca şehirde (ve İspanya'nın her yerinde) uzun bir Yahudi tarihi vardır ve ortaçağ Judería veya Yahudi mahallesinde 14. yüzyıldan kalma bir sinagog ziyaret edilebilir. Cordoba, İspanya gezilecek yerler listesinde olmasının yanı sıra, Endülüs’ün de en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

6.Sevilla

Güney İspanya'da güzel ve büyüleyici bir şehir olan Sevilla, ülkenin yaşayan tarihinin bir başka örneğidir. Roma harabeleri, Mağribi yapıları ve sarayları ve Kastilya yönetiminden (İspanya'nın krallar ve kraliçeler tarafından yönetildiği dönem) Gotik kiliselerle dolu, gezi için harika, kompakt bir şehirdir.

İspanya gezilecek yerler listesi içerisinde en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Sevilla, ayrıca ülkedeki en uygun fiyatlı şehirlerden biridir.

Sevilla flamenko dansının ve ilgili müzik tarzının evi olduğu için müzik ve dans da burada çok ciddiye alınır. Flamenko, küçük kafeler ve performans mekanlarıyla dolu bir mahalle olan Tiran'da oynanabilir. Santa Cruz, keşfedilmeyi bekleyen bir diğer popüler bölgedir; şehrin devasa Gotik katedraline ve Real Alcazar adı verilen kraliyet sarayı kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Aslen şehrin İslami yöneticileri için inşa edilen saray, şu anki İspanyol kraliyet ailesinin şehirdeyken kullandığı için gerçek bir yaşam tarihidir.

 

7.Bilbao

Bu kuzey İspanyol şehri, farklı bir ülke gibi hissedebileceğiniz Bask bölgesinin başkentidir. İspanya'nın bir parçası ama resmi olarak "özerk bir topluluk" olarak kabul ediliyor.

Buradaki dil (Baskça da denir), yemek, müzik ve genel kültür gibi İspanya'nın diğer bölgelerinden farklıdır. İnanılmaz kıvrımlı, titanyum kaplı, Frank Gehry tasarımı Guggenheim Müzesi'nin 1997 açılışı, bu eski cesur endüstriyel liman kentini, İspanya'da mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak dünya turizm haritasına yerleştirdi

Müzenin içindeki sanat eserlerine ek olarak, Sanat Bölgesi olarak bilinen bölge ile çevrilidir. Burada, bir binanın içinde görülemeyecek kadar büyük boyutlu sanat eserleri ve heykeller bulabilirsiniz. Instagram fotoğrafları için harika.

Kültürel ve turistik yerler arasında inanılmaz Guggenheim Müzesi Bilbao, Plaza Berria (çok sayıda harika alışveriş ve yemek mekanının bulunduğu büyük bir halk meydanı) ve Zubizuri yaya köprüsünde gezinti yer alır. Bilbao’da gezilecek yerler için 2-3 günlük bir sürenin fazlasıyla yeterli olduğunu da unutmayın.

 

8.Malaga

İspanyol şehirleri arasındaki büyük kültürel farklılıkların bir başka harika örneği olan Malaga, ülkenin Kuzey Afrika etkisini vurgulamaktadır. İspanyol Costa del Sol'da (Afrika'dan sadece kısa bir feribot yolculuğu mesafesinde), çok sayıda genel, aşırı gelişmiş tatil yeri ile dolu. Malaga büyük bir tatil beldesidir ancak bir liman kenti olarak İspanyol (ve Afrika) köklerini korur.

Picasso burada doğdu ve şehir, çalışmalarının etkileyici bir koleksiyonunu içeren büyük bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Diğer birçok güney İspanyol şehri gibi, burada da mimari ve sanatta Mağribi/İslam etkisi var. Tepede iki Mağribi kalesi kaldı, Alcazaba ve Gibralfaro. Ayrıca büyük bir Rönesans tarzı katedral var.

Tarih ve kültür, tümü okyanus manzarası için savaşan modern, genel konut ve kiralık apartman binalarından oluşan bir ormanla dengelenmiştir. Bölgenin sıcak ve güneşli havası, onu Birleşik Krallık ve diğer soğuk Avrupa ülkeleri sakinleri için popüler bir ikinci ev destinasyonu haline getiriyor. Malaga'nın sahil ve liman bölgeleri, ziyaret etmek için eğlenceli yerlerdir ve bölgenin tipik harika yemeklerinden bazılarını, özellikle deniz ürünlerini sunar.

 

9.Segovia

İspanya'nın Segovia şehri, Madrid'in kuzeybatısında, İspanya'nın merkezindedir. Bölge, Roma kalıntıları ile zengindir ve aynı zamanda ortaçağ sonrası kraliyet yönetiminin önemli bir şehriydi. Şehrin Plaza Mayor ana meydanında Gotik bir katedral (büyüleyici bir dini sanat müzesi ile) var. Restoranlar, kafeler ve tapas alabileceğiniz yerler ile dolu olan Plaza Mayor bölgesi, yemek tutkunları için bir cennettir.

Segovia'daki turistik yerler arasında Walt Disney'in tema parkları için Külkedisi Kalesi'ni yaratırken ilham kaynağı olduğuna inanılan Mağribi Alcazar kalesi sayılabilir. Görülmesi gereken diğer yerler arasında çift katlı inanılmaz antik Roma su kemeri ve şehrin 16. yüzyıldan kalma devasa Gotik katedrali sayılabilir. İspanya gezilecek yerler listesinde olması gereken Segovia da diğer İspanyol şehirlerinden günübirlik gezilerle ziyaret edilebilir.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image